Akademiyanın Rəyasət Heyətinin binasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin ideya müəllifi olduğu “Heydər Əliyev: şəxsiyyətin miqyası və missiyası” adlı fundamental kollektiv monoqrafiyanın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları və kollektiv monoqrafiyanın müəllifləri iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimində çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dünya siyasətinin əsas simalarından biri olmuş görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin həyatı və fəaliyyətinin daim elm xadimlərinin tədqiqat mövzusu olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, XX əsrin ikinci yarısından sonrakı Azərbaycanın və SSRİ-nin siyasi-tarixi proseslərini Heydər Əliyev faktorundan bəhs etmədən obyektiv və tam halda izah və əhatə etmək mümkün deyildir.
Dahi liderin həyatı, mübarizəsi və ideallarının həm mənsub olduğu xalqın və ölkənin tarixində, həm də geniş mənada dünyanın siyasi-tarixi gedişatında mühüm yer tutduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli hələ sovet hakimiyyəti illərindən başlayaraq Ulu Öndərə həsr edilmiş əsərlərin, şeirlərin yazıldığını, görkəmli dövlət xadiminin “Literaturnaya qazeta”ya verdiyi “Qoy ədalət zəfər çalsın” başlıqlı müsahibəsindən sonra isə elmi-ideoloji məqalələrin çap edilməyə başlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ötən illər ərzində nəinki Azərbaycanda, başda Türkiyə və MDB ölkələri olmaqla, dünyanın bir çox ölkəsində Ümummilli Liderə həsr edilmiş saysız-hesabsız kitablar, monoqrafiyalar işıq üzü görüb.
Dövlət başçısı tərəfindən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bu istiqamətdə daha çox əsərlərin ortaya qoyulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli, bu nəşrlərin xüsusilə fundamental tədqiqatları əhatə etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ötən illər ərzində dahi liderin həyatı və fəaliyyətinin müəyyən dövrlərini, müxtəlif sahələrin yaranması və inkişafına göstərdiyi tarixi xidmətlərini əks etdirən nəşrlər işıq üzü görsə də, bu əsərlər mahiyyətcə daha çox tanıtma kitabı və konfrans materiallarını əhatə edib. Lakin 2023-cü ildən etibarən AMEA-da dahi liderin çoxillik fəaliyyəti və ömür yolunu əks etdirən fundamental tədqiqatlar aparılmaqla, “Heydər Əliyev İli”ndə alimlərimiz tərəfindən 52 monumental ciddi əsər ortaya qoyulub və hər biri Azərbaycan elminin HeydərƏliyevşünaslığa ciddi töhfəsidir.
Həmçinin bu günə qədər Ulu Öndərə həsr edilmiş ümumiləşmiş kitabın olduqca azlıq təşkil etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə də qarşıya qoyulmuş hədəfləri əsas götürərək təqdimatı keçirilən əsərin meydana qoyulduğunu söyləyib. Bildirib ki, “Heydər Əliyev: şəxsiyyətin miqyası və missiyası” fundamental kollektiv monoqrafiyası Ulu Öndər Heydər Əliyevin tərcümeyi-halının, çoxcəhətli siyasi-dövlətçilik fəaliyyətinin və mübarizəsinin bütün mərhələlərini əks etdirir. Diqqətə çatdırıb ki, monoqrafiyanın müəllifləri uzun illər ərzində Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin tədqiqi ilə peşəkar səviyyədə məşğul olmuş Milli Elmlər Akademiyasının müxtəlif elmi-tədqiqat institutlarında çalışan 24 tanınmış Azərbaycan alimindən ibarətdir. Akademik İsa Həbibbəyli nəşrin həcmi, ədəbiyyatı və müəlliflər heyəti ilə bu günə qədər dahi liderə həsr edilmiş fundamental tədqiqatların ən təkmilləşdirilmiş variantı və bələdçisi olduğunu söyləyib.
AMEA rəhbəri Ümummilli Liderin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı tarixi xidmətlərinin tədqiq edilməsinin alimlərimizin daim başlıca vəzifəsi və şərəfli missiyası olduğunu deyib və ilk təqdimatı keçirilən “Heydər Əliyev: şəxsiyyətin miqyası və missiyası” fundamental kollektiv monoqrafiyasının müəlliflərinə təşəkkürünü bildirib.
Sonra nəşrin elmi redaktoru, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov çıxış edərək monoqrafiyanın Akademiyanın 80 illiyi ərəfəsində işıq üzü görməsi və təqdimatının keçirilməsinin əlamətdar olduğunu söyləyib. Bildirib ki, monoqrafiyada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin mənalı və keşməkeşli həyatı və mübarizəsinin mahiyyəti, tarixi əhəmiyyəti, müasir dövrdəki yeri və rolu elmi cəhətdən əsaslandırılmış şəkildə təqdim edilir.
Akademik Arif Həşimov AMEA-nın “Elm” nəşriyyatında çap olunan monoqrafiyanın “Azərbaycanın dünya miqyaslı görkəmli dövlət xadimi”, “Azərbaycançılıq ideologiyasının banisi”, “Azərbaycanın elm və təhsilinin böyük hamisi və bələdçisi”, “Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyətində dərin iz qoyan şəxsiyyət” və “Xarici siyasətin Heydər Əliyev modeli” olmaqla, 5 fəsildən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Nəşrdə dahi liderin iqtisadi, siyasi, elmi, ədəbi, mədəni, Azərbaycan dilinin qorunması, Türk dünyası və digər sahələrdəki tarixi xidmətlərini əks etdirən fundamental məqalələrin yer aldığını vurğulayıb.
Akademik Arif Həşimov Ulu Öndərin çoxcəhətli fəaliyyətinin əsas istiqamətlərinə həsr edilmiş ilk fundamental monoqrafik tədqiqatın Akademiyada işıq üzü görməsinin alimlərimizin gərgin əməyinin nəticəsi olduğunu söyləyib.
Təqdimat mərasimində, həmçinin monoqrafiyanın müəlliflərindən akademik Rasim Əliquliyev, akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, professor İlham Məmmədzadə, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov və siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov çıxış edərək çoxvektorlu fəaliyyəti ilə Azərbaycanın tarixində dərin izlər qoymuş, xalqımızı, dövlətimizi bir çox bəlalardan xilas edərək gələcəyə hədəflənmiş inkişaf yoluna, dövlət quruculuğuna yönəltmiş dahi liderin həyat və fəaliyyətinin tədqiq olunmasının alimlərimizin ümdə vəzifəsi olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, Heydər Əliyev fəaliyyətinin bütün dövrlərində başlıca olaraq, xalqını, dövlətini düşünüb, atdığı bütün doğru addımlarla Azərbaycanı inkişafa aparıb, nəinki ölkəmizdə, keçmiş SSRİ-də, bütün dünyada peşəkar siyasətçi, dövlət xadimi olaraq qəbul edilib, xarizmatik siyasi fəaliyyəti ilə daim diqqət mərkəzində olub.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, təqdim olunan fundamental monoqrafiya Heydər Əliyevi öyrənməyin mükəmməl örnəyi, elmi portretidir və dahi liderin həyatı və fəaliyyətini gələcək nəsillərə tanıtmaq alimlərimizin daim diqqətindədir. AMEA rəhbəri şəxsiyyətə qayıdış məsələsənin yeniləşən Akademiyada aparılan fundamental tədqiqatların mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirərək qeyd edib ki, sovet hakimiyyətinin məqsədli şəkildə problemin öyrənilməsi, şəxsiyyətin isə unutdurulması siyasətini həyata keçirdiyini və nəticədə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin portretini əks etdirəcək elmi əsərlərin olmadığını bildirib, yeni istiqamətdə isə əməli fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyini deyib, müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.

The presentation of the fundamental collective monograph “Heydar Aliyev: The Scale and Mission of the Personality” took place at ANAS
The presentation ceremony of the fundamental collective monograph titled “Heydar Aliyev: The Scale and Mission of the Personality,” was held at the Presidium building of the Academy. The author of the idea of the publication is Academician Isa Habibbeyli, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The event was attended by the President of ANAS Isa Habibbeyli, members of the Presidium of ANAS, advisors of the Academy, staff members of the Presidium administration of ANAS, and the authors of the monograph.
In his speech at the presentation ceremony, Academician Isa Habibbeyli said that the multifaceted life and works of Heydar Aliyev, the outstanding statesman, the National Leader of the Azerbaijani people, and one of the brightest representatives of world politics, have always been a focus of scientists. He noted that it is impossible to objectively and comprehensively speak about the historical and political processes that took place in Azerbaijan and the USSR after the second half of the 20th century without considering the factor of Heydar Aliyev.
Stating that the life, struggle, and ideals of the Great Leader hold a significant place not only in the history of the Azerbaijani people and country, but also in the political and historical course of the world, Academician Isa Habibbeyli underlined that since the Soviet era, works and poems dedicated to the National Leader had been written. Following the prominent statesman’s interview titled “Let Justice Prevail,” published in “Literaturnaya Gazeta”, scientific and ideological articles began to be published as well. Over the years, not only in Azerbaijan but also in many countries around the world, especially Türkiye and the CIS countries, countless books and monographs dedicated to the National Leader have been published.
Academician Isa Habibbeyli said that declaring 2023 as the “Year of Heydar Aliyev” by the Head of the state has led to the creation of more works in this regard, and added that these publications particularly encompass fundamental research. He pointed out that although publications reflecting the life and activities of the Great Leader, as well as his historical contributions to the creation and development of various fields have been released over the past years, these works were mostly informational books and conference materials. However, since 2023, fundamental research reflecting the multi-year activities and life path of the Great Leader has been conducted at ANAS, and during the “Year of Heydar Aliyev,” 52 monumental scholarly works have been produced by our scientists, each of which makes a significant contribution to Azerbaijani science and Heydar Aliyev Studies.
Academician Isa Habibbeyli also mentioned that there have been a very limited number of generalizing books dedicated to the Great Leader to date. He noted that the work presented was created based on the objectives set in this regard. He stated that the fundamental collective monograph titled “Heydar Aliyev: The Scale and Mission of the Personality” reflects all stages of the biography, multifaceted political-statehood activities, and struggles of the Great Leader Heydar Aliyev. He said that the authors of the monograph are 24 prominent Azerbaijani scientists from various scientific-research institutes of the Azerbaijan National Academy of Sciences, who have professionally engaged in the study of the life and activities of the Great Leader Heydar Aliyev for many years. He pointed out that, with its volume, literature, and authorship, this publication is the most advanced version and guide of the fundamental research dedicated to the Great Leader to date.
The head of ANAS said that the study of the historical services of the National Leader to the Azerbaijani people and state has always been the primary duty and honorable mission of our scholars. He also expressed his gratitude to the authors of the fundamental collective monograph “Heydar Aliyev: The Scale and Mission of the Personality.”
Then, the scientific editor of the publication, Academic Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, delivered a speech, noting that the release of the monograph and its presentation on the eve of the Academy’s 80th anniversary is a significant event.
Academician Arif Hashimov stated that the first fundamental monographic research dedicated to the main directions of the multifaceted activities of the Great Leader, published by the Academy, is the result of the hard work of our scholars.
During the presentation ceremony, the authors of the monograph, including Academician Rasim Aliguliyev, Academician Govhar Bakhshaliyeva, Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzade, Professor Ilham Mammadzade, PhD in History Jabi Bahramov, and PhD in Political Science Sanan Hasanov, delivered speeches, emphasizing that the study of the life and activities of the Great Leader is a primary task of our scholars.
At the end of the event, Academician Isa Habibbeyli said that the presented fundamental monograph is a perfect example of studying Heydar Aliyev and serves as a scientific portrait. He emphasized that the life and activities of the Great Leader are constantly studied by scholars and conveyed to future generations. The head of ANAS noted that focusing on great personalities is an important part of the main research conducted at the Academy. He mentioned that during the Soviet era, the investigation of such issues was prohibited, efforts were made to forget prominent figures, and as a result, there were no scientific works about notable personalities of Azerbaijan. He also added that work in this direction will continue and conveyed his recommendations and instructions.