“Elmin mühüm funksiyalarından biri də elmi elitanın formalaşdırılmasıdır. Bu elita rasional düşüncə tərzinə malikdir və ölkəmizdə dövlətimizin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində milli elmi elita formalaşmışdır. Bu, dövlət səviyyəsində elmə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Elmin inkişafı sahəsində əldə etdiyimiz nailiyyətlər artıq sabit bir templə davam edir”.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın Elm Gününə həsr olunmuş tədbirində “Elm Günü və elmlə ədəbiyyatın dialoqu” adlı məruzəsində deyib. Builki Elm Gününün AMEA-nın 80 illik yubileyinə təsadüf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə keçilmiş şərəfli tarixi yola qiymət verildiyini və Akademiyanın gələcək vəzifələrini müəyyənləşdirdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının bu günlərdə imzaladığı elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı Sərəncamının ölkəmizdə elmin inkişafına, sovet dövründən miras qalmış köhnə modellərdən imtina edilərək, artıq müstəqil Azərbaycan dövlətinin zəruri hesab etdiyi sahələr üzrə yenilənmiş və müasir çağırışlara uyğunlaşdırılmış istiqamətlərdə tədqiqatların aparılmasına təkan verəcəyini söyləyib.
Bu gün süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar, “yaşıl iqtisadiyyat” kimi qlobal elmi tendensiyaların dünya alimlərinin başlıca tədqiqat mövzuları sırasında yer aldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin də bu istiqamətlərdə araşdırmalar apardıqlarını, layihələr həyata keçirdiklərini, dünya elmində ölkəmizin mövqeyinin qorunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası son 3 il ərzində tarixində ilk dəfə olaraq beynəlxalq elmi qurumlara - Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına (AASSA), Beynəlxalq Elmi Şuraya (ICSU) və Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) tamhüquqlu üzv seçilib, dünya elmində vacib qərarların, elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsində öz sözünü deyir.
Azərbaycan elminin ötən 80 il ərzində dünyaşöhrətli görkəmli alimlər yetişdirdiyini və mühüm nailiyyətlər əldə edərək elmi məktəblər yaratdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin elmi tarixində iz qoymuş görkəmli alimlərimizin xatirəsinin daim əziz olduğunu, onların formalaşdırdığı ənənənin bu gün milli elmi elita tərəfindən müasir çağırışlara uyğun olaraq, daha da zənginləşdirilərək davam etdirildiyini söyləyib.
“Ötən 80 il ərzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına ümumilikdə 437 görkəmli alim həqiqi və müxbir üzv seçilmişdir. Bu alimlər arasında 1 nəfər Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, 10 nəfər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, 72 nəfər SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı və 11 nəfər müstəqil Azərbaycanın Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Ötən əsrin 1970-80-ci illəri əldə olunmuş nailiyyətlərə görə, Azərbaycan elminin intibah dövrü hesab olunur. Heç şübhəsiz, qeyd olunan intibah dövrü Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə birbaşa bağlıdır. Ulu Öndər daim elmə, təhsilə və ziyalılara xüsusi diqqət, qayğı göstərmiş, nəticədə Azərbaycan elmi nailiyyətləri ilə həm respublika daxilində, həm də beynəlxalq miqyasda tanınmışdır. Ümummilli Liderin ikinci hakimiyyəti dövründə ilk görüşlərindən birini 21 sentyabr 1993-cü ildə Milli Elmlər Akademiyasında ziyalılarla keçirməsi, sözün əsl mənasında, elmimizin inkişafına yeni nəfəs verdi”, - deyə AMEA prezidenti vurğulayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu və uğurla həyata keçirdiyi elm siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək səviyyədə davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının daim elmə, təhsilə, ədəbiyyata və ümumilikdə milli mədəniyyətimizə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını söyləyib. Hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi prioritet istiqamətlərdə - işğaldan azad olunmuş ərazilərə, Qərbi Azərbaycana, Türk dünyasına, süni intellektə dair mühüm tədqiqatların aparıldığını, bu istiqamətlər araşdırmaları həyata keçirmək üçün daxili imkanlar hesabına 47 yeni şöbənin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Əldə olunmuş nailiyyətlərin bugünkü sərgidə geniş nümayiş etdirildiyini deyən AMEA rəhbəri sərgidə gənclərin aktiv iştirakının elmimizin gələcəyinə olan inamın əyani göstəricisi olduğunu bildirib.
Builki Elm Günü tədbirinin, həm də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, fəxri qonaq, Xalq yazıçısı Anarın həyatı və yaradıcılığına həsr edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ədibin Azərbaycan ədəbiyyatında ilklər yaratdığını, şəxsiyyəti və əsərləri ilə daim diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib. Anarın öz əsərləri ilə xalqımızı daim ləyaqətlə təmsil etdiyini, “Qobustan” kimi bir ədəbi məktəbi yaratdığını, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinə rəhbərliyi ilə isə ədəbiyyatımıza istiqamət verdiyini deyib.
“Elm dünyəvi anlayışdır, ədəbiyyat isə milli xüsusiyyətləri təmsil edir. Ədəbiyyat milli olduqca, bəşəri xarakter alır, elm isə bəşəri olduqca milliləşir. Müstəqillik dövründə Azərbaycan yazıçıları dövrümüzün çağırışlarına cavab verərək, müstəqil dövlətin vətəndaşının düşüncəsini, qayğılarını və gələcəyə baxışını bədii şəkildə əks etdirən əsərlər ortaya qoyublar”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Azərbaycan elmi, Akademiyanın kollektivi və ziyalılarımız adından AMEA-ya, elmimizə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan alimlərinin bundan sonra da ölkəmizin milli maraqlarını və prioritetlərini rəhbər tutaraq tədqiqatlarını davam etdirəcəklərini söyləyib.

“One of the essential functions of science is the formation of scientific elite. This elite possesses a rational way of thinking, and thanks to the purposeful policy of our state, a national scientific elite has been formed in our country. This is a clear example of the attention to science at the state level. The achievements we have attained in the field of scientific development continue at a stable pace.”- said President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli during his presentation titled “Science Day and the Dialogue between Science and Literature” delivered at the event of ANAS dedicated to Science Day. Academician Isa Habibbeyli noted that this year’s Science Day coincides with the 80th anniversary of ANAS. He emphasized that by the Order of the Head of the state, dated March 18, 2025, regarding the celebration of the 80th anniversary of the Academy, the honorable historical path of the Academy was highly valued. It determined the Academy’s future tasks.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the Order signed recently by the Head of the state regarding the optimization of the activities of scientific institutions and the increase of their efficiency will give a boost to the development of science in our country. By refusing outdated models inherited from the Soviet era will lead to research in areas that the independent Azerbaijani state considers necessary.
Academician Isa Habibbeyli said that today artificial intelligence, digital technologies, and “green economy” are among the main research topics of scientists worldwide and Azerbaijani scientists are also conducting research and implementing projects in these areas. For the first time in its history, the Azerbaijan National Academy of Sciences was elected full member to international scientific organizations such as the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), International Science Council, and the InterAcademy Partnership (IAP) over the past three years, and ANAS plays a significant role in making important decisions and determining scientific directions in global science.
Saying that Azerbaijani science has nurtured world-renowned scholars and reached significant achievements over the past 80 years, creating scientific schools, Academician Isa Habibbeyli emphasized that the memory of our distinguished scholars, who have made contributions to the history of our science, is always cherished. The tradition they established is now further enriched and continued by the national scientific elite, in line with modern challenges.
“Over the past 80 years, a total of 437 prominent scientists have been elected as full and corresponding members of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Among these scientists, one was a Hero of the Soviet Union, 10 were Heroes of Socialist Labor, 72 were laureates of the USSR State Prize, and 11 were awarded the State Prize of independent Azerbaijan. The 1970s-1980s of the last century are considered a renaissance period of Azerbaijani science. Without a doubt, this renaissance period is directly associated with the name of National Leader Heydar Aliyev. The Great Leader always paid special attention to science, education, and intellectuals, and as a result, Azerbaijani science was known both within the republic and internationally with its achievements. After returning to lead the country, one of the first meetings of the National Leader was on September 21, 1993, with intellectuals at the National Academy of Sciences, which truly gave a new breath to the development of our science,”- emphasized the President of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli said that the science policy laid out and successfully implemented by the National Leader Heydar Aliyev is continued today by President Ilham Aliyev at a high level. He emphasized that the Head of the state always pays special attention to science, education, literature, and, in general, to our national culture. Currently, significant research is conducted at ANAS on the priority areas identified by President Ilham Aliyev, on territories liberated from occupation, Western Azerbaijan, the Turkic world, and artificial intelligence. To carry out these studies, 47 new departments have been established using internal resources.
The academician underlined that the achievements were widely showcased at the exhibition and emphasized that the active participation of young people in the exhibition is a clear indicator of belief in the future of our science.
The head of ANAS mentioned that this year’s Science Day event is also dedicated to the life and works of honorary guest, the Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union and the People’s Writer Anar. He said that the writer contributes to Azerbaijani literature and has always been the center of attention with his personality and works. Anar has always represented our people with dignity through his works, created a literary school like “Gobustan,” and, through his leadership of the Azerbaijan Writers’ Union, has guided the direction of our literature.
"Science is a universal concept, while literature represents national characteristics. Being national, literature acquires a universal character, while science, on the contrary, being universal, acquires national characteristics. During the period of independence, Azerbaijani writers, responding to the challenges of modern times, created works that, in artistic form, reflect the thoughts, concerns and outlook on the future of a citizen of an independent state.”-said Academician Isa Habibbeyli.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli expressed gratitude to the Head of the state on behalf of Azerbaijani scientific community, the Academy’s staff, and intellectuals for the attention and care shown towards ANAS and our science. Azerbaijani scientists will continue their research by following the national interests and priorities of our country, he added.