AMEA-da "İlham Əliyev: Qadınlara istiqamətli qlobal təşəbbüslər və gender bərabərliyinin inkişafı (2003-2023)" kitabının təqdimatı olub
Aprelin 15-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi, tarix elmləri doktoru Sevinc Abbasovanın "İlham Əliyev: Qadınlara istiqamətli qlobal təşəbbüslər və gender bərabərliyinin inkişafı (2003-2023)" kitabının təqdimatı keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər çiçəklər düzüblər.
Tədbirdə millət vəkilləri, hökumət və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, elm xadimləri, media mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimini AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq kitab haqqında təəssüratlarını bölüşüb, əsərdə Ümummilli Lider Heydər Əliyev, ölkə Prezidenti İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən müstəqil Azərbaycan dövlətinin təməllərinin qurulmasında və möhkəmləndirilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edən gender siyasətinin ön plana çəkildiyini söyləyib. Bildirib ki, yeni nəşrdə dövlətimizin milli-mənəvi dəyərlərimizin gender siyasətinin əsas perspektiv istiqamətinə çevrilməsi yolunda atdığı addımlardan və gender bərabərliyinin inkişafında bir sıra taleyüklü məsələlərdən bəhs olunub.
AMEA rəhbəri kitabın müəllifi tarix elmləri doktoru Sevinc Abbasovanın tələbəlik illərini xatırlayaraq, onun ictimai işlərdə daim yüksək fəallıq göstərdiyini bildirib. Sevinc Abbasovanın fəlsəfə və elmlər doktoru dissertasiyalarının mövzusunun qadın hərəkatına həsr olunduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli müəllif tərəfindən Azərbaycanda qadın hərəkatının tarixi və formalaşması, inkişaf mərhələləri, əsas simaları və müasir vəziyyətinin sistemli şəkildə geniş təhlil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
“Ölkəmizdə qadın hərəkatına həsr olunmuş ən sanballı tədqiqatlar içərisində Sevinc Abbasovanın özünəməxsus yeri və xidmətləri vardır”, - deyə bildirən AMEA prezidenti qeyd edib ki, tarix elmləri doktoru Sevinc Abbasova çoxillik elmi axtarışlarının nəticəsi olan "İlham Əliyev: Qadınlara istiqamətli qlobal təşəbbüslər və gender bərabərliyinin inkişafı (2003-2023)" adlı kitabında bu mövzuda özünə qədər yazılanlara hörmət və ehtiramını bildirməklə yanaşı, dövlət başçısının siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında öz fikirlərini və mövqeyini ortaya qoyur. Əsərdə Sevinc Abbasovanın şəxsi mövqeyi və elmi mövqeyinin bir-birini tamamlaması nəşrin elmi əhəmiyyətini daha da artırır.
Akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ənənələri əsasında, Prezident İlham Əliyevin apardığı siyasətin işığında Azərbaycanda qadın hərəkatının inkişafı, gender bərabərliyi siyasətinin həyata keçirilməsinə həsr olunmuş kitabı Azərbaycan tarixşünaslıq elminə dəyərli töhfə kimi qiymətləndirib. O, nəşrdə Ulu Öndərin bu istiqamətdəki fəaliyyətinin, eləcə də dövlət başçımızın apardığı siyasətin elmi cəhətdən, əsaslandırılmış şəkildə təqdim edildiyini vurğulayıb.
Kitabın təqdimatının Azərbaycanda qadın hərəkatının əsasını qoyanlardan biri, görkəmli alim, akademik Zərifə Əliyevanın vəfatının 40-cı ildönümü günündə keçirilməsinin təsadüfi olmadığını söyləyən AMEA rəhbəri onun ötən əsrdə Azərbaycanda qadın ziyalılarının aparıcı qüvvəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, akademik Zərifə Əliyeva təkcə Azərbaycan tarixi üçün deyil, bütövlükdə dünya üçün əsl qadın örnəyidir.
Daha sonra görkəmli oftalmoloq alim Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Milli Məclisin komitə sədri, siyasi elmlər doktoru, professor Hicran Hüseynova çıxış edərək ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrin gender bərabərliyinin təmin olunmasında Azərbaycan modelini dərindən anlamaq və öyrənmək istəyənlər üçün dəyərli vasitə olduğunu bildirib.
“Ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsi və dövlət səviyyəsinə qaldırılması Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır”, - deyən komitə sədri bu dövlət qadın siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. O, qeyd edib ki, respublikamızda qadın hərəkatının geniş vüsət almasında, xanımlarımızın nəcib və xeyirxah məqsədlər naminə sistemli və ardıcıl fəaliyyətinin genişlənməsində Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın da xidmətləri xüsusi vurğulanmalıdır. Azərbaycan qadını üçün səciyyəvi olan humanizm, qayğıkeşlik və insanpərvərlik kimi ali mənəvi keyfiyyətlər Mehriban xanım Əliyevanın şəxsiyyətində daha parlaq təcəssümünü tapır. O, öz geniş fəaliyyəti ilə beynəlxalq aləmdə Azərbaycan qadınının nüfuzunu daha da yüksəklərə qaldırır.
Professor Hicran Hüseynova yeni nəşrdə nəzəri əsaslarla praktiki təhlillərin vəhdətinin yaradıldığını, mövzunun müxtəlif aspektlərdən araşdırıldığını deyib, müəllifə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Tədbirdə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və ədəbi abidələr şöbəsinin baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının müəllimi professor Həvva Məmmədova, Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru professor Mahirə Hüseynova, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri professor Rəna Mirzəzadə və AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud müəllifin yaradıcılığından və kitabın məziyyətlərindən  danışıblar. Qeyd olunub ki, təqdim olunan əsər qiymətli elmi mənbədir.
Daha sonra nəşrin müəllifi tarix elmləri doktoru Sevinc Abbasova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Sonda müəllif tərəfindən hazırlanmış qadın siyasətinə və gender bərabərliyinə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.

15-го апреля в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация книги преподавателя Нахчыванского государственного университета, доктора исторических наук Севиндж Аббасовой «Ильхам Алиев: глобальные инициативы, направленные на женщин, и развитие гендерного равенства (2003-2023)».
Вначале участники мероприятия возложили свежие цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии принимали участие депутаты Милли Меджлиса, представители правительственных и неправительственных организаций, деятели науки, представители СМИ и другие гости.
Открывая церемонию презентации, президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился своими впечатлениями о книге, отметив при этом, что в издании на первый план вынесена гендерная политика, реализуемая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, Президентом Ильхамом Алиевым, Первым вице-президентом страны Мехрибан ханум Алиевой и Фондом Гейдара Алиева; эта политика обладает большой значимостью в построении и укреплении основ независимого Азербайджанского государства. Академик сообщил, что в книге повествуется о мерах, предпринимаемых государством в сфере превращения национально-духовных ценностей в основное перспективное направление гендерной политики, и ряде судьбоносных моментов в развитии гендерного равенства.
Вспомнив о студенческих годах автора книги доктора исторических наук Севиндж Аббасовой, руководитель НАНА отметил, что она всегда принимала активное участие в общественной жизни университета. Сказав, что темы диссертаций Севиндж Аббасовой на соискание учёной степени доктора философии и доктора наук посвящены женскому движению, академик Иса Габиббейли добавил, что в своём труде автор системно и подробно анализирует историю и формирование, этапы развития, деятельность основных представителей и современное состояние женского движения в Азербайджане.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Среди ценных исследований, посвящённых женскому движению в республике, труд Севиндж Аббасовой занимает своеобразное и весомое место». Академик сообщил, что в своей книге «Ильхам Алиев: глобальные инициативы, направленные на женщин, и развитие гендерного равенства (2003-2023)», которая является результатом многолетних научных изысканий, доктор исторических наук Севиндж Аббасова выражает уважение и почтение ко всему, что было написано по этой теме ранее, и делится своими мыслями и умозаключениями о проводимой главой государства гендерной политике; личная и научная позиции автора дополняют друг друга, повышая тем самым научную значимость издания.
Академик Иса Габиббейли назвал книгу, посвящённую развитию женского движения и гендерного равенства в республике в свете политики, которую проводит Президент Ильхам Алиев, опираясь на заложенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым традиции, ценным вкладом в историографическую науку Азербайджана. Академик подчеркнул, что в издании о деятельности Великого лидера в данной сфере, а также о проводимой главой государства политике говорится в научном ракурсе, в научно обоснованной форме.
Сказав, что проведение презентации книги в день 40-й годовщины со дня смерти выдающегося учёного академика Зарифы Алиевой, которая была одной из основоположниц женского движения в Азербайджане, не является случайностью, руководитель НАНА отметил, что в прошлом веке Зарифа Алиева была ведущей силой представительниц интеллигенции республики, видный учёный является образцом настоящей женщины не только в истории Азербайджана, но и для всего мира.
Память выдающегося учёного-офтальмолога академика Зарифы ханум Алиевой была почтена минутой молчания.
Затем на мероприятии выступила председатель комитета Милли Меджлиса доктор политических наук, профессор Хиджран Гусейнова, которая сообщила, что представленная вниманию общественности книга является ценным источником для тех, кто хочет глубоко изучить и понять азербайджанскую модель в обеспечении гендерного равенства.
Сказав, что формирование основных принципов женской политики и поднятие её на государственный уровень связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева, председатель комитета добавила, что сегодня государственная женская политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Она отметила, что в расширении женского движения в республике, системной и последовательной деятельности наших женщин во имя благородных целей необходимо особо подчеркнуть заслуги Первого вице-президента страны, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой: «Характерные для азербайджанской женщины высокие моральные качества – гуманность, проявление заботы и человеколюбие – находят своё блестящее воплощение в личности Мехрибан ханум Алиевой, которая своей многогранной деятельностью ещё больше подняла авторитет азербайджанской женщины в международном пространстве».
Профессор Хиджран Гусейнова сообщила, что в новом издании теоретические основы представлены в единстве с практическим анализом, а тема изучена с различных аспектов, и пожелала автору новых творческих успехов.
На мероприятии также выступили главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Газанфар Пашаев, преподаватель Государственной академии управления при Президенте Азербайджанской Республики профессор Хавва Мамедова, председатель Комитета Милли Меджлиса по общественным объединениям и религиозным учреждениям Фазиль Мустафа, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета профессор Махира Гусейнова, председатель Совета женщин НАНА профессор Рена Мирзазаде и заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Айнур Махмуд. Они рассказали о творчестве автора и достоинствах книги, назвав её ценным научным источником.
Далее выступила автор издания доктор исторических наук Севиндж Аббасова, которая поблагодарила организаторов и участников мероприятия.
В заключение был показан подготовленный автором видеоролик, посвящённый женской политике и гендерному равенству.