Fevralın 24-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD) Bakı Məlumat Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq, seminarın məqsəd və mahiyyətindən danışıb. Bildirib ki, əsas məqsəd gənc alim və tədqiqatçıları beynəlxalq proqramlarda iştirak etmək üçün qoyulan tələblər, elmi-tədqiqatın ilkin layihəsinin hazırlanması qaydası, layihələrin növləri, əsas tədqiqat sahələri və s. ilə yaxından tanış etməkdir.
Sonra DAAD-ın Bakı Məlumat Mərkəzinin direktoru xanım Stefanie Dufaux “Almaniyada tədqiqat” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. S.Defaux təmsil etdiyi təşkilat barədə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Almaniyanın dövlət qurumu olan DAAD dünyada tələbə və alimlərin beynəlxalq mübadiləsini dəstəkləyən ən böyük təşkilatdır. 1925-ci ildən fəaliyyətə başlayan DAAD Almaniya və digər ölkələrdən 1,5 milyondan çox alim və tələbəyə maliyə dəstəyi göstərmişdir. Qeyd edib ki, qurumun əsas vəzifəsi tələbələrin və elm adamlarının mübadiləsi vasitəsilə xarici ölkələrlə akademik münasibətləri dəstəkləməkdən ibarətdir.
Təşkilat tərəfindən elan olunan təqaüd proqramları barədə də məlumat verən S.Dufaux bildirib ki, DAAD tələbə və məzunlar, eləcə də gənc alim və doktorantlar üçün müxtəlif tədqiqat təqaüdləri, dil kursları təklif edir.
Daha sonra Almaniya Siegen Universitetinin Beynəlxalq ofisinin nümayəndəsi Dr.Ulriç Eberhart təmsil etdiyi qurumda təhsil almaq barədə təqdimatla çıxış edib.
Seminarda tədqiqat işlərinin ilkin planlaşdırılması, elmi ədəbiyyata çıxış, tədqiqat nəticələrinin nəşri, mövzu üzrə layihənin hazırlanması, Almaniyadan elmi rəhbərin təyin olunması, DAAD təqaüdləri və qrantlarına müraciət qaydaları və digər məsələlər müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb.

24 февраля в актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялся семинар при совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов и Бакинского информационного центра Германской службы академических обменов (DAAD).
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель совета, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов рассказал о цели и значении семинара. Он отметил, что основной целью является непосредственное ознакомление молодых ученых и исследователей с предъявляемыми требованиями для принятия участия в международных программах, правилами подготовки предварительного проекта, видами проектов, основными исследовательскими областями и т. д.
Далее директор Бакинского информационного центра DAAD Стефани Дефокс выступила с докладом «Исследования в Германии». Подробно проинформировав о представляемой ею организации, она отметила, что будучи государственной структурой DAAD – самая большая организация мира, оказывающая поддержку в осуществлении международного обмена студентами и учеными. Приступив к деятельности с 1925 года, DAAD оказала также финансовую помощь свыше 1,5 млн. ученым и студентам Германии и других стран. Она отметила, что главная цель структуры заключается в установлении и укреплении академических отношений с зарубежными странами посредством обмена студентов и деятелей науки.
Проинформировав также о стипендиальных программах, С. Дефокс сообщила, что DAAD предлагает студентам и выпускникам, в том числе молодым ученым и докторантам исследовательские стипендии, а также курсы для изучения языков. Она рассказала о правилах приема в докторантуру и проведения научно-исследовательских работ в Германии, а также стипендиальных возможностях.
Далее представитель Международного офиса Университета Зиген Германии доктор Ульрич Эберхарт выступил с презентацией о получении образования в представляемой им структуре.
На семинаре также были обсуждены и даны ответы на вопросы касательно различных стипендиальных программ.