Fevralın 24-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD) Bakı Məlumat Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq, seminarın məqsəd və mahiyyətindən danışıb. Bildirib ki, əsas məqsəd gənc alim və tədqiqatçıları beynəlxalq proqramlarda iştirak etmək üçün qoyulan tələblər, elmi-tədqiqatın ilkin layihəsinin hazırlanması qaydası, layihələrin növləri, əsas tədqiqat sahələri və s. ilə yaxından tanış etməkdir.
Sonra DAAD-ın Bakı Məlumat Mərkəzinin direktoru xanım Stefanie Dufaux “Almaniyada tədqiqat” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. S.Defaux təmsil etdiyi təşkilat barədə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Almaniyanın dövlət qurumu olan DAAD dünyada tələbə və alimlərin beynəlxalq mübadiləsini dəstəkləyən ən böyük təşkilatdır. 1925-ci ildən fəaliyyətə başlayan DAAD Almaniya və digər ölkələrdən 1,5 milyondan çox alim və tələbəyə maliyə dəstəyi göstərmişdir. Qeyd edib ki, qurumun əsas vəzifəsi tələbələrin və elm adamlarının mübadiləsi vasitəsilə xarici ölkələrlə akademik münasibətləri dəstəkləməkdən ibarətdir.
Təşkilat tərəfindən elan olunan təqaüd proqramları barədə də məlumat verən S.Dufaux bildirib ki, DAAD tələbə və məzunlar, eləcə də gənc alim və doktorantlar üçün müxtəlif tədqiqat təqaüdləri, dil kursları təklif edir.
Daha sonra Almaniya Siegen Universitetinin Beynəlxalq ofisinin nümayəndəsi Dr.Ulriç Eberhart təmsil etdiyi qurumda təhsil almaq barədə təqdimatla çıxış edib.
Seminarda tədqiqat işlərinin ilkin planlaşdırılması, elmi ədəbiyyata çıxış, tədqiqat nəticələrinin nəşri, mövzu üzrə layihənin hazırlanması, Almaniyadan elmi rəhbərin təyin olunması, DAAD təqaüdləri və qrantlarına müraciət qaydaları və digər məsələlər müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb.

Council of Young Scientists and Specialists jointly organized by Baku Information Centre of German Academic Exchange Service held a seminar at electronic assembly hall of the Institute of Literature named after Nizami on 24 February.
Speaking at the meeting, Chairman of the Council, Associate Professor Famin Salmanov said that, the main goal of the young scientists and researchers is to get familiar with international programs, requirements, procedures for the preparation of the first draft of the scientific-research, project types and main research areas and so on.
Then, Director of Baku Information Centre of German Academic Exchange Service Ms.Stefanie Dufaux delivered the topic on "Research in Germany". Ms. Stefanie Dufaux gave detailed information on organization led by her and noted that, the organization of the German Academic Exchange Service is the largest organization in the world supporting the international exchange of students and scientists. Started activity since 1925, CAES provided also financial support to over 1,5 million to scientists and students of Germany and other countries. She noted that, the main purpose of the structure is to establish and strengthen academic relations with other countries through the exchange of students and scientists. Also informed about scholarship programs, S. Dufaux reported that, the CAES offers scholarships to students and graduates, including young scientists and doctoral students, as well as courses for learning languages. She told about the rules of admission to doctoral study and conduct research work at Germany as well as scholarship opportunities.
Next, employer of international Office Dr. Ulrich Eberhart delivered a presentation on education in the University Siegen, Germany which he represented.