Martın 1-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Əvvəlcə iclasda bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Akademik Ə.Əmiraslanov bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli qərarına əsasən 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına müsabiqə elan edilib. Medala namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Akademik onu da əlavə edib ki, mükafat üçün irəli sürülmüş namizədlər haqqında təqdimatlar müvafiq sənədlərlə bilikdə 2016-cı il martın 18-dək AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinə təqdim edilməlidir.
Ə.Əmiraslanov, həmçinin 2016-cı il üçün AMEA-nın Nəsirəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları üzrə də müsabiqənin elan edildiyini söyləyib. Bildirib ki, AMEA-nın adlı mükafatları müvafiq elm sahələri üzrə mühüm əhəmiyyətli fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə və ixtiralara görə verilir.
İclasda Dendrologiya İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat bağının Elmi şuralarının yeni tərkibi, Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi, Zoologiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirin keçirilməsi və digər məsələlər müzakirə olunub.

1 марта в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук.
Вначале академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о вопросах повестки дня.
Академик А.Амирасланов сообщил, что согласно решению Президиума НАНА от 17 февраля 2016 года был объявлен конкурс на соискание Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики за 2016 год. Кандидаты на золотую медаль могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами НАНА, учеными советами научных отделений НАНА, научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений, научно-техническими советами научных сообществ, министерств и государственных комитетов. Он также добавил, что заявления о выдвинутых кандидатах на соискание награды вместе с соответствующими документами должны быть представлены в Управление науки и образования НАНА до 18 марта 2016 года.
А.Амирасланов отметил, что было также принято постановление об объявлении конкурса на соискание медалей имени Насреддина Туси, Гасана бека Зардаби, академика Узеира Гаджибекова, академика Мирасадуллы Миргасымова, академика Юсифа Мамедалиева, академика Мусы Алиева и Аббасгулу аги Бакиханова НАНА на 2016 год. Он напомнил, что именные награды НАНА присуждаются за важные фундаментальные и прикладные научные достижения, труды, открытия и изобретения по соответствующим областям науки.
На заседании были также обсуждены вопросы касательно нового состава Ученых советов Института дендрологии и Центрального ботанического сада, внесения частичных изменений в состав Ученого совета Института микробиологии, празднования 80-летнего юбилея Института зоологии и другие.