Martın 1-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Əvvəlcə iclasda bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Akademik Ə.Əmiraslanov bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli qərarına əsasən 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına müsabiqə elan edilib. Medala namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Akademik onu da əlavə edib ki, mükafat üçün irəli sürülmüş namizədlər haqqında təqdimatlar müvafiq sənədlərlə bilikdə 2016-cı il martın 18-dək AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinə təqdim edilməlidir.
Ə.Əmiraslanov, həmçinin 2016-cı il üçün AMEA-nın Nəsirəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları üzrə də müsabiqənin elan edildiyini söyləyib. Bildirib ki, AMEA-nın adlı mükafatları müvafiq elm sahələri üzrə mühüm əhəmiyyətli fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə və ixtiralara görə verilir.
İclasda Dendrologiya İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat bağının Elmi şuralarının yeni tərkibi, Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi, Zoologiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirin keçirilməsi və digər məsələlər müzakirə olunub.

On March 1, next bureau assembly of the Department of Biological and Medical Sciences was held at the Presidium of ANAS.
In advance, Academician-Secretary of the Department, Academician Ahliman Amiraslanov informed on the issues of agenda.
By the decision of ANAS Presidium dated February 17, 2016,was announced competition for “Gold Medal of Azerbaijan Republic named after Nizami Ganjavi” for 2016.
Nominating can be put forward by the active and corresponding members of ANAS, scientific departments of ANAS, scientific councils of the research and higher educational institutions, scientific societies, as well as scientific councils under ministries and state committees.
Documents for nominators with the relevant documents should be submitted to the Department of Education and Science of ANAS until March 18, 2016.
A.Amiraslanov commented that, also was adopted a resolution announced the competition for medals named after Nasreddin Tusi, Hasan bey Zardabi, Academician Uzeyir Hacibayov, Academician Mirasadulla Mirgasimov, Academician Yusif Mammadaliyev, Academician Musa Aliyev and Abbasgulu aga Bakikhanov of ANAS for 2016.
He remind that, medals are annually awarded for basic and applied research results, works, inventions, discoveries, as well as for special merits in the development of science.
At the meeting also discussed issues concerning new structure of the Academic Council of the Institute of Dendrology and the Central Botanical Garden, introduction of partial changes to the structure of the Scientific Council of the Institute of Microbiology, the celebration of 80th anniversary of the Institute of Zoology and others.