AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Qəbələdə arxeoloqlarla müşavirə keçirib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunda burada fəaliyyət göstərən arxeoloji ekspedisiyanın üzvlərinin və əlaqədar qurumların iştirakı ilə müşavirə keçirilib.
Toplantını giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Qədim Qəbələ şəhərinin UNESCO-nun Dünya İrsinin İlkin siyahısına daxil edilməsini mühüm əhəmiyyətə malik hadisə olduğunu bildirib. AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Qəbələdə aparılan arxeoloji qazıntı işlərinin böyük tarixi əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli burada yaradılan müasir tipli infrastruktura və iş şəraitinə görə SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərovanın və Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun əməkdaşlarının göstərdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib.
Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru Zahir Kərimov qoruq haqqında ətraflı məlumat verib. Qədim Qəbələ şəhərinin Qafqaz Albaniyasının ilk paytaxtı olduğunu bildirən qoruq rəhbəri nəzərə çatdırıb ki, İlkin siyahı – UNESCO-nun Dünya İrs siyahısına daxilolmanın birinci mərhələsidir və sonrakı prosedurların həyata keçirilməsində arxeoloqlarla birlikdə üzərimizə düşən vəzifələri lazımi səviyyədə həyata keçirəcəyik.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı Elçin Mirzəbəyli, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev, həmin institutun İslam arxeologiyası şöbəsinin müdiri, professor Qafar Cəbiyev və başqaları çıxış edərək Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunda AMEA tərəfindən aparılan arxeoloji tədqiqatlar və qarşıda duran vəzifələr haqqında danışıblar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və müşavirə iştirakçıları qoruq ərazisindəki abidələrlə, aparılmış qazıntı işlərinin mövcud vəziyyəti ilə tanış olublar.
Uzun illər bu ərazidə arxeoloji qazıntılar aparmış AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin xidmətləri ehtiramla yad edilib.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşı, Qəbələ-Cənubi Koreya birgə arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Eminli arxeoloji abidələrlə əlaqədar və qazıntıların gedişi haqqında geniş məlumat verib.
Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Qəbələdə qazıntı işlərində Cənubi Koreya arxeoloji ekspedisiyası ilə beynəlxalq əməkdaşlığın nəticələrini diqqətə çatdırıb.
Müzakirələr zamanı növbəti ildən Qəbələdə tədqiqat prosesində arxeoloqlarla yanaşı tarixçi və etnoqrafların, dilçi və folklorçu alimlərin də tədqiqatlara cəlb edilməsinin zəruriliyi haqqında təkliflər səsləndirilib və icra üçün qəbul olunub.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Arif Həşimov, Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun təmsilçiləri, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının əməkdaşları və arxeoloq alimlər də iştirak ediblər.

Под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли в Габалинском государственном историко-художественном заповеднике состоялось совещание с членами действующей здесь археологической экспедиции и представителями соответствующих структур.
Открывая собрание вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что включение Древней Габалы в Предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО является важным событием в сфере сохранения и популяризации культурного наследия Азербайджана. Говоря об исторической значимости археологических раскопок, которые ведутся в Габале сотрудниками Института археологии и антропологии НАНА, академик Иса Габиббейли высоко оценил созданные здесь условия труда, современную инфраструктуру и поддержку, оказываемую археологам председателем Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) доктором философии по биологии Рухангиз Гейдаровой и сотрудниками Габалинского государственного историко-художественного заповедника.
В своем выступлении директор Габалинского государственного историко-художественного заповедника Захир Керимов подробно рассказал о заповеднике. Сказав, что Древняя Габала была первой столицей Кавказской Албании, директор заповедника отметил, что Предварительный список – это первый этап включения памятников в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, и в дальнейшем будут выполнены все необходимые процедуры в данном направлении.
Затем выступили депутат Милли Меджлиса Эльчин Мирзабейли, председатель Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) доктор философии по биологии Рухангиз Гейдарова, директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев, заведующий Отделом археологии исламского периода указанного института профессор Гафар Джабиев и другие, которые рассказали об археологических исследованиях, проводимых НАНА в Габалинском государственном историко-художественном заповеднике, и предстоящих задачах.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли и участники совещания ознакомились с памятниками на территории заповедника и ходом археологических раскопок.
С почтением были подчеркнуты заслуги члена-корреспондента НАНА Ильяса Бабаева, который долгие годы вел археологические раскопки на данной территории.
Об археологических памятниках и ходе раскопок подробно рассказал сотрудник Института археологии и антропологии НАНА, руководитель совместной азербайджано-корейской Габалинской археологической экспедиции доктор философии по истории Джейхун Эминли.
Далее директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев рассказал об итогах международного сотрудничества с Южнокорейской археологической экспедицией во время проведения раскопок в Габале.
В ходе дискуссий были выдвинуты предложения о необходимости привлечь к исследованиям в Габале со следующего года не только археологов, но и историков, этнографов, лингвистов и фольклористов.
На мероприятии также принимали участие академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, представители Габалинского государственного историко-художественного заповедника, сотрудники Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) и ученые-археологи.