Gözəgörünməz mantiyanın (plaş şəklində qolsuz, uzun üst geyim) yaradılmasına çalışan ABŞ-ın Ayova Ştatı universitetindən olan alimlər bu sahədə daha bir mühüm nəticəyə imza atıblar. Belə ki, radar cihazlarının təyin edə bilməyəcəyi materialdan hazırlanmış plaş insanı işıqla manipulyasiyaların köməyi vasitəsilə, həmçinin radiolokasiya aşkarlamasından da gizlədə biləcək. Yeni hazırlanmış texnologiyaya “meta-dəri” adı verilib.
Alimlərin fikrincə, parça inteqrasiya edilmiş maye qalinstan ərintisindən ibarət halqalardan təşkil olunmuş silikon yarpaqlarından hazırlanıb. Cərəyanla müdaxilə zamanı bu halqalar induktivlik çarxına, onlar arasındakı sahə isə kondensatorlara çevrilir. Nəticədə parça radiolokasiya dalğaları üçün keçilməz olur.
Hazırda bu plaş vasitəsilə alimlər xüsusi parçaya bükülmüş obyekti 8-10 GHz tezliyə malik 75% radiolokasiya dalğasından gizlətməyə müvəffəq olublar.

American scientists from the University of Iowa approached the creation of the mantle of invisibility.
The technology that allows stretching the fabric can hide the person who put it on the radar, called "meta-skin." As explained by the publication Los Angeles Times, the invisibility cloak will hide the person using the manipulation of light. In addition, according to the researchers, the cloak can hide from its owner and radar detection.
As explained to the scientists, the fabric consists of silicone sheets with embedded rings rows of liquid at room temperature, the alloy galinstan. While electricity engagement rings turn in coils, and the space between them in capacitors. As a result, the tissue becomes impervious to radar waves.
To date, scientists have been able to hide an object wrapped in a special cloth, 75% of radar waves at a frequency of 8-10 GHz.