Akademik İsa Həbibbəyli UNESCO-da Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirdə çıxış edib
Azərbaycan milli musiqisinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi və Azərbaycanın Dövlət Himninin bəstəkarı akademik Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi UNESCO-nun mənzil-qərargahında qeyd olunub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli də iştirak edib.
Tədbir Azərbaycanın UNESCO yanındakı daimi nümayəndəliyinin və Fransa-Azərbaycan Dialoqu assosiasiyasının birgə təşəbbüsü ilə təşkil edilib.
UNESCO yanında daimi nümayəndə Elman Abdullayev çıxış edərək bildirib ki, Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi bəstəkarın həyat və yaradıcılığına ehtiramı nümayiş etdirir. Bu, eyni zamanda musiqinin birləşdirici gücünü, mədəniyyətlər arasında dialoqun qurulmasına və ümumbəşəri dəyərlərə verilən qiyməti göstərir. Daimi nümayəndə Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycanın milli musiqi kimliyinin formalaşmasında müstəsna rol oynamasından danışıb.
“1908-ci ildə Şərqdə ilk opera olan “Leyli və Məcnun” təkcə musiqi əsəri deyildi. Bu, əsl mədəni inqilab idi. Hacıbəyli, Azərbaycan muğamının əsrlərlə formalaşmış ənənəsini Qərb musiqisinin klassik formaları ilə birləşdirərək, Şərq və Qərb arasında musiqi körpüsü saldı.
Onun əsərlərinin gücü də bu sintezə dayanır – milli irsə dərin bağlılıq, eyni zamanda bəşəriyyətə açıq mesaj. Hacıbəylinin musiqisi Azərbaycan xalqının ruhunu, ədəbiyyatını və tarixini əks etdirir və bütün bəşəriyyətə xitab edir. Onun irsi UNESCO-nun missiyası ilə tam uyğun gəlir”, - deyə səfir məlumat verib.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibəyli çıxış edərək akademik Üzeyir Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığından ətraflı bəhs edib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Üzeyir Hacıbəylinin əsərləri Azərbaycan sərhədlərini aşaraq, dünya səhnələrində uğurla nümayiş olunub və xalqlar arasında mədəni körpüyə çevrilibdir.
O, yalnız bəstəkar deyil, həm də görkəmli alim, maarifçi, pedaqoq və ictimai xadim idi. Onun təşəbbüsü ilə əsası qoyulan Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası – Bakı Musiqi Akademiyası bir çox musiqiçi yetişdirib. O, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk təsisçilərindən biri olub.
Qeyd edilib ki, UNESCO kimi beynəlxalq mədəniyyət platformasında Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinin keçirilməsi onun irsinin yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütün bəşəriyyət üçün əhəmiyyət daşıdığını sübut edir.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın UNESCO yanındakı daimi nümayəndəsi Elman Abdullayevə akademik Zemfira Səfərovanın bu yaxınlarda AMEA-nın “Elm” nəşriyyatında ingilis dilində nəşr olunmuş “Üzeyir Hacıbəyli: həyat və yaradıcılıq karyerası” kitabını hədiyyə edib.

140-летний юбилей основоположника профессионального музыкального искусства Азербайджана, автора первой оперы на Востоке и Государственного гимна Азербайджанской Республики академика Узеира Гаджибейли отметили в штаб-квартире ЮНЕСКО.
На мероприятии принял участие и президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли.
Юбилейная церемония прошла по совместной инициативе постоянного представительства Азербайджана при ЮНЕСКО и Ассоциации французско-азербайджанского диалога.
В своем выступлении постоянный представитель при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев сообщил, что празднование 140-летия Узеира Гаджибейли является выражением почтения к жизни и творчеству выдающегося композитора и, в то же время, демонстрирует объединяющую силу музыки и то значение, которое придается построению межкультурного диалога и защите общечеловеческих ценностей. Постоянный представитель также рассказал об исключительной роли Узеира Гаджибейли в формировании национальной музыкальной идентичности Азербайджана.
Эльман Абдуллаев продолжил: «Постановка в 1908 году первой оперы на Востоке «Лейли и Меджнун» было не только музыкальным событием. Это было настоящей культурной революцией. Объединив формировавшиеся на протяжении веков традиции азербайджанского мугама с классическими формами западной музыки, Узеир Гаджибейли проложил музыкальный мост между Востоком и Западом.
Сила его произведений опирается именно на этот синтез. Это глубокая привязанность к национальному наследию и, в то же время, открытое обращение ко всему человечеству. В музыке Узеира Гаджибейли отражены душа, литература и история азербайджанского народа, а также содержится послание ко всему человечеству. Его наследие полностью соответствует миссии ЮНЕСКО».
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который подробно рассказал о жизни и творчестве академика Узеира Гаджибейли.
Руководитель НАНА отметил, что, выйдя далеко за пределы Азербайджана, произведения Узеира Гаджибейли успешно ставились на сценах многих стран мира и превратились в культурный мост между народами.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Узеир бек – не только композитор, он также был выдающимся ученым, просветителем, педагогом и общественным деятелем. По его инициативе была учреждена Азербайджанская государственная консерватория (ныне – Бакинская музыкальная академия), которая взрастила многих музыкантов. Узеир Гаджибейли был и одним из соучредителей Национальной академии наук Азербайджана».
Празднование 140-летнего юбилея Узеира Гаджибейли, подчеркнул президент НАНА, на уровне такой международной культурной платформы, как ЮНЕСКО, свидетельствует о том, что наследие гениального композитора обладает большой значимостью не только для Азербайджана, но и для всего человечества.
Академик Иса Габиббейли подарил постоянному представителю Азербайджана при ЮНЕСКО Эльману Абдуллаеву выпущенную недавно в издательстве «Элм» НАНА на английском языке книгу академика Земфиры Сафаровой «Узеир Гаджибейли: жизнь и творческая карьера».