UNESCO-nun mənzil-qərargahında “Çingiz Aytmatov və UNESCO: Dünyanı birləşdirən ortaq irs” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Qırğız Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi, TÜRKSOY və Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuş konfransda Azərbaycanı UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev və AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli təmsil ediblər.
Səfir Elman Abdullayev xalqımızın Çingiz Aytmatova dərin hörmət və ehtiram bəslədiyini bildirib. O, qeyd edib ki, Aytmatovun yaradıcılığı milli köklərə bağlı olmaqla yanaşı, ümumbəşəri məzmun daşıyır və bu xüsusiyyət onu XX əsrin ən görkəmli yazıçı və mütəfəkkirlərindən birinə çevirib. Aytmatov yalnız ədəbiyyat xadimi kimi deyil, həm də xalqlar arasında dostluğun, sülhün və mədəniyyətlərarası dialoqun simvolu kimi çıxış edib.
E.Abdullayev Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevlə Çingiz Aytmatov arasındakı dostluq münasibətlərinə də toxunub. O, xatırladıb ki, yazıçı Azərbaycan xalqı üçün yaxın dost olub və 2008-ci ildə Bakıya son səfəri zamanı Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib. Qeyd olunub ki, bu ordenin ilk laureatı məhz Çingiz Aytmatov olub və bu fakt Azərbaycanın ona göstərdiyi yüksək ehtiramın bariz nümunəsidir.
Səfir çıxışının sonunda, həmçinin 2024-cü ildə Bişkek şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin səfərinə dair videoçarxı təqdim edib. Videoçarxda Azərbaycan Prezidentinin Çingiz Aytmatovun ev-muzeyinə ziyarəti və həmin səfər çərçivəsində ona “Çingiz Aytmatov” ordeninin təqdim edilməsi əks olunub. Bu məqam Azərbaycan–Qırğızıstan dostluq münasibətlərinin və ortaq mədəni dəyərlərin bariz nümunəsi kimi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Çingiz Aytmatov fenomeni və Azərbaycan faktoru” mövzusunda çıxışında Çingiz Aytmatovun yaradıcılığının bəşəri miqyasını xüsusi vurğulayaraq, onun dünya ədəbiyyatının “Tanrı dağı” adlandırıldığını qeyd edib. O, bildirib ki, Aytmatov öz əsərlərində milli dəyərlərlə bəşəri idealları birləşdirərək ədəbiyyatın yeni fəlsəfi üfüqlərini açıb. O, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin Çingiz Aytmatovun xidmətlərinə verdiyi yüksək dəyərin Azərbaycan xalqının ona göstərdiyi sarsılmaz ehtiramın bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.

В штаб-квартире ЮНЕСКО состоялась международная конференция под названием «Чингиз Айтматов и ЮНЕСКО: общее наследие, объединяющее мир».
На конференции, которая проходила при совместной организации Постоянного представительства Кыргызстана при ЮНЕСКО, ТЮРКСОЙ и Фонда тюркской культуры и наследия, приняли участие постоянный представитель Азербайджана при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев и президент НАНА академик Иса Габиббейли.
В своем выступлении Эльман Абдуллаев сообщил, что наш народ питает глубокое уважение и почтение к Чингизу Айтматову, творчество которого не только связано с национальными корнями, но и несёт в себе общечеловеческий посыл: «Чингиз Айтматов является одним из выдающихся писателей и мыслителей ХХ века. Он выступает не только как деятель литературы, но и как символ межкультурного диалога, дружбы и мира между народами».
Эльман Абдуллаев рассказал и о дружеских взаимоотношениях между общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Чингизом Айтматовым. Он напомнил, что писатель был близким другом азербайджанского народа, и в 2008 году, когда Айтматов в последний раз посетил Баку, Президент Ильхам Алиев наградил писателя орденом «Достлуг» («Дружба»). Первым лауреатом этого ордена, продолжил постоянный представитель, был именно Чингиз Айтматов, и этот факт является ярким примером высокого почтения Азербайджана к великому писателю.
В заключение своего выступления Эльман Абдуллаев представил видеоролик о поездке Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в город Бишкек в 2024 году. В видеоролике нашли свое отражение визит главы нашего государства в Дом-музей Чингиза Айтматова и его награждение орденом Чингиза Айтматова. Представленный видеоролик о дружеских отношениях между Азербайджаном и Кыргызстаном, а также об общих культурных ценностях двух народов вызвал большой интерес у участников мероприятия.
Затем с темой «Феномен Чингиза Айтматова и фактор Азербайджана» выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли. Подчеркнув общечеловеческий масштаб творчества Чингиза Айтматова, академик отметил, что в своих произведениях писатель объединил национальные ценности и общечеловеческие идеалы, сформировав тем самым новые философские горизонты литературы. Руководитель НАНА также добавил, что большое значение, которое придавали заслугам Чингиза Айтматова общенациональный лидер Гейдар Алиев и Президент Ильхам Алиев, является наглядным примером непоколебимого почтения, которое питает к писателю весь азербайджанский народ.