Sentyabrın 25-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi konfrans zalında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AMEA-nın Folklor İnstitutu, AR Mədəniyyət Nazirliyi, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə simpozium iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Həmçinin dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin məzarını ziyarət edib, abidəsi önünə gül dəstələri qoyublar.

25-го сентября в Круглом конференц-зале Главного здания НАНА при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Института фольклора НАНА, Министерства культуры Азербайджанской Республики, Фонда тюркской культуры и наследия и Азербайджанской национальной консерватории начал свою работу международный научный симпозиум на тему «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира».
Вначале участники симпозиума посетили Аллею почетного захоронения, почтили память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджана Гейдара Алиева и возложили на его могилу букеты цветов.
Также была почтена память выдающегося ученого-офтальмолога академика Зарифы ханум Алиевой, на её могилу были возложены свежие цветы.
Затем участники мероприятия посетили могилу гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли, к его памятнику были возложены букеты цветов.