AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Sentyabrın 30-da AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun tərkibinə daxil olan Türk Dil Qurumunun birgə təşkilatçılığı ilə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Dünəndən bu günə Birinci Türkoloji Qurultay: ümumtürk humanitar elmi fikrinin 100 ili və perspektivləri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türk Dil Qurumunun rəhbəri professor Osman Mert, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, gənc alimləri, türk xalqları ilə bağlı tədqiqat aparan alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları AMEA-da Türk dünyasına dair aparılan tədqiqatları əks etdirən nəşrlərdən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 1926-cı ilin 26 fevral - 6 mart tarixlərində Bakı şəhərində, hazırda konfransın keçirildiyi AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Böyük akt zalında baş tutduğunu bildirib. Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının milli oyanış tarixində və özünüdərkində mühüm rol oynadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Qurultayda türk xalqlarının tarixi, ədəbiyyatı, dili, əlifbası, toponimikası, etnoqrafiyası, incəsənəti və s. ilə bağlı qərarların qəbul edildiyini, nəticədə həmin tədbirin iştirakçılarının amansız sovet rəhbərliyinin hədəfinə tuş gələrək bir qisminin sürgünə göndərildiyi, bəzilərinin isə güllələndiyini söyləyib.
Bundan sonra SSRİ rəhbərliyinin türk xalqlarının birlik və həmrəyliyindən, milli oyanışından qorxaraq türkologiyanı məqsədyönlü şəkildə yalnız dilçilik hadisəsi kimi qələmə verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli sovet dövründə Bakı Dövlət Universitetinin Türkologiya kafedrasının, eləcə də AMEA-nın Dilçilik və Şərqşünaslıq institutlarının sadəcə türk dillərini öyrəndiyini vurğulayıb.
Ümumilikdə Birinci Türkoloji Qurultayın ideyalarının bütün qadağalara baxmayaraq unutdurula bilmədiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Qurultayın milli düşüncənin, ümumtürk həmrəyliyinin təməllərini atdığını diqqətə çatdırıb. Qurultayın 100 il öncə təqdim etdiyi ideyaların bu gün Türk Dövlətləri Təşkilatının timsalında gerçəkləşməkdə olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli təşkilatın başlıca hədəfləri sırasında türk xalqlarının birliyi və həmrəyliyinin dayandığını söyləyib. Həmçinin qeyd edib ki, Qurultayın ortaq əlifbaya keçidlə bağlı ideyaları 2024-cü ildə Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) tərəfindən yaradılan Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının iclasında qəbul olunub.
Prezident İlham Əliyevin Türk dünyasını bizim ailəmiz adlandırdığını, türk xalqlarına verdiyi ən yüksək dəyəri ifadə etdiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkə kimi Türk dünyasında qərarların qəbulunda, birliyin, həmrəyliyin möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Dövlət başçısının prioritet elan etdiyi siyasətə uyğun olaraq AMEA-da müvafiq addımların atıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın bir çox müəssisələrində Türk dünyasının tarixini, ədəbiyyatını, folklorunu, dilini, musiqisini, arxeologiyasını, fəlsəfəsini öyrənən şöbələrin fəaliyyət göstərdiyini, Türk dünyasının akademik elmi və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu və genişləndirilməkdə olduğunu söyləyib. Bildirib ki, atılan bu addımlar türk xalqlarının elmi-mədəni inteqrasiyası baxımından olduqca mühüm rol oynayır.
Birinci Türkoloji Qurultayın akademik Nizami Cəfərov, professor Mahirə Hüseynova kimi tədqiqatçılarımız tərəfindən sanballı tədqiqata cəlb olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bu istiqamətdə dissertasiyaların və monoqrafiyaların da yazılmasının vacibliyinə toxunub.
Akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin təntənəli keçirilməsi məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən qərar qəbul olunduğunu, bugünkü konfransla Qurultayın yubiley tədbirlərinə başlanıldığını deyib. Bildirib ki, ölkəmizdə türk xalqları ilə bağlı aparılan tədqiqatlar gələcəkdə AMEA-da Türkologiya İnstitutunun yaradılması zərurətini meydana qoyur  və zaman buna doğru gedir.
Akademik İsa Həbibbəyli konfansda sanballı məruzələrin dinləniləcəyini bildirib və tədbirin Türk dünyasında türkologiyaya dair tədqiqatların genişlənməsinə öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.
Açılış nitqindən sonra Birinci Türkoloji Qurultayın iştirakçılarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda Birinci Türkoloji Qurultaydan bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti professor Aktotı Raimkulovanın təbrik məktubu səsləndirilib.
Tədbirdə “Türklərin Birinci Türkoloji Qurultayı və ya Birinci Türkoloji Qurultayda türklər” mövzusunda çıxış edən Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov bildirib ki, Qurultay bütün çalarları ilə səmimi hadisədir və psixoloji, sosial məzmununa görə heç kəsdə şübhə doğurmur. Akademik Nizami Cəfərov vurğulayıb ki, Qurultayda müzakirə edilən məsələlər türk xalqlarının 100 il ərzində səsləndirdiyi fikirləri ifadə edirdi və zamanla İsmayıl bəy Qaspıralı, Vasili Radlov və başqaları tərəfindən dilə gətirilmişdi.  O, Qurultayın elmi rəhbərinin görkəmli türkoloq alimimiz Bəkir Çobanzadə olduğunu, Qurultay zamanı yaranmış bütün sualların onunla müzakirə edildiyini bildirib. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Qurultay türk xalqlarının ideallarının nəticəsi olmuşdur.
Sonra tədbirin təşkilatçılarından olan Türk Dil Qurumunun prezidenti professor Osman Mert “1926-cı il Bakı Birinci Türkoloji Qurultayından günümüzə Türk dünyasında ortaq əlifba məsələsi” mövzusunda çıxış edib. Belə bir tədbirin təşkilinə görə, AMEA ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu dilə gətirən Osman Mert Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının tarixində onları bir araya gətirmək məqsədi daşıyan önəmli hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu Qurultay Türk dünyası tarixinin dönüş nöqtəsidir, onun ideyaları Türk dünyasının ortaq yaddaşı, dili və mədəniyyətinin xatırlanması baxımından yaşadılmalı və gələcək nəsillərə çatdırılmalıdır.
Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı isə “Birinci Türkoloji Qurultay haqqında söz” mövzusunda məruzəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının hər zaman xalqımızın elmi düşüncəsinin mərkəzi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan alimləri hələ sovet dövründə türkologiyanın yaşadılmasına çalışmışdır və “Türkologiya” jurnalının uzun illərdir fəaliyyət göstərməsi bunun isbatıdır. Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının milli kimliyinin dərkində mühüm rol oynadığını deyən Sabir Rüstəmxanlı zaman-zaman Qurultayın ideyalarının məqsədli şəkildə siyasiləşdirildiyini, əsas hədəfindən yayındırılmağa çalışıldığını vurğulayıb.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli “Birinci Türkoloji Qurultay sənədlərdə” və Azərbaycan Dillər Universitetinin məsləhətçi professoru Adil Babayev “Birinci Türkoloji Qurultay və Türk dünyası” mövzusunda çıxış edərək Birinci Türkoloji Qurultayla bağlı apardıqları tədqiqatlar barədə məlumat veriblər.
Bundan əlavə, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov və AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Qədim dillər və mədəniyyətlər şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor İlhami Cəfərsoy çıxış edərək Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının ictimai fikrində və mədəni inkişafındakı roluna toxunublar.
Sonda yekun sözü ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi münasibətilə AMEA-da bir sıra kitab və monoqrafiyaların nəşrinin, humanitar və ictimai elm sahələri əhatə edən elmi-tədqiqat müəssisələrində silsilə tədbirlərin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.

30-го сентября в здании Президиума НАНА при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана и Турецкого лингвистического общества, которое функционирует при Высшем совете по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, состоялась научная конференция «Первый тюркологический съезд – от прошлого к настоящему: 100 лет общетюркской гуманитарной научной мысли и дальнейшие перспективы», посвященная 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт, члены Президиума НАНА, директора и молодые ученые научных учреждений и организаций, ученые, которые ведут связанные с тюркскими народами изыскания, и соответствующие лица.
Вначале участники конференции ознакомились с выставкой изданий, охватывающих исследования, которые ведутся в НАНА в связи с тюркским миром.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что Первый тюркологический съезд проходил в Баку с 26 февраля по 6 марта 1926 года в Большом актовом зале здания Президиума НАНА, где в настоящее время проходит конференция. Сказав, что Первый тюркологический съезд сыграл важную роль в истории национального пробуждения и самосознании тюркских народов, академик добавил, что на Съезде были приняты решения, связанные с историей, литературой, языком, алфавитом, топонимикой, этнографией, культурой тюркских народов и т.д., вследствие чего в дальнейшем участники мероприятия столкнулись с гонениями советского режима, часть из них была сослана, а некоторые ученые были приговорены к расстрелу.
После этого, продолжил руководитель НАНА, советское руководство, опасаясь единства и солидарности, национального пробуждения тюркских народов, целенаправленно преподносило тюркологию лишь в качестве события в лингвистике, в советский период на кафедре тюркологии Бакинского государственного университета, в институтах языкознания и востоковедения НАНА изучались только тюркские языки.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, несмотря на все запреты, идеи Первого тюркологического съезда не удалось предать забвению, Съезд заложил фундамент национальной мысли, общетюркской солидарности. Сказав, что идеи, представленные 100 лет назад на Первом тюркологическом съезде, сегодня реализуются в лице Организации тюркских государств (ОТГ), академик добавил, что одной из основных целей структуры является единство и солидарность тюркских народов, а в 2024 году на заседании созданной ОТГ Комиссии по общему алфавиту тюркского мира были приняты идеи Съезда, связанные с переходом на общий алфавит.
Руководитель НАНА отметил, что Президент Ильхам Алиев назвал тюркский мир нашей семьей, выразив тем самым то высокое значение, которое он придает тюркским народам, сегодня Азербайджан, будучи членом Организации тюркских государств, играет важную роль в принятии связанных с тюркским миром решений, укреплении единства и солидарности.
В соответствии с объявленными главой государства приоритетами, продолжил академик Иса Габиббейли, в НАНА реализуются важные мероприятия, во многих учреждениях Академии наук функционируют отделы, в которых изучаются история, литература, фольклор, язык, музыка, археология, философия тюркского мира, установлено и расширяется тесное сотрудничество с академическими научными центрами и высшими учебными заведениями стран тюркского мира. Академик сообщил, что все эти шаги играют важную роль с точки зрения научной и культурной интеграции тюркских народов.
Сказав, что Первый тюркологический съезд был привлечен к исследованию в трудах академика Низами Джафарова и профессора Махиры Гусейновой, академик добавил, что необходимо посвящать этой теме диссертации и монографии.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в связи с торжественным празднованием 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда было принято постановление Президиума НАНА, и сегодняшняя конференция знаменует начало юбилейных мероприятий. Академик отметил, что исследования, которые ведутся в нашей стране в связи с тюркскими народами, создают предпосылки для учреждения в НАНА Института тюркологии, это диктует само время.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что на конференции будут прослушаны ценные доклады, мероприятие внесет весомый вклад в расширение исследований в сфере тюркологии во всем тюркском мире.
После вступительной речи минутой молчания была почтена память участников Первого тюркологического съезда.
На конференции был показан видеоролик, повествующий о Первом тюркологическом съезде.
Затем было зачитано поздравительное письмо президента Фонда тюркской культуры и наследия профессора Актоты Раимкуловой.
В своем выступлении на тему «Первый тюркологический съезд тюрков, или тюрки на Первом тюркологическом съезде» директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров отметил, что обсуждаемые на Съезде вопросы охватывали мысли, о которых тюркские народы говорили на протяжении 100 лет и которые нашли свое отражение в трудах Исмаил бека Гаспралы, Василия Радлова и других. Научным руководителем Съезда, продолжил академик, был выдающийся ученый-тюрколог Бекир Чобанзаде, с ним обсуждались все вопросы, возникающие в ходе мероприятия.
Далее на тему «От Первого тюркологического съезда 1926 года в Баку к сегодняшнему дню – вопрос об общем алфавите тюркского мира» выступил один из организаторов конференции глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт. Поблагодарив руководство НАНА за организацию мероприятия и выразив удовлетворение от сотрудничества, Осман Мерт сообщил, что Первый тюркологический съезд был важным событием в истории тюркских народов, целью которого было их объединение: «Это – поворотный момент в истории тюркского мира, идеи Съезда должны быть сохранены и переданы будущим поколениям, так как содержат в себе вопросы, связанные с общей памятью, языком и культурой тюркских народов».
В своем докладе на тему «Слово о Первом тюркологическом съезде» народный поэт Сабир Рустамханлы отметил, что Национальная академия наук Азербайджана всегда была центром научной мысли нашего народа, ученые Азербайджана ещё в советский период старались развивать тюркологию, подтверждением этого является многолетняя деятельность журнала «Тюркология». Сказав, что Первый тюркологический съезд сыграл важную роль в осознании тюркскими народами своей национальной идентичности, Сабир Рустамханлы подчеркнул, что в различные годы идеи Съезда целенаправленно политизировались, и тем самым власти старались отвлечь внимание от его основной цели.
Затем на конференции директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли выступил на тему «Первый тюркологический съезд в документах», а профессор-консультант Азербайджанского университета языков Адиль Бабаев – на тему «Первый тюркологический съезд и тюркский мир». Ученые рассказали о проводимых ими исследованиях, связанных с Первым тюркологическим съездом.
Помимо этого, на мероприятии выступили директор Института истории и этнологии НАНА профессор Керим Шукюров и заведующий Отделом древних языков и культур Института языкознания имени Насими НАНА доктор филологических наук, профессор Ильхами Джафарсой, которые рассказали о роли Первого тюркологического съезда в истории общественной мысли и культурном развитии тюркских народов.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи со 100-летним юбилеем Первого тюркологического съезда в НАНА планируется издание ряда книг и монографий, а также проведение в научно-исследовательских учреждениях, охватывающих сферы гуманитарных и общественных наук, череды соответствующих мероприятий.