AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi və respublika elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri oktyabrın 10-da görkəmli şərqşünas, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 86-cü ildönümündə alimin məzarını ziyarət edib, xatirəsini dərin ehtiramla anıb, məzarı üzərinə əklil qoyublar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli professor Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslıq elmində böyük ənənələr qoyduğunu, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunda ədəbiyyatşünaslıq istiqamətinin ən böyük nümayəndəsi olduğunu, bu istiqaməti elmi məktəbə çevirdiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, sovetlər dövründə dövlət siyasətinin xaricdə olan mühacirlərə mürtəce, burjua kimi baxdığı bir zamanda professor Aida İmanquliyeva mühacirət ədəbiyyatını tədqiq edib, öz elmi ilə mürtəce buxovlarını qıraraq Azərbaycanda mühacirət ədəbiyyatı haqqında mükəmməl əsərlər yaradıb. Görkəmli alimin ərəb mühacirət ədəbiyyatı haqqında, xüsusən də Amerikada ərəb mühacirləri haqqında yazdıqları, nəşr etdirdikləri nəinki Azərbaycanda, Sovet İttifaqında nadir hadisələrdən idi.
"Sovet İttifaqı vaxtında mühacirət ədəbiyyatı məktəbinin yaradıcısı məhz professor Aida İmanquliyeva olub. Ondan sonra Azərbaycanda mühacirət ədəbiyyatı ancaq biz müstəqillik əldə edəndən sonra gündəmə gəldi. İlk dəfə mühacirət ədəbiyyatına həsr olunmuş konfrans yalnız 1999-cu ildə keçirildi, Ədəbiyyat İnstitutunda Mühacirət ədəbiyyatı şöbəsi 2014-cü ildə açıldı. Bütün bunlar Aida İmanquliyevanın sovet hakimiyyəti vaxtında nə qədər böyük işlər gördüyünün göstəricisidir", - deyə AMEA rəhbəri vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli hal-hazırda Aida İmanquliyevanın ənənələrinin davam etdirildiyini, mühacirət ədəbiyyatı haqqında müxtəlif institutlarda tədqiqatlar aparıldığını, Şərqşünaslıq İnstitutunun bu sahədə çox böyük işlər gördüyünü, dəyərli tədqiqatlar apardığını, Aida xanıma həsr olunan tədbirlər təşkil etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, vaxtilə 80-90-cı illərdə Aida xanımın açdığı yol bu gün elmin reallığına çevrilib. Alimin yeni davamçıları, ardıcılları yetişib. Bu gün Aida xanım elmi-mənəvi həyatını yaşamaqda davam edir.
AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək Aida İmanquliyevanın öz fundamental tədqiqatları ilə təkcə Azərbaycan şərqşünaslığını deyil, eyni zamanda, dünya şərqşünaslığını zənginləşdirdiyini, inkişaf etdirdiyini deyib. Bir alim kimi Aida xanım İmanquliyevanın maraq dairəsinin geniş və çoxşaxəli olduğunu deyən Gövhər xanım onun çoxsaylı elmi araşdırmalarının əsas tədqiqat obyektinin ərəb məhcər ədəbiyyatı olduğunu, Şərq-Qərb qarşılıqlı ədəbi əlaqə və təsirini araşdırdığını söyləyib.
Görkəmli alimin elmi və təşkilati fəaliyyətindən danışan akademik Gövhər Baxşəliyeva Aida xanımın elmin bütün enişli-yoxuşlu yollarını pillə-pillə keçdiyini, öz zəhməti, istedadı, zəkası, qabiliyyəti sayəsində kiçik elmi işçidən baş elmi işçi, şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini və Azərbaycan Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru vəzifəsinəcən yüksəldiyini qeyd edib.
Aida xanımın həyatdan erkən getməsinin onun həmkarlarını və tələbələrini hədsiz kədərləndirdiyini və sarsıtdığını qeyd edən G.Baxşəliyeva, alimin əziz xatirəsinin onların qəlbində əbədi yaşayacağını deyib.
Daha sonra AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri professor Rəna Mirzəzadə, AMEA-nın Qadınlar Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Zərifə Quliyeva, Odlar Yurdu Universitettinin rektoru professor Əhməd Vəliyev çıxış edərək Aida İmanquliyevanın Azərbaycan ərəbşünaslığına böyük töhfələr verdiyini söyləyib, görkəmli alimin itkisinin təkcə şərqşünaslığın deyil, bütövlükdə Azərbaycan elminin böyük itkisi olduğunu qeyd ediblər.
Şərqşünaslıq İnstitutunun böyük elmi işçisi Bəşarət Bəşirova Aida İmanquliyevaya həsr etdiyi şeirini diqqətə çatdırıb.

10-го октября президент НАНА академик Иса Габиббейли, коллектив Института востоковедения имени академика Зии Буниятова и представители научной общественности республики посетили могилу выдающегося востоковеда, доктора филологических наук, профессора Аиды Имангулиевой по случаю её 86-летия, глубоко почтили её память и возложили на могилу ученого венок и букеты цветов.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что профессор Аида Имангулиева заложила большие традиции в востоковедческой науке Азербайджана, она является наиболее выдающимся представителем литературоведческого направления в Институте востоковедения НАНА, превратившим это направление в научную школу.
Академик Иса Габиббейли отметил, что профессор Аида Имангулиева изучала эмигрантскую литературу в тот период, когда на государственном уровне представители эмиграции считались реакционерами, представителями буржуазии, и тем самым разрушила искусственно созданный образ реакционеров, написала ценные научные труды по истории эмигрантской литературы. Написанные и изданные выдающимся ученым труды по истории арабской эмигрантской литературы, особенно о деятельности арабских эмигрантов в Америке, были редким явлением не только в Азербайджане, но и на просторах всего бывшего Советского Союза.
Руководитель НАНА подчеркнул: «В советский период именно профессор Аида Имангулиева заложила основы научной школы эмигрантской литературы. После неё азербайджанской эмигрантской литературе начали уделять внимание только после распада СССР. Первая конференция, посвященная эмигрантской литературе, состоялась лишь в 1999 году, Отдел эмигрантской литературы был создан в Институте литературы в 2014 году. Всё это – показатель большой работы, которую Аида Имангулиева проделала в годы советской власти».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что заложенные Аидой Имангулиевой традиции продолжаются и сегодня, в различных институтах ведутся исследования, связанные с эмигрантской литературой, особенно большую работу в данной сфере выполняет Институт востоковедения, в котором ведутся важные исследования и организовываются мероприятия, посвященные Аиде ханум. Академик добавил, что путь, начатый Аидой Имангулиевой в 80-90-х гг. ХХ века, сегодня превратился в реалии науки, свою деятельность продолжают её преемники, последователи; таким образом, Аида ханум продолжает свою научно-духовную жизнь.
Затем выступила и.о. вице-президента НАНА, директор Института востоковедения академик Говхар Бахшалиева, которая подчеркнула, что своими фундаментальными научными изысканиями Аида Имангулиева внесла весомый вклад в развитие не только отечественного, но и мирового востоковедения. Сказав, что круг интересов Аиды ханум был широк и многогранен, Говхар Бахшалиева сообщила, что основными объектами исследований ученого были взаимосвязи и взаимовлияние между восточной и западной литературой и, конечно же, арабская эмигрантская литература.
Говоря о научной и научно-организационной деятельности Аиды Имангулиевой, директор института отметила, что благодаря своему труду, таланту, интеллекту и способностям Аида ханум поднялась с должности младшего научного сотрудника до должности главного научного сотрудника, а затем – заведующего отделом, заместителя директора и директора Института востоковедения Академии наук Азербайджана.
Далее были прослушаны выступления ученых, которые говорили о заслугах профессора Аиды Имангулиевой в развитии арабистики в Азербайджане.