UNEC-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdən əvvəl iştirakçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, Ulu Öndərin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər, sonra AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə təşkil olunan kitab sərgisi ilə tanış olublar. Rəsmi açılışda Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov tədbirin açılışında çıxış edərək, AMEA-nın kollektivini və bütün elmi ictimaiyyəti yubiley münasibətilə təbrik edib. Rektor bildirib ki, Akademiyanın 80 illiyi təkcə bir yubiley deyil, Vətənə elmlə xidmətin 80 ili deməkdir, eləcə də milli düşüncənin, elmi ənənənin və intellektual gücün təntənəsidir: “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası elmin milli məbədidir. Bu məbəd yalnız tədqiqatların aparıldığı yer deyil, həm də elmə inamın, düşüncəyə hörmətin rəmzidir”.
Rektor qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində AMEA Azərbaycanın intellektual dayağı və beyin mərkəzi kimi formalaşıb və bu uğurlu siyasət sayəsində Azərbaycan elmi yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub: “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə elmin inkişafı dövlətin prioritet istiqamətlərindən birinə çevrilib. Elmi tədqiqatların rəqəmsallaşdırılması, innovasiyaların dəstəklənməsi, gənc alimlərin inkişaf proqramları elmin müasir çağırışlara uyğunlaşdırılmasına xidmət edir,” – deyə prof. Ədalət Muradov bildirib. Rektor çıxışında Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ölkə elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərini də xüsusi vurğulayıb.
Rektor AMEA və UNEC arasındakı elmi əməkdaşlığın uğurlu nəticələrindən də danışıb: “Son beş ildə Scopus və Web of Science-də UNEC və AMEA alimlərinin birgə müəllifliyi ilə 333 elmi əsər dərc edilib və həmin əsərlərə ümumilikdə 2050 istinad olub”.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə AMEA-nın 80 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsini ölkə başçısının elmə verdiyi yüksək dəyər adlandırıb: “Bu sərəncam Azərbaycan elminə, alimlərinə, ziyalılarına verilən böyük dəyərin, dövlətimizin intellektual qüvvələrə olan hörmət və etimadının təzahürüdür”- deyə akademik bildirib. İsa Həbibəyli akademiyanın zəngin tarixindən söz açaraq bu elm məbədinin yarandığı gündən respublikanın elmi-intellektual potensialının formalaşdırılmasında, elmi düşüncənin inkişafı istiqamətində müstəsna xidmətlər göstərdiyini bildirib. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, elmi və intellektual dəyərlər cəmiyyətin dayanıqlı inkişafının təməlidir: “Əgər elm və bilik cəmiyyətin inkişafına xidmət etməzsə, bu, yeni nəsillərin potensialının itirilməsi deməkdir. Elmi sahələr sınaqdan, araşdırmalardan, riyazi və məntiqi sübutlardan keçməzsə, əldə edilən nəticələr etibarlı ola bilməz”.
Tədbirdə həmçinin AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, professor Misir Mərdanov və millət vəkili, akademik Ziyad Səmədzadə çıxış edərək Akademiyanın ölkə elminin inkişafına verdiyi mühüm töhfələrdən danışıblar. Alimlər çıxışlarında AMEA-nın Azərbaycanın elmi düşüncə tarixində silinməz izlər qoyduğunu və bu gün də elmin strateji inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynadığını bildiriblər.

В UNEC отпразднован 80-летний юбилей Национальной академии наук Азербайджана
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) отпразднован 80-летний юбилей Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
До начала мероприятия присутствующие возложили букеты цветов к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева и почтили светлую память Великого лидера, а затем ознакомились с выставкой книг, организованной в честь 80-летия НАНА. На официальной церемонии открытия минутой молчания была почтена светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
В своем выступлении ректор UNEC профессор Адалят Мурадов поздравил коллектив Академии наук и всю научную общественность страны с юбилеем НАНА. Ректор сообщил, что 80-летие Академии наук – это не просто юбилей, это 80-летие служения Родине посредством науки, а также торжество национальной мысли, научной традиции и интеллектуальной силы: «Национальная академия наук Азербайджана – это национальный храм науки. Этот храм – не только место, где ведутся исследования, это символ веры в науку, уважения к мысли».
Ректор отметил, что в результате дальновидной политики великого лидера Гейдара Алиева НАНА сформировалась в качестве интеллектуальной опоры и мозгового центра Азербайджана, благодаря этой успешной политике начался новый этап развития отечественной науки: «Под руководством Президента Ильхама Алиева развитие науки превратилось в один из приоритетов государственной политики. Цифровизация научных исследований, поддержка инноваций, программы развития молодых ученых – всё это служит приведению науки в соответствие с современными вызовами». Профессор особо подчеркнул исключительные заслуги Первого вице-президента страны, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой в развитии отечественной науки.
Профессор Адалят Мурадов также рассказал об успешных результатах научного сотрудничества между НАНА и UNEC: «За последние пять лет в журналах, которые входят в базы Scopus и Web of Science, при соавторстве ученых UNEC и НАНА опубликованы 333 научных труда. На эти труды в целом ссылались 2050 раз».
Далее выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который назвал празднование 80-летнего юбилея НАНА на государственном уровне по Распоряжению Президента Ильхама Алиева показателем высокого значения, которое глава государства придает науке: «Это распоряжение является выражением высокой оценки, данной отечественной науке, ученым, представителям интеллигенции, уважения и доверия государства по отношению к интеллектуальным силам страны». Говоря о богатой истории НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекшие годы этот храм науки внес исключительный вклад в формирование научно-интеллектуального потенциала республики и развитие научной мысли. Руководитель НАНА подчеркнул, что научные и интеллектуальные ценности – это фундамент устойчивого развития общества: «Если наука и знания не будут служить развитию общества, то это будет говорить о потере потенциала новых поколений. Если научные отрасли не будут проходить через испытания, изыскания, математические и логические доказательства, полученные результаты не могут считаться надежными».
На мероприятии также выступили директор Института математики и механики МНО член-корреспондент НАНА Мисир Марданов и депутат Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде, которые говорили о важном вкладе Академии наук в развитие отечественной науки. В своих выступлениях ученые отметили, что НАНА оставила неизгладимый след в истории научной мысли Азербайджана, Академия наук и сегодня играет важную роль в определении стратегических направлений развития науки.