İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələr barədə olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamında AMEA, Mədəniyyət Nazirliyi və Elm və Təhsil Nazirliyinə birlikdə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirmək tapşırılıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, artıq Milli Elmlər Akademiyasında Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlərə başlanılıb və ilk olaraq cari il sentyabrın 30-da AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Türk Dil Qurumu ilə birgə “Dünəndən bu günə Birinci Türkoloji Qurultay: ümumtürk humanitar elmi fikrinin 100 ili və perspektivləri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Birinci Türkoloji Qurultayın XX əsrdə türk xalqlarının milli özünüdərkində xüsusi rol oynadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən müddət ərzində Qurultayla bağlı bir çox önəmli tədqiqatların ortaya qoyulduğunu söyləyib, bunlar içərisində professor Adil Babayevin araşdırmalarının önəmli rol oynadığını vurğulayıb.
Həmçinin akademik Nizami Cəfərovun Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi ilə bağlı “Birinci Türkoloji Qurultayın dərsləri” adlı sanballı tədqiqat əsəri üzərində çalışdığını bildirib. Eyni zamanda AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədlinin ilk dəfə arxivdən Qurultayın məxfi sənədlərini aşkar etdiyini və tədqiqatlarını nəşrə hazırladığını söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd olunan əsərlərlə bu istiqamətdəki sanballı əsər boşluğunun doldurulacağını, yeni tarixi faktların ictimaiyyətə təqdim ediləcəyini deyib.
Sonra AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli Qurultayın məxfi sənədlərini aşkara çıxarması və onlar üzərində apardığı tədqiqatlar barədə məlumat verib.
AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev isə mərhum alim Cəlal Qasımovun bu istiqamətdə yazdığı “Birinci Türkoloji Qurultay: şahidlər və şəhidlər” adlı sanballı əsəri barədə məlumat verib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın tədbirlər planının hazırlanması ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr edilmiş yekun tədbirə hazırlıqla bağlı olub. Akademik İsa Həbibbəyli bir çox ölkələrin Elmlər Akademiyalarının və akademik qurumlarının rəhbər şəxslərinin iştirak edəcəyi tədbirin elmimizin dünyada nüfuzunun daha da güclənməsinə və beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinə öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.
İclasda qonaqların qarşılanması, onların tədbirlərdə iştirakının təmin edilməsi və bir sıra digər aidiyyəti məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında “Gənclər Akademiyası”nın təsis edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bu təşəbbüsün beynəlxalq təcrübə olduğunu və dünyanın bir çox akademik qurumlarında “Gənclər Akademiyası”nın fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu addım gənc alimlərin elmi fəaliyyətini dəstəkləmək və onların beynəlxalq elmi əlaqələrini genişləndirmək baxımından olduqca vacibdir.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev “Gənclər Akademiyası”nın təsis edilməsinin gələcəyə doğru atılmış mühüm addım olduğunu söyləyib.
İclasda, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında “Gənclər Akademiya”sı təsis edilib və əsasnaməsi təsdiqlənib. Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev “Gənclər Akademiyası”nın sədri vəzifəsinə təsdiqlənib.
Həmçinin akademik Nailə Vəlixanlının 85, akademik İsmayıl İbrahimovun isə 110 illik yubileyi ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Первым на обсуждение был вынесен вопрос о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики от 22-го октября 2025 года «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда». В своем выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли сообщил, что в Распоряжении главы государства НАНА, Министерству культуры и Министерству науки и образования поручено совместно разработать и реализовать План мероприятий, связанный со 100-летним юбилеем Первого тюркологического съезда.
Руководитель НАНА отметил, что в Национальной академии наук уже начали реализовываться мероприятия, посвященные 100-летнему юбилею Съезда, 30 сентября текущего года в здании Президиума НАНА совместно с Турецким лингвистическим обществом была проведена научная конференция на тему «Первый тюркологический съезд – от прошлого к настоящему: 100 лет общетюркской гуманитарной научной мысли и дальнейшие перспективы».
Сказав, что Первый тюркологический съезд сыграл особую роль в национальном самосознании тюркских народов в ХХ веке, академик Иса Габиббейли добавил, что за истекший период велись важные исследования, связанные со Съездом, среди которых следует особо отметить изыскания профессора Адиля Бабаева.
В связи со 100-летним юбилеем Первого тюркологического съезда, продолжил руководитель НАНА, академик Низами Джафаров работает над ценным исследовательским трудом под названием «Уроки Первого тюркологического съезда», а директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли впервые обнаружил в архиве секретные материалы Съезда и готовит к печати результаты своих исследований. Академик подчеркнул, что эти труды заполнят пустоту в данной сфере и представят общественности новые исторические факты.
Затем директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли рассказал об обнаружении секретных материалов Съезда и проводимых им исследованиях.
Далее директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук Хикмет Гулиев рассказал о ценном труде покойного ученого Джалала Гасымова “Birinci Türkoloji Qurultay: şahidlər və şəhidlər” («Первый тюркологический съезд: свидетели и мученики»).
Президиум принял постановление о подготовке плана мероприятий НАНА в связи со 100-летним юбилеем Первого тюркологического съезда.
Следующим на заседании был рассмотрен вопрос, связанный с подготовкой к итоговому мероприятию, посвященному 80-летнему юбилею НАНА. Академик Иса Габиббейли сообщил, что мероприятие, на котором примут участие руководящие лица академий наук и академических структур многих стран, внесет вклад в усиление авторитета отечественной науки в мире и расширение международных связей.
На заседании были обсуждены вопросы, связанные с приемом гостей и обеспечением их участия на мероприятиях, были даны соответствующие поручения.
Помимо этого, на заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос об учреждении на базе Совета молодых ученых и специалистов НАНА «Молодёжной академии». Академик Иса Габиббейли отметил, что данная инициатива является международной практикой, молодежные академии функционируют во многих академических организациях мира. Академик добавил, что этот шаг очень важен с точки зрения оказания поддержки научной деятельности молодых ученых и расширения их международных научных связей.
В своем выступлении по данному вопросу вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев подчеркнул, что учреждение «Молодёжной академии» – верный шаг по направлению к будущему.
На заседании на базе Совета молодых ученых и специалистов НАНА была учреждена «Молодёжная академия» и утверждено положение о ней. Другим постановлением Президиума доктор философии по химии Эльмир Бабаев был утвержден на должность председателя «Молодёжной академии».
Далее на заседании были приняты постановления о 85-летнем юбилее академика Наили Велиханлы и 110-летнем юбилее академика Исмаила Ибрагимова.
Своими мыслями и предложениями по рассматриваемым вопросам поделились академик Ариф Гашимов, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и другие.