AMEA-nın 80 illik yubileyi çərçivəsində Mərkəzi Elmi Kitabxanada yeni elektron zalın açılışı olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Mərkəzi Elmi Kitabxanada sərgi təşkil olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, həmçinin xarici elmi qurumların rəhbərləri və nümayəndələri sərgidə Azərbaycan elminin müxtəlif sahələrini əhatə edən fundamental və tətbiqi tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirən kitablar, monoqrafiyalar, elmi jurnallar, eləcə də Akademiya əməkdaşlarının rəsm əsərləri ilə tanış olublar. Ziyarətçilər son illərdə AMEA alimlərinin elmi nailiyyətləri, beynəlxalq əməkdaşlıq layihələri və yeni nəşr layihələri haqqında ətraflı məlumat əldə ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli sərginin əhəmiyyətini vurğulayıb, elmin cəmiyyətdə təbliği, alimlərin fəaliyyətinin ictimaiyyətə təqdim edilməsi və milli elmi irsin qorunması baxımından bu kimi təşəbbüslərin mühüm önəm daşıdığını bildirib.
Sonra ziyarətçilərə AMEA-nın təsisçilərinin MEK-in foyesində qoyulmuş büstləri qarşısında elm məbədinin qurucuları haqqında məlumat verilib. Qeyd edilib ki, bu büstlər təkcə akademiyanın tarixi və inkişaf yolunu əks etdirmir, həm də Azərbaycan elminin möhkəm ənənələrini və alimlərin cəmiyyət qarşısında göstərdikləri xidmətləri simvolizə edir.
Daha sonra Mərkəzi Elmi Kitabxanada akademiklər üçün xüsusi nəzərdə tutulmuş müasir elektron zalın açılışı olub. AMEA-nın prezidenti açılış nitqində Akademiyanın 80 illik yubiley yığıncağının iştirakçılarının bu elektron zalın ilk qonaqları olduğunu deyib və bu mərkəzin gələcək fəaliyyəti barədə danışıb.
Yeni elektron zalda Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan, Azərbaycan neft kimyasının əsasını qoymuş, Akademiyanın ikinci prezidenti Yusif Məmmədəliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən "Zamanın zirvəsi" adlı sənədli film nümayiş olunub.

В рамках череды мероприятий, которые проходят по случаю 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана, в Центральной научной библиотеке организована выставка.
С выставкой ознакомились президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, руководители и представители зарубежных научных организаций. На выставке демонстрировались книги, монографии, научные журналы, в которых нашли свое отражение результаты фундаментальных и прикладных исследований, охватывающих различные отрасли отечественной науки, а также произведения живописи, авторами которых являются сотрудники Академии наук. Посетители выставки получили подробную информацию о достижениях ученых НАНА, международных проектах и новых изданиях.
Подчеркнув значение выставки, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что подобные инициативы обладают большой значимостью с точки зрения пропаганды науки в обществе, освещения деятельности ученых и сохранения национального научного наследия.
Затем посетители ознакомились с бюстами соучредителей НАНА в фойе ЦНБ, им была предоставлена информация о созидателях храма науки. Отмечалось, что эти бюсты не только повествуют об истории и пути развития Академии наук, но и символизируют богатые традиции отечественной науки и заслуги ученых перед обществом.
Далее в Центральной научной библиотеке состоялось открытие современного электронного зала, предназначенного для академиков. В своей речи на церемонии открытия руководитель НАНА подчеркнул, что участники собрания, посвященного 80-летнему юбилею Академии наук, – первые гости электронного зала, и рассказал о дальнейшей деятельности этого центра.
В новом электронном зале был показан документальный фильм «Zamanın zirvəsi», повествующий о жизни и деятельности основоположника нефтехимии в Азербайджане, второго президента НАНА академика Юсифа Мамедалиева. Фильм снят при поддержке Фонда Гейдара Алиева.