Noyabrın 21-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Rəqəmsal dövrdə kitabxana-informasiya fəaliyyətində innovasiyalar: ənənəvi və elektron mənbələrin yaradılması və istifadəsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın 100 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfrans 7 ölkənin - Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Polşa, Belarus və Rusiyanın 38 təşkilatının iştirakı ilə gerçəkləşdirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin MEK-in foyesindəki büstü önünə gül dəstələri düzüb, Ümummilli Liderin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Daha sonra Mərkəzi Elmi Kitabxananın 100 illik yubileyinə həsr edilmiş sərgiyə baxış keçirilib.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ilə başlayıb.
Plenar iclasda giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycanda akademiya tipli ilk elmi qurum 1259-cu ildə Nəsirəddin Tusi tərəfindən yaradılmış Marağa Rəsədxanasıdır və burada astronomiya ilə yanaşı, riyaziyyat, tibb, metafizika, fəlsəfə, xəttatlıq və elmin bir çox sahələrinə dair tədqiqatlar aparılmışdır. Həmin dövrdə Azərbaycanda iki böyük kitabxananın fəaliyyət göstərdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, onlardan biri Əbülfəz Naxçıvaninin Gəncədə qurduğu kitabxana olub və burada iki min sayda kitab və əlyazma oxuculara təqdim edilib. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, digəri isə Marağa Rəsədxanasının kitabxanası olub, burada 400 adda kitab qorunub və bununla da Azərbaycanda Akademik kitabxananın əsası qoyulub.
XX əsrdə Azərbaycanda yenidən Akademik kitabxana işinin formalaşdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli 1925-ci ildə Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin qərarı ilə bugünkü Mərkəzi Elmi Kitabxananın sələfi olan Kitabxana-biblioqrafiya bürosunun yaradıldığını söyləyib. Vurğulayıb ki, kitabxananın ilk direkoru Hənəfi Zeynallı qurumun təşəkkülü və inkişafı, eləcə də fondlarının zənginləşməsində mühüm xidmətlər göstərib. Həmçinin görkəmli ədəbiyyatşünas-biblioqraf, professor Aleksandr Baqrinin də bu istiqamətdə böyük töhfələri olub. Sonrakı illərdə bir çox görkəmli şəxsiyyətlərin, alimlərin kitabxananın rəhbərliyində təmsil olunduğunu bildirən AMEA rəhbəri hər birinin öz fəaliyyəti ilə kitabxananın, eləcə də Azərbaycan elminin inkişafına xidmət etdiklərini deyib.
“Ölkəmizin taleyində olduğu kimi, Mərkəzi Elmi Kitabxananın da inkişafında iki mərhələ xüsusi rol oynayır. Bunlardan ilki Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana ilk dəfə rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illərdir ki, bu tarix respublikamızın intibah dövrü olduğu kimi, Akademiyanın da inkişaf mərhələsi kimi yaddaşlarda qalıb, Azərbaycan elmində bir çox tarixi nailiyyətlər əldə edilib, Akademiyanın maddi-texniki bazası möhkəmləndirilib, o cümlədən Mərkəzi Elmi Kitabxanada yeni fondlar yaradılıb, kitab ehtiyatı zənginləşdirilib. Mərkəzi Elmi Kitabxananın fəaliyyətində ikinci önəmli mərhələ isə Prezident İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı ilə kitabxananın yeni binasının tikilməsi və özünün iştirakı ilə 5 may 2014-cü ildə istifadəyə verilməsidir. Məhz cənab Prezidentin qayğısı nəticəsində bu gün müasir standartlara cavab verən kitabxana qurulmuşdur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb. Dünyanın 30-a yaxın Elmlər Akademiyasının kitabxanasını ziyarət etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli heç birinin Mərkəzi Elmi Kitabxananın binası kimi müasir olmadığını, binanın məhz ölkə başçısının tapşırığı əsasında dünya təcrübəsi öyrənilməklə, XXI əsrin modern texnologiyası əsasında tikildiyini bildirib.
“Mərkəzi Elmi Kitabxana dünya kitabxanalarına da qoşulub. Əgər ilin əvvəlində dünyanın 81 kitabxanasına qoşulmuşduqsa, artıq bu rəqəm 120-ni keçib. ABŞ, Fransa, Böyük Britaniya və bir çox ölkənin zəngin kitabxanasını onlayn oxuya bilirik və bu proses davam edir. AMEA-nın 80 illik yubileyi çərçivəsində Mərkəzi Elmi Kitabxananın Akademiklər zalı yenidən qurulub, Akademiklər fondu, oxu zalı yaradılıb. MEK-in əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də Azərbaycançılıq və müstəqil dövlətçiliyimizin inkişafına dəstək verməkdir və bu yöndə əməli fəaliyyət uğurla davam etdirilir. Mərkəzi Elmi Kitabxana bu gün biblioqrafiyaşünaslıq işində yaxından iştirak edir və sanballı akademik nəşrlər ortaya qoyur. Son illərdə Mərkəzi Elmi Kitabxana, həmçinin öz beynəlxalq əlaqələrini genişləndirib. Başda Türkiyənin Prezident Kitabxanası olmaqla, dünyanın bir çox aparıcı kitabxanaları ilə sıx əlaqələr qurulub, onların təcrübəsindən istifadə etməklə, elektron kitabxana sistemi təkmilləşdirilir. Mərkəzi Elmi Kitabxananın əməkdaşları regionlarımızda da kitabxana quruculuğu prosesində yaxından iştirak edir, öz təcrübələrini mütəmadi onlarla bölüşürlər”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Sonra MEK-in direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov “Mərkəzi Elmi Kitabxananın inkişaf yolu və vəzifələri” mövzusunda məruzə edib. O qeyd edib ki, Mərkəzi Elmi Kitabxana hər zaman fəaliyyətində dövlət qayğısı ilə əhatə olunmuşdur: “1993-cü ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə kitabxana işinə olan diqqət və qayğı Mərkəzi Elmi Kitabxananın da işinə müsbət təsir göstərdi, kitabxana əlaqələrini bərpa etdi, yeni-yeni layihələrin iştirakçısına çevrildi, fondlarını zənginləşdirməkdə davam etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 15 may tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyası “Milli” status qazandı. Bu proseslər Mərkəzi Elmi Kitabxananın fəaliyyətinə də öz müsbət təsirini göstərdi”.
O bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin də AMEA-nın fəaliyyətinə, bu xüsusda Mərkəzi Elmi Kitabxanaya xüsusi diqqət və qayğısı olmuşdur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasına müasir tipli yeni binanın tikilməsi üçün Prezident tərəfindən Sərəncam imzalanmış, 2014-cü ildə cənab Prezidentin iştirakı ilə açılışı olan yeni binası istifadəyə verilmişdir. Mərkəzi Elmi Kitabxana üçün tikilmiş yeni binada beynəlxalq standartlara uyğun səmərəli fəaliyyət üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Binada mövcud olan 14 oxu zalında eyni vaxtda 1000-dən çox oxucuya elektron və ənənəvi xidmət göstərmək mümkündür.
“Bu gün Mərkəzi Elmi Kitabxananın yeniləşən fəaliyyətinin ana xəttini dünyada baş verən kitabxana-informasiya prosesləri kontekstində oxuculara xidmət sisteminin müasir modelinin hazırlanıb həyata keçirilməsi təşkil edir. Yeniləşən Akademiya kontekstində bir sıra yeniliklərə imza atan Mərkəzi Elmi Kitabxananın əsas prioriteti də oxucu məmnunluğudur: “Bu yeniliklərdən ilki Mərkəzi Elmi Kitabxananın yeni veb saytının istifadəyə verilməsidir. Saytın “E-xidmətlər” bölməsində e-kitablar, tammətnli məlumat bazaları, avtoreferatlar, jurnallar, rəqəmsal kitabxanalar, xəritələr və s. bölmələrinə daxil olmaq mümkündür. Oxucular saytdan dünyanın və Azərbaycanın 300-ə yaxın qabaqcıl kitabxanalarına, məlumat bazalarına keçid edə, patent axtarışı həyata keçirə bilərlər. Qeyd edim ki, bu günə qədər e-kitabxana üçün 55000-dən artıq tam mətnli kitab hazırlanmışdır. 41000-dən artıq kitab sayta yüklənərək oxucuların istifadəsinə verilmişdir. Bu rəqəm 2024-cü ilin aprelinədək 2700 idi. Elektron kataloqda resursların sayı 805 000-ə çatıb. Onu da nəzərinizə çatdıraq ki, bu proseslərin sürətli şəkildə irəliləməsində son 1 ildə alınmış yeni skan aparatlarının işimizə tətbiqi mühüm rol oynayır”, - deyə məruzəçi vurğulayıb.
Tədbirin plenar iclasında, həmçinin Türkiyənin Rami Kitabxanasının direktoru Əli Çelik, Prezident Kitabxanasının direktoru professor Afət Abbasova, Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa, Daşkənd Dövlət Hüquq Universitetinin İnformasiya-Resurs Mərkəzinin direktoru Pirmedova Xaytqul Muhammedovna, İstanbul Universitetinin Mərkəzi Kitabxanasının direktoru Sonay Tahmaz Kaleci, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev və Naxçıvan Dövlət Universiteti Elmi Kitabxanasının direktoru dosent Xumar Məmmədova çıxış ediblər. Çıxışlarda MEK-ə ünvanlanmış təbriklər, dünyada baş verən kitabxana-informasiya prosesləri kontekstində oxuculara xidmət sisteminin müasir modelinin hazırlanıb həyata keçirilməsi, rəqəmsal transformasiya kontekstində kitabxanalar, yeni çağırışlar səsləndirilib.
Sonra MEK-in yubileyinə həsr olunmuş sənədli filmə baxış keçirilib.
Daha sonra MEK-in direktoru Hüseyn Hüseynov Akademiya prezidenti tərəfindən “AMEA-nın 80 illiyi” döş nişanı ilə təltif olunub.
Həmçinin Mərkəzi Elmi Kitabxananın 100 illik yubileyi münasibətilə kitabxananın elmi və ictimai həyatında səmərəli fəaliyyətlərinə görə bir qrup MEK əməkdaşı AMEA Rəyasət Heyətinin, YAP Yasamal rayon təşkilatının, eləcə də AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının Təşəkkürnamə və Fəxri fərmanları ilə təltif ediliblər.
Konfransın ikinci hissəsi “Kitabxanalarda süni intellekt: problemlər və perspektivlər”, “Akademik kitabxanalar rəqəmsal informasiya mühitində”, “Kitabxana fəaliyyətinin müasir vəziyyəti: Beynəlxalq və yerli təcrübə”, “Türk dövlətlərində milli-mədəni irsin qorunmasında kitabxanaların rolu” mövzulu bölmə iclasları ilə davam edib.
Mədəni irsin qorunmasında rəqəmsallaşma, kitabxanaların missiyası, türk dövlətlərində mədəni irsin qorunması, kitabxanaların ictimai və elmi funksiyaları, müasir akademik kitabxana proseslərinin rəqəmsallaşdırma və avtomatlaşdırma istiqamətləri, kitabxana fəaliyyətində süni intellekt, müasir çağırışlar və inkişaf perspektivləri kimi və digər məsələlər geniş şəkildə müzakirə olunub.

21-го ноября в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась международная научная конференция на тему «Инновации в библиотечно-информационной деятельности в цифровую эпоху: создание и использование традиционных и электронных ресурсов».
На международной научной конференции, посвященной 100-летнему юбилею Центральной научной библиотеки, приняли участие 38 организаций из семи стран: Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Польши, Беларуси и России.
Вначале участники мероприятия возложили букеты цветов к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе библиотеки и почтили светлую память выдающегося государственного деятеля.
Затем они ознакомились с выставкой, посвященной 100-летнему юбилею Центральной научной библиотеки.
Конференция началась с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Выступая на пленарном заседании с вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что первой научной структурой академического типа в Азербайджане была Марагинская обсерватория, основанная в 1259 году Насреддином Туси, здесь наряду с астрономией велись исследования, охватывающие такие области, как математика, медицина, метафизика, философия, каллиграфия и т.д. Сказав, что в тот период в Азербайджане функционировали две крупные библиотеки, академик Иса Габиббейли добавил, что одной из них была библиотека в Гяндже, в которой хранились две тысячи книг и рукописей, а другой – библиотека Марагинской обсерватории, в которой хранились 400 книг, и таким образом в Азербайджане был заложен фундамент академической библиотеки.
В XX веке, продолжил руководитель НАНА, в Азербайджане стало заново формироваться академическое библиотечное дело, в 1925 году по постановлению Общества обследования и изучения Азербайджана было создано Библиотечно-библиографическое бюро, преемником которого и стала Центральная научная библиотека. Академик подчеркнул, что первый директор библиотеки Ханафи Зейналлы внёс огромный вклад в её становление и развитие, а также в обогащение фондов библиотеки. В данной сфере велики заслуги и видного литературоведа-библиографа, профессора Александра Багрия. Сказав, что в последующие годы библиотекой руководили выдающиеся личности и ученые, академик добавил, что каждый из них внёс весомую лепту в развитие библиотеки и науки в целом.
Академик Иса Габиббейли отметил: «Как в судьбе нашей страны, так и в развитии Центральной научной библиотеки особое место занимают два этапа. Первый из них – это годы первого руководства великого лидера Гейдара Алиева страной (1969-1982 гг.). Это был период расцвета нашей республики, в том числе и Академии наук, в отечественной науке были достигнуты многочисленные исторические успехи, была усилена материально-техническая база Академии наук, в частности в Центральной научной библиотеке были созданы новые фонды, обогатился книжный фонд. Второй важный этап в деятельности Центральной научной библиотеки начался со строительства благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева и сдачи при его участии 5 мая 2014 года в эксплуатацию нового здания библиотеки. Именно благодаря заботе господина Президента сегодня функционирует библиотека, соответствующая всем современным стандартам». Академик сообщил, что побывал в библиотеках почти 30-ти академий наук мира, здание ни одной из них не такое современное, как здание Центральной научной библиотеки; оно возведено по поручению главы государства, опираясь на мировой опыт и новейшие технологии XXI века.
Руководитель НАНА отметил: «Центральная научная библиотека присоединилась ко многим библиотекам мира. Если в начале года число этих библиотек составляло 81, то сейчас это число перевалило за 120. Мы можем в онлайн-формате пользоваться ресурсами многочисленных библиотек США, Франции, Великобритании и других стран, этот процесс продолжает расширяться. В рамках 80-летнего юбилея НАНА в Центральной научной библиотеке был реконструирован зал «Академики», создан фонд и читальный зал «Академики». Одной из основных сфер деятельности ЦНБ является оказание поддержки развитию азербайджанства и независимой государственности, деятельность в этом направлении успешно продолжается. Сегодня Центральная научная библиотека принимает активное участие в библиографоведении, сотрудники библиотеки работают над ценными академическим изданиями. В последние годы Центральная научная библиотека также расширила и международные связи. Установлены тесные связи с Президентской библиотекой Турции и многими другими ведущими библиотеками мира, опираясь на их опыт, реализуются мероприятия по совершенствованию электронной библиотечной системы. Сотрудники Центральной научной библиотеки принимают участие и в организации библиотек в регионах страны, периодически делятся своим опытом с ними».
Затем с докладом «Путь развития и задачи Центральной научной библиотеки» выступил директор ЦНБ доктор технических наук Гусейн Гусейнов. Он сообщил, что во все времена Центральная научная библиотека была окружена заботой государства: «В 1993 году после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к власти внимание и забота о библиотечном деле положительно сказались и на деятельности Центральной научной библиотеки, библиотека восстановила свои связи, стала участником новых проектов, продолжила обогащать свои фонды. По Указу великого лидера Гейдара Алиева от 15 мая 2001 года храму науки был присвоен статус «Национальной академии наук». Все эти процессы оказали положительное влияние и на деятельность Центральной научной библиотеки».
Президент Ильхам Алиев, продолжил Гусейн Гусейнов, уделяет особое внимание деятельности Академии наук, в том числе и Центральной научной библиотеки. Глава государства подписал Распоряжение о строительстве для Центральной научной библиотеки НАНА нового современного здания, открытие которого состоялось в 2014 году при участии господина Президента. В новом здании созданы все необходимые условия для плодотворной работы, соответствующие международным стандартам, в 14-ти читальных залах одновременно можно оказывать электронные и традиционные виды библиотечных услуг более 1000 читателей.
Докладчик подчеркнул: «Сегодня основной линией обновляемой деятельности Центральной научной библиотеки является разработка и реализация современной модели системы библиотечных услуг в контексте происходящих в мире библиотечно-информационных процессов. Главный приоритет Центральной научной библиотеки, которая внесла ряд новшеств в рамках обновляемой Академии наук, – это удовлетворенность читателей. Первым из новшеств является сдача в пользование нового веб-сайта Центральной научной библиотеки. В разделе сайта «Электронные услуги» представлены электронные книги, полнотекстовые базы данных, авторефераты, журналы, цифровые библиотеки, карты и др. С помощью сайта читатели могут перейти на сайты почти 300 передовых библиотек и баз данных Азербайджана и мира, осуществить поиск патентов и т.д. Отмечу, что до сегодняшнего дня для электронной библиотеки были подготовлены более 55000 полнотекстовых книг. На сайт загружены и сданы в пользование читателей более 41000 книг. До апреля 2024 года это число составляло всего 2700 книг. Число ресурсов в электронном каталоге достигло 805 000. Также необходимо подчеркнуть, что ускоренное осуществление этих процессов за последний год стало возможным благодаря применению приобретенных для библиотеки новых сканеров».
На пленарном заседании мероприятия также выступили директор библиотеки «Рами» (Турция) Али Челик, директор Президентской библиотеки профессор Афет Аббасова, депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, директор Информационно-ресурсного центра Ташкентского государственного юридического университета Хайтгуль Пирмедова, директор Центральной библиотеки Стамбульского университета Сонай Тахмаз Каледжи, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев и директор Научной библиотеки Нахчыванского государственного университета доцент Хумар Мамедова. В выступлениях были зачитаны адресованные ЦНБ поздравления, говорилось о разработке и реализации современной модели системы библиотечных услуг в контексте происходящих в мире библиотечно-информационных процессов, новых вызовах в библиотечном деле в контексте цифровой трансформации и т.д.
Далее был показан документальный фильм, посвященный юбилею ЦНБ.
На мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли вручил директору ЦНБ Гусейну Гусейнову нагрудный знак «80-летие НАНА».
Также по случаю 100-летнего юбилея Центральной научной библиотеки за плодотворную деятельность в научной и общественной жизни ЦНБ группе сотрудников библиотеки были вручены благодарственные и почетные грамоты Президиума НАНА, Ясамальской районной организации ПЕА и Свободного профсоюза НАНА.
Затем конференция продолжила свою работу секционными заседаниями, охватывающими такие темы, как «Искусственный интеллект в библиотеках: проблемы и перспективы», «Академические библиотеки в цифровой информационной среде», «Современное состояние библиотечной деятельности: международный и отечественный опыт» и «Роль библиотек в сохранении национально-культурного наследия тюркских государств».
Были обсуждены такие вопросы, как цифровизация в сохранении культурного наследия, миссия библиотек, сохранение культурного наследия в тюркских государствах, социальные и научные функции библиотек, цифровизация и автоматизация в современных академических библиотеках, искусственный интеллект в библиотечной деятельности, современные вызовы и перспективы развития и т.д.