Böyük mütəfəkkir Cəlil Məmmədquluzadənin məzarı önündə anım tədbiri keçirildi
1906-ci il aprel ayının 7-də Azərbaycanın mətbuat tarixində xüsusi yeri olan "Molla Nəsrəddin" satirik jurnalının birinci sayı Tiflisdə çapdan çıxmışıdr. 1906-1918-ci illərdə Tiflisdə, 1921-ci ildə Təbrizdə,1922-1931-ci illərdə Bakıda nəşr olunmuş jurnalın redaktoru və müəllifi Cəlil Məmmədquluzadə idi.
Bu gün “Molla Nəsrəddin”in ilk nömrəsinin nəşrindən 110 il ötür. Yubiley ilə əlaqədar AMEA Ədəbiyyat İnstitutu və Cəlil Məmmədquluzadənin Bakıdakı Ev-Muzeyinin kollektivinin iştirakı ilə bu dərginin yaradıcısı və naşiri, görkəmli yazıçı-dramaturq, publisist, ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin Fəxri xiyabandakı məzarı önündə anım tədbiri keçirildi.
Tədbirdə Bakı şəhər 6 saylı orta məktəbinin şagirdləri də iştirak edirdilər.
Kollektiv öncə ümummilli lider Heydər Əliyev və görkəmli alim Zərifə Əliyevanın məzarını ziyarət etdilər. Sonra isə  bir sıra ədib və ziyalılarımızın, o cümlədən görkəmli yazıçı Cəlil Məmmədquluzadənin məzarını ziyarət edərək, qəbirüstü abidələrin önünə gül-çiçək dəstələri düzdülər.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək öncə əlamətdar gün münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi. “Molla Nəsrəddin” jurnalının müəyyən fasilələrlə 25 il fəaliyyət göstərdiyini söyləyən alim Azərbaycan mətbuatının inkişafında, ictimai fikrin formalaşmasında jurnalın müstəsna rolundan ətraflı söz açdı. Bildirdi ki, “Molla Nəsrəddin” jurnalının nəşrə başlaması nəinki Azərbaycanda, hətta bütün Yaxın Şərq aləmində böyük maraq doğurmuşdur. Zəngin dünya görüşünə malik, böyük idrak sahibi Mizə Cəlil jurnalı nəşr etdirməklə ədəbi məktəb yaratmağa nail olmuşdur.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Cəlil Məmmədquluzadənin şərəfli həyat yolu və yaradıcılığından söhbət açdı. Azərbaycan ədəbiyyatında “Cəlilşünaslıq” adlı bir istiqamətin yarandığını, mütəfəkkirin həyat və yaradıcılığına dair çoxsaylı elmi araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, Cəlil Məmmədquluzadənin demokrat, azərbaycançılıq ideologiyasının tərəfdarı olması onu özündən əvvəlki və sonrakı mütəfəkkirlərdən fərqləndirən əsas elementlərdir.
Alimin sözlərinə görə, C.Məmmədquluzadənin əsas məramı bütün həyat və yaradıcılığı boyu xalqına xidmət, onun rifahı yolunda mübarizə aparmaq idi. “Molla Nəsrəddin” satirik jurnalını yaratmaqla böyük publisist Azərbaycan ictimai fikir tarixinə öz adını qızıl hərflərlə yazdırmışdır.
Anım tədbirində, həmçinin Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyinin direktoru, Əməkdar Mədəniyyət İşçisi Pərixanım Mahmudova, filologiya üzrə elmlər doktorları Zaman ƏsgərliAsif Rüstəmli çıxış edərək Azərbaycançılıq məfkurəsinin mətbuatımıza gətirən Mirzə Cəlilin ictimai fikir tariximizdəki yeri və rolundan danışdılar. Onun redaktorluğu ilə nəşr olunan “Molla Nəsrəddin” satirik jurnalının Azərbaycan mətbuatının incilərindən olduğunu qeyd etdilər.
Bundan başqa, bildirildi ki, cari ilin aprel ayında böyük yazıçı Cəlil Məmmədquluzadənin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Tədbir çərçivəsində böyük mütəfəkkirin Bakıdakı ev-muzeyinin təşkilatçılığı ilə səyyar sərginin təşkili də  planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın böyük ideoloqu Mirzə Cəlilin azərbaycançılıq ideyasını mətbuata kütləvi şəkildə ilk dəfə gətirən akademik İsa Həbibbəyli olmuşdur. O, AMEA Ədəbiyyat İnstitutunda “Molla Nəsirəddin” jurnalının araşdırılması və öyrənilməsi istiqamətində mühüm işlər görmüşdür. Hazırda institutun “Mətbuat tarixi və publisistika” şöbəsində jurnalın ensiklopediyasının hazırlanması ilə bağlı tədbirlər həyata keçirilir.

On April 7, 1906, journal “Molla Nasraddin”, which had special place in press history of Azerbaijan, was released in Tiflis. Editor-in-chief and author of a journal, publishing in Tiflis (1906-1918), Tabriz (1921) and Baku (1922-1931), was Jalil Mammadguluzadeh.
Today 110 years pass since the publication of first issue of “Molla Nasraddin”. On the occasion of jubilee, commemorative event was took place in front of grave of journal founder and publisher, notable dramatist-writer social figure Jalil Mammadguluzadeh in the Alley of Honor by participation of staff of the Institute of Literature and Memorial Flat of Jalil Mammadguluzadeh.
Event was attended by students of Baku secondary school N 6.
In advance, staff pilgrimaged the graves of national leader Heydar Aliyev and notable scientist Zarifa Aliyeva. Then, they visited graves of a number of man-of-letters, including celebrate writer Jalil Mammadguluzadeh, put flowers on them.
In advance, Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbayli congratulated event attendees on this remarkable day. He spoke about invaluable role of "Molla Nasraddin" journal, operating for 25 years at regular intervals, in the development of the media and shaping of public opinion. Publication of "Molla Nasraddin" aroused interest not only in Azerbaijan, but in the whole Middle East.
Then Vice-President of ANAS told about outstanding representative of Azerbaijani literature of XX century – Jalil Mammadguluzadeh. “Jalilshunaslig” trend was created in Azerbaijan literature and numerous scientific studies were carried out about life and creativity of thinker.
According to scientist, throughout his life J. Mammadguluzadeh’s main goal was to serve his people and to struggle for its prosperity. Creating this journal, he had written his name to the history of public opinion of Azerbaijan with gold letters, added I. Habibbayli.
Director of Memorial Flat of J.Mammadguluzadeh Honored Art Worker Parikhanum Mahmudova, Doctors of Philology Zaman Asgarli and Asif Rustamli noted the role and place of Azerbaijan ideology, brought by Mirze Jalil to the history of public opinion.
In addition, is intended to hold conference dedicated to the life and activity of great writer Jalil Mammadguluzadeh in April of current year. Within the event, is going to realize the organization of exhibition by memorial flat of great man-of-letter in Baku.
Note that, great ideologist Mirza Jalil’s national ideology for the first time was elucidated in press by Academician Isa Habibbayli. He has done vital works at the ANAS Institute of Literature in the direction of investigation and study of “Molla Nasraddin” journal. Currently, “Press history and publicism” department of the institute implements measures on preparation of encyclopedia of the journal.