Cari ilin 5-6 aprel tarixlərində Ukraynanın Kiyev şəhərində Ukrayna Elmi Texnologiya Mərkəzinin (STCU) XX ildönümü qeyd olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Fizika-Riyaziyyat Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov ve STCU-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev iştirak ediblər.
Konfransda akademik İ.Quliyev və dosent Q.Babayev STCU-nun əməkdaşları ilə danışıqlar apararaq, əməkdaşlıq perspektivlərinə dair təkliflər irəli sürüblər. Görüşdə STCU-dan olan nümayəndələrə Akademiyanın 70 illik yubileyi münasibətilə hədiyyələr təqdim olunub və xatirə şəkli çəkilib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin akademik İ.Quliyev ve AMEA-nın müxbir üzvü N.Məmmədovun iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı müvəqqəti işlər vəkili Nazim Əliyevlə görüş keçirilib. Görüş çərçivəsində iki ölkə arasında müvafiq elm sahələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib, elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

5-6 апреля текущего года была отмечена 20-летняя годовщина Украинского научно- технологического центра (УНТЦ) в городе Киеве.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, и.о. академика-секретаря Отделения физико-математических наук, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов и представитель УНТЦ в Азербайджане, доктор философии по наукам о Земле, доцент Гулам Бабаев.
На конференции академик И.Гулиев и доцент Г.Бабаев вели переговоры с сотрудниками УНТЦ и выдвинули предложения о перспективах сотрудничества. На встрече директору УНТЦ были вручены подарки по случаю 70-летнего юбилея НАНА и сделаны памятные фотографии.
В рамках мероприятия также состоялась встреча академика И.Гулиева и члена-корреспондента НАНА Н.Мамедова с временным проверенным в делах Азербайджанской Республики в Украине Назимом Алиевым. На встрече были обсуждены возможности сотрудничества в соответствующих областях науки и состоялся обмен мнениями относительно дальнейшего расширения научных связей между двумя странами.