AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Roida Rzayeva Harvard Universiteti Kennedi Dövlət idarəetmə Məktəbinin təşkil etdiyi “Liderlik və kommunikasiya” adlı xüsusi proqramı müvəffəqiyyətlə tamamlayaraq Harvard Universitetinin sertifikatını alıb.
“Liderlik və kommunikasiya” adlı xüsusi proqram lider olmaq üçün strategiyaları, effektiv kommunikasiya tərzini tədris edir.
Proqram iki əsas hissədən ibarətdir. “İdarəçiliyin həyata keçirilməsi: əsas prinsiplər” hissəsi dəyişən dünyada qərar qəbuletmə prosesi haqda bilikləri və şəxsi strategiyaları necə inkişaf etdirməli suallarını cavablandırmaq və s. üçün bilik və səriştələri ehtiva edir. “Ritorika: inandırıcı yazı və ictimai natiqlik sənəti” adlı hissə fikirləri effektiv şəkildə ifadə etmək üçün kommunikasiya texnikalarına və strategiyalarına diqqət yetirir. Ritorik strukturu və üslubu araşdırmaq və təhlil etmək üçün iyirminci əsrin görkəmli siyasətçilərinin - Martin Lüter Kinq, Con Kennedi, Ronald Reyqan və başqalarının seçilmiş çıxışlarından istifadə edilir. Proqramda sosial mediada inandırıcı nitq və süni intellektin ritorika təcrübəsinə təsiri təhlil edilir.

Заведующая отделом Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, доктор философских наук, профессор Роида Рзаева успешно завершила специальную программу «Лидерство и коммуникация», организованную Школой государственного управления Кеннеди Гарвардского университета, и получила сертификат Гарвардского университета.
Специальная программа «Лидерство и коммуникация» обучает стратегиям развития лидерства и эффективному стилю коммуникации.
Программа состоит из двух основных частей. Первая часть «Осуществление управления: основные принципы» включает знания и навыки для ответа на вопросы о процессе принятия решений в меняющемся мире и о том, как разрабатывать личные стратегии и т. д. Вторая часть «Риторика: искусство убедительного письма и публичных выступлений» фокусируется на коммуникативных техниках и стратегиях эффективного выражения идей. Для изучения и анализа риторической структуры и стиля используются избранные речи видных политиков ХХ века - Мартина Лютера Кинга, Джона Кеннеди, Рональда Рейгана и других. Программа анализирует убедительные речи в социальных сетях и влияние искусственного интеллекта на риторическую практику.