AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Roida Rzayeva Harvard Universiteti Kennedi Dövlət idarəetmə Məktəbinin təşkil etdiyi “Liderlik və kommunikasiya” adlı xüsusi proqramı müvəffəqiyyətlə tamamlayaraq Harvard Universitetinin sertifikatını alıb.
“Liderlik və kommunikasiya” adlı xüsusi proqram lider olmaq üçün strategiyaları, effektiv kommunikasiya tərzini tədris edir.
Proqram iki əsas hissədən ibarətdir. “İdarəçiliyin həyata keçirilməsi: əsas prinsiplər” hissəsi dəyişən dünyada qərar qəbuletmə prosesi haqda bilikləri və şəxsi strategiyaları necə inkişaf etdirməli suallarını cavablandırmaq və s. üçün bilik və səriştələri ehtiva edir. “Ritorika: inandırıcı yazı və ictimai natiqlik sənəti” adlı hissə fikirləri effektiv şəkildə ifadə etmək üçün kommunikasiya texnikalarına və strategiyalarına diqqət yetirir. Ritorik strukturu və üslubu araşdırmaq və təhlil etmək üçün iyirminci əsrin görkəmli siyasətçilərinin - Martin Lüter Kinq, Con Kennedi, Ronald Reyqan və başqalarının seçilmiş çıxışlarından istifadə edilir. Proqramda sosial mediada inandırıcı nitq və süni intellektin ritorika təcrübəsinə təsiri təhlil edilir.

Roida Rzayeva, Head of a Department at the Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies of ANAS, Doctor of Philosophy and Professor, has successfully completed a special program titled “Leadership and Communication” organized by Harvard University’s Kennedy School of Government and has received a Harvard University certificate.
The special “Leadership and Communication” program teaches strategies for becoming a leader and effective communication styles.
The program consists of two main sections. The section titled “Exercising Leadership: Foundational Principles” covers knowledge and competencies aimed at addressing questions such as how to develop decision-making processes and personal strategies in a changing world. The section titled “Rhetoric: The Art of Persuasive Writing and Public Speaking” focuses on communication techniques and strategies for expressing ideas effectively. To examine and analyze rhetorical structure and style, selected speeches by prominent twentieth-century political leaders - Martin Luther King, John Kennedy, Ronald Reagan, and others - are used. The program also analyzes persuasive speech on social media and the impact of artificial intelligence on rhetorical practice.