Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) Natəvan klubunda Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafına həsr olunmuş “Dilimiz – kimliyimiz” mövzusunda ədəbi-ictimai müşavirə keçirilib.
Bildirilib ki, müşavirəni giriş sözü ilə AYB-nin katibi, Əməkdar incəsənət xadimi Elçin Hüseynbəyli açıb. O, Azərbaycan dilinin qorunması və saflığı ilə bağlı ölkə Prezidentinin çıxışlarını xatırladaraq, bu mövzunun bu gün həm elmi, həm də ictimai müstəvidə xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Elçin Hüseynbəyli qeyd edib ki, XIX əsrin sonlarından etibarən Azərbaycan türk dili Qafqazda aparıcı ünsiyyət və mədəniyyət dili olub, sonrakı dövrlərdə müəyyən tarixi-siyasi səbəblərdən sıxışdırılıb. Lakin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə Azərbaycan yenidən regionda söz sahibi olan dövlətə çevrilib və bu proses Azərbaycan dilinin nüfuzunun artmasına da güclü təkan verib. O inamla bildirib ki, yaxın gələcəkdə Azərbaycan dili regionun aparıcı dillərindən biri kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirəcək.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər dövlət dil siyasəti, ədəbi dil normaları, terminoloji təhlükəsizlik, elmi və bədii mühitdə dil mədəniyyətinin qorunması məsələləri geniş müzakirə olunub.
Tədbirdə AYB-nin sədri, Xalq yazıçısı Anar, akademiklər İsa Həbibbəyli, Rafael Hüseynov, Nizami Cəfərov, Teymur Kərimli, Kamal Abdulla, Muxtar İmanov, Xalq yazıçıları Çingiz Abdullayev, Elmira Axundova, Milli Məclisin deputatları Elnarə Akimova, Səyyad Aran, professorlar Nadir Məmmədli, Telman Vəlixanlı, Kərim Tahirli, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin beynəlxalq əlaqələr üzrə katibi, şair və tərcüməçi Səlim Babullaoğlu, Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin rəhbəri Əsəd Cahangir çıxış edərək Azərbaycan dilinin qorunmasının yalnız dilçilərin deyil, bütövlükdə cəmiyyətin borcu olduğunu qeyd ediblər.

A literary and public meeting titled “Our Language – Our Identity,” dedicated to the protection and development of the Azerbaijani language, was held at the Natavan Club of the Azerbaijan Writers’ Union (AWU).
It was reported that the meeting was opened with introductory remarks by Elchin Huseynbeyli, Secretary of the AWU and Honored Art Worker. Recalling the speeches of the President of the country on the preservation and purity of the Azerbaijani language, he emphasized that this issue today carries special significance both in academic circles and in the public sphere. Elchin Huseynbeyli noted that from the late 19th century, the Azerbaijani Turkic language served as a leading language of communication and culture in the Caucasus, but was later marginalized due to certain historical and political reasons. However, during the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan has once again become a state with a strong voice in the region, and this process has also given a powerful impetus to the growing prestige of the Azerbaijani language. He confidently stated that in the near future, the Azerbaijani language will further strengthen its position as one of the leading languages of the region.
During the event, other speakers extensively discussed issues related to state language policy, norms of the literary language, terminological security, and the preservation of language culture in academic and artistic environments.
Those speaking at the event included AWU Chairman, People’s Writer Anar; academicians Isa Habibbeyli, Rafael Huseynov, Nizami Jafarov, Teymur Karimli, Kamal Abdulla, and Mukhtar Imanov; People’s Writers Chingiz Abdullayev and Elmira Akhundova; members of the Milli Majlis Elnara Akimova and Seyyad Aran; professors Nadir Mammadli, Telman Valikhanli, and Karim Tahirli; Editor-in-Chief of “Literature Newspaper” Azer Turan; Secretary of the Azerbaijan Writers’ Union for International Relations, poet and translator Salim Babullaoğlu; and Head of the Center for Literary Translation and Literary Relations Asad Jahangir. In their speeches, they noted that the protection of the Azerbaijani language is not only the responsibility of linguists, but the duty of society as a whole.