Əvvəlcə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin (YEB), AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (Şəki REM) 2025-ci il ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü iclasla AMEA-nın elmi bölmələrinin 2025-ci ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabatlara başlanılır və qarşıdakı günlərdə ümumilikdə Akademiyanın 6 bölməsinin, eləcə də regional bölmə və elmi mərkəzlərinin hesabatları ictimaiyyətə təqdim olunacaq. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, məqsəd elmi nailiyyətləri dinləyib qiymətləndirmək, həmçinin ölkəmizin elmi ictimaiyyətinə təqdim etməkdir. Elmi nailiyyətlərin təbliği üçün hər bölmənin öz saytlarının mövcudluğunun və aktiv istifadəsinin əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, cəmiyyət bununla Akademiyada gedən elmi proseslərlə yaxından tanış olmaq imkanı əldə edir və onlarda müəyyən bir fikir formalaşır. AMEA rəhbəri, hesabatlar hazırlanan zaman müasirləşmə modelinin, müqayisələrin, cədvəllərin, diaqramların əksini tapmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Akademiyada aparılan struktur islahatları barədə də məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli, bunu dövrün çağırışlarının tələb etdiyini və qaçılmaz olduğunu bildirib, ötən müddət ərzində AMEA-da mövcud şatat vahidləri və daxili imkanlar hesabına 30-a yaxın yeni şöbənin yaradıldığını söyləyib. Bu çərçivədə bu günlərdə AMEA-nın elmi müəssisələrində Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt üzrə şöbələrin yaradıldığını deyib, aparılan struktur islahatlarının elmin inkişafına təkan verdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İbrahim Quliyev bölmənin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”, “2019-2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası”, ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Konstitusiya və Suverenlik İli”, AMEA-nın Ümumi yığıncağının və Rəyasət Heyətinin aidiyyəti qərarlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik İbrahim Quliyev qeyd edib ki, 2025-ci ildə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 15 problemi əhatə edən 44 mövzu, 56 elmi tədqiqat işi, 15 mərhələ üzrə elmi tədqiqat işi yerinə yetirilmiş, 11 mövzu, 20 elmi-tədqiqat işi və 7 mərhələ başa çatdırılmışdır. Hesabat ilində YEB-in əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 40-dan çox mühüm nəticə alınmış, təsərrüfat müqaviləsi əsasında 43 elmi-tətbiqi iş yerinə yetirilmişdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, nəticələr əsasən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, Böyük Qayıdış, Xəzər dənizi akvatoriyasında karbohidrogen resurslarının qiymətləndirilməsi, qazkondensat yataqlarının işlənmə prosesinin təkmilləşdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrinin, Xəzər dənizinin akvatoriyasında Günəş, külək və dalğa enerji potensialının məkan və zaman paylanmasının və bu enerji növlərinin istifadə texnologiyalarının araşdırılması, aktiv geodinamik proseslərin öyrənilməsi, Kür hövzəsində kosmik peyk məlumatları ilə izlənilmiş qırılma sürüşməsi, Azərbaycandan uzaq zəlzələlərin törətdiyi yer qabığı deformasiyası: neft-qaz və palçıq vulkanı sahələrinin aktivliyi, Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi və sahil dinamikasının tədqiqi, ölkənin su ehtiyatlarının idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi və alternativ su mənbələrindən istifadə praktikasının genişləndirilməsi kimi aktual mövzuları əhatə edib. Alim vurğulayıb ki, süni intellekt texnologiyalarının tətbiq edilməsi əsasında karbohidrogen sistemləri və neft-qaz yataqlarının modelləşdirilməsi və rəqəmsal əkizlərinin yaradılması yolu ilə  Cənubi Xəzər hövzəsinin hərtərəfli geoloji və geofiziki modelini əks etdirən interaktiv rəqəmsal xəritələr toplusu olan, analitik modulları birləşdirən və transdissiplinar tədqiqatlar, elmi təhlillər və resursların davamlı idarə edilməsi üçün nəzərədə tutulmuş “Digital Caspian” interaktiv məlumat bazası hazırlanıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, beynəlxalq Scimago elmi reytinqində müvafiq göstəricilərə əsasən, Azərbaycan Yer elmləri həm dünya üzrə, həm də aid edildiyi Şərqi Avropa ölkələri qrupunda mövqelərinin dinamik yüksəlişi son beş il ərzində davamlı və stabildir. Azərbaycanın geofizika elmi 2024-cü ilin yekunlarına görə 200-ə yaxın ölkə arasında 36-cı, geomühəndislik elmi 41-ci, geologiya elmi 47-ci mövqedədirlər.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik İbrahim Quliyev hesabat ilində Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 9 monoqrafiya (1-i xaricdə), 16 kitab və 6 dərslik, 264 məqalə (188-i xaricdə), 117 tezisin (78-i xaricdə) nəşr edildiyini, onlardan 115-nin “Web of Science” və “Scopus” bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hesabat dövründə “Azərbaycanın Paleontoloji Atlası”, “Azərbaycanın Yer elmləri 80 illik zaman kəsiyində -  zəngin və şərəfli tarixin səhifələri”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Geologiya və mineral resurslar”, “Qarabağın turizm-rekreasiya potensialı”, “Qarabağ iqtisadi rayonunun qədim yurd yerləri və toponimlərinin izahlı lüğəti”, “Şərqi Zəngəzur oykonimlərinin coğrafiya, tarix və dilçilik baxımından tədqiqi” və s. qiymətli tədqiqat əsərləri ortaya qoyulub.
O, həmçinin bölmənin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, elmin maddi-texniki bazasının yenilənməsi və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi, konfranslar, seminarlar və yubileylər və digər məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli RSXM-in 2025-ci il üzrə elmi və  elmi-təşkilati  fəaliyyəti  haqqında hesabatı təqdim edib. Bildirib ki, 2025-ci ildə AMEA nəzdində RSXM-də 3 problemi əhatə edən 5 mövzu, 13 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib. Mərkəzin əməkdaşları 4 (beynəlxalq  və yerli) qrant layihələrində iştirak ediblər.
Hesabat ilində AMEA nəzdində RSXM-də 47 məqalə (12-si xaricdə), 19 tezis (12-si xaricdə) nəşr edilib. Nəşr edilən məqalələrdən 9-u Web of Science və Scopus bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Qeyd edib ki, hesabat dövründə ukraynalı mütəxəssislərlə birgə “Qafqazda və Mərkəzi Asiyada Seysmik Şəbəkənin Genişləndirilməsi”, belaruslu alimlərlə birgə “Təbii geodinamik amillərin radon emissiyasının dinamikasına təsirinin öyrənilməsi”, eləcə də “Qarabağ ərazisində seysmikliyin səciyyəvi xüsusiyyətləri və potensial güclü zəlzələ ocaqlarının məkan vəziyyətinin müəyyənlədirilməsi”, “Günəş və Ay fiziki hadisələrinin məlumatları əsasında Azərbaycanda geodinamik proseslərin maqnitometriya üsulu ilə tədqiqi” layihələri üzrə işlər davam etdirilib.
Qurban Yetirmişli bildirib ki, 2025-ci ildə Bakı Televiziya Qülləsi (BTK) və ona bitişik ərazidə geoloji-geofiziki tədqiqatlar aparılıb və sürüşmə riskinin azadılması üzrə  təkliflər verilib. Tədqiqat ərazisində zəif və mikro zəlzələlərin qeyd etmək məqsədi ilə lokal monitorinq sistemi də qurulub.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi EMSC (Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi), IRIS (Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu), ORFEUS (Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi), ESC (Avropa Seysmoloji Komissiyası), EGU (Avropa Geofiziklər Birliyi) və AGU (Amerika Geofiziklər Birliyi) kimi beynəlxalq təşkilatların həqiqi üzvüdür.  Həmçinin vurğulayıb ki, RSXM 30-dan çox ölkənin seysmoloji və geofiziki institutları ilə - GFZ Geoelmlər üzrə Almaniya Araşdırmalar Mərkəzi, Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası (ABŞ), Berkeley Laboratoriyası (ABŞ), Missuri Universiteti (ABŞ), Viktoriya Universiteti (Kanada), Oksford Universiteti (Böyük Britaniya), Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin Fövqəladə Halların İdarə Edilməsi İdarəsinin Zəlzələ Tədqiqatı Departamenti, İsrail Geofiziki İnstitutu, Cənubi Afrika Respublikasının Pretoriya Universitetinin Təbii Təhlükə Mərkəzi və s. sıx əməkdaşlıq edir. Alim 2025-ci il ərzində Qazaxıstan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Seysmoloji Müşahidə və Tədqiqatlar üzrə Milli Elmi Mərkəzi ilə elmi əməkdaşlıq haqqında razılaşma protokolunun imzalandığını da söyləyib.
Baş direktor, həmçinin Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, qrantlar və təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də müəssisənin saytı və sosial şəbəkə hesablarının, “Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan” jurnalının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Sonra Şəki REM-in 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati  fəaliyyəti  haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü təqdim edərək bildirib ki, hesabat ilində Şəki REM-də 6 yeni prioritet istiqamətdə, 11 mövzu üzrə 19 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib, 25 mühüm nəticə əldə olunub.
Y.Şükürlü çıxışında “Konstitusiya və Suverenlik ili”, “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”, eləcə də “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında”, “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” ölkə başçısının sərəncamlarından irəli gələrək Mərkəzdə görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, Mərkəz əməkdaşlarının hesabat dövründə 11-i xaricdə olmaqla 24 məqaləsi, 12-si xaricdə olmaqla 30 tezisi çap olunub. İşıq üzü görmüş məqalələrin 5-i Web of Science və Scopus bazalarında dərc edilib. 2025-ci ildə AMEA-nın Şəki REM-də “Şəki gülüşü və Qabrovo yumoru”, “Bəxtiyar Vahabzadənin Sovet dövrü əsərlərində mətnaltı semantika” və s. olmaqla, ümumilikdə 4 kitab çap olunub.
Alim Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən Şəki ədəbi mühitinin öyrənilməsi, Şəki və Qabrova lətifələrinin müqayisəli şəkildə araşdırılması, Şəki rayonunda yayılmış yabanı dərman bitkilərin tədqiqi, Qəbələ və Zaqatala rayonlarında tarixi əlyazmaların təhlili və s. istiqamətlərdə tədqiqatlar aparılaraq mühüm nəticələr əldə olunduğunu söyləyib.
Həmçinin bildirib ki, Özbəkistan Respublikasından gətirilmiş 8 tut ipəkqurdu cinsi üzərində yerinə yetirilən tədqiqatlar göstərmişdir ki, yaş baramanın ipəkliliyi Qulşan, Nafis, Yulduz, Asaka və Marvarid cinslərində 20,0-22,9 % olmuşdur. Yaş baramanın ipəkliliyi 2024-cü ilə nisbətən 2025-ci ildə Orzu, Quzal, Marxamat cinslərində 1,3% yüksək olmuşdur.
Yusif Şükürlü, həmçinin 2025-ci ilin tədqiqat planına uyğun olaraq Oğuz rayonunun bir neçə kəndlərinə ekspedisiyalar təşkil olunduğunu, xalq seleksiyasına aid tumlu, çəyirdəkli və qərzəkli meyvə nümunələrinin götürülərək Şəki REM-in təcrübə sahəsində calaqaltıya calaq edildiyini və hər bir nümunənin biomorfoloji göstəricilərinin təyin edildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, Şəki REM-də arxeoloji qazıntılar üçün Baş Şabalıd və Baş Küngüt kəndi ərazisinə ekspedisiyanın təşkil edildiyini və  antik dövrə aid bir neçə torpaq, küp, erkən orta əsrlərə aid xristian daş qutu qəbirin aşkar edilərək tədqiqata cəlb olunduğunu deyib. Həmçinin Balakən, Zaqatala və Şəki rayonunun ucqar dağ bölgələrinə ekoturizmin qiymətləndirilməsi, çay yataqlarının monitorinqi məqsədi ilə ekspedisiyaların təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Alim, eyni zamanda Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatları təqdim edib.
İclasda təqdim olunan hesabatlar ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov, professor Rza Mahmudov, coğrafiya elmləri doktoru Zaur İmrani, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rauf Muradov, Sadıx Nəbiyev və başqaları çıxış edərək əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Yer Elmləri Bölməsinin, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin və Şəki REM-in 2025-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены отделения, директора научных учреждений отделения, а также соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, освещающей достижения Отделения наук о Земле (ОНЗ) НАНА, Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС) при НАНА и Шекинского регионального научного центра (ШРНЦ) в 2025 году, изданные научные труды и книги.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что с сегодняшнего заседания начинается прослушивание докладов о деятельности научных отделений НАНА в 2025 году, в предстоящие дни вниманию общественности будут представлены отчеты 6-ти научных отделений Академии наук, а также региональных научных отделений и центров. Академик подчеркнул, что целью является прослушивание и оценка отчетов о научных достижениях, а также представление данной информации научной общественности страны. Говоря о значении активного сайта каждого отделения для пропаганды научных достижений, руководитель НАНА отметил, что благодаря этому общественность получает возможность ознакомиться с происходящими в Академии наук научными процессами, у людей формируется определенное мнение по этому поводу. При подготовке отчетов, продолжил академик Иса Габиббейли, важно применять модель модернизации, проводить сравнения, представить таблицы, диаграммы и т.д.
Академик Иса Габиббейли рассказал о структурных реформах, которые проводятся в НАНА, подчеркнув при этом, что данный процесс неизбежен и является требованием современности, и добавил, что за истекший период за счет внутренних ресурсов и существующих штатных единиц в Академии наук были созданы около 30-ти новых отделов; в этих рамках на днях в научных учреждениях НАНА были созданы отделы «Область цифровой науки и искусственный интеллект», проводимые структурные реформы служат развитию науки.
Затем вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения наук о Земле академик Ибрагим Гулиев представил отчет о научной и научно-организационной деятельности ОНЗ в 2025 году. Академик сообщил, что в своей деятельности в прошлом году учреждения отделения руководствовались такими документами, как «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», «Национальная стратегия по рациональному использованию водных ресурсов», «Стратегия занятости Азербайджанской Республики на 2019-2030 годы», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», распоряжения главы государства «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» и «Об объявлении 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в Азербайджанской Республике», а также соответствующими постановлениями Общего собрания и Президиума НАНА.
Академик Ибрагим Гулиев отметил, что в 2025 году в научных учреждениях, которые входят в состав Отделения наук о Земле НАНА, велись исследования, охватывающие 15 проблем, 44 темы, 56 научно-исследовательских работ и 15 этапов, завершены 11 тем, 20 научно-исследовательских работ и 7 этапов. В отчетном году были получены более 40 важных результатов, на основе хозяйственных договоров были выполнены 43 научно-исследовательские работы.
Академик сообщил, что результаты в основном охватывали такие актуальные темы, как восстановление Карабаха и Восточного Зангезура, движение «Великое возвращение», оценка углеводородных ресурсов в акватории Каспийского моря, совершенствование процесса разработки газоконденсатных месторождений, активность участков нефтегазовых месторождений и грязевых вулканов, изменение уровня Каспийского моря, изучение динамики в прибрежной зоне и т.д. Ученый подчеркнул, что посредством применения технологий искусственного интеллекта была разработана интерактивная база данных «Digital Caspian», в которой собраны интерактивные цифровые карты; база объединяет в себе аналитические модули и предусмотрена для проведения трансдисциплинарных исследований, научных анализов и устойчивого управления ресурсами.
Докладчик отметил, что, согласно соответствующим показателям в международном научном рейтинге Scimago, на протяжении последних пяти лет наблюдается продолжительный и стабильный динамический рост позиций отечественных наук о Земле в мире, в том числе в группе стран Восточной Европы. По итогам 2024 года, среди около 200 стран мира геофизика Азербайджана находится на 36-м, геоинженерия – на 41-м, а геология – на 47-м месте.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений ОНЗ, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что в отчетном году были изданы 9 монографий (1 – за рубежом), 16 книг и 6 учебников, 264 статьи (188 – за рубежом), 117 тезисов (78 – за рубежом), 115 из них вышли в свет в журналах с импакт-фактором, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus. В прошлом году, продолжил академик, были подготовлены такие ценные исследовательские труды, как «Палеонтологический атлас Азербайджана», «Науки о Земле Азербайджана на протяжении 80-ти лет: страницы богатой и славной истории», «Карабах и Восточный Зангезур. Геология и минеральные ресурсы», «Туристско-рекреационный потенциал Карабаха» и т.д.
Академик Ибрагим Гулиев также рассказал о кадровом потенциале ОНЗ и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, научных журналах отделения, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки, обновлении материально-технической базы науки и совершенствовании системы информационного обеспечения, конференциях, семинарах, юбилеях и т.д.
На заседании отчет о научной и научно-организационной деятельности Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА в 2025 году представил генеральный директор центра член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли. Гендиректор сообщил, что в прошлом году в центре велись исследования, охватывающие 3 проблемы, 5 тем, 13 научно-исследовательских работ, сотрудники центра приняли участие в реализации 4-х грантовых проектов (международных и республиканских).
В отчетном году сотрудниками РЦСС при НАНА были изданы 47 статей (12 – за рубежом), 19 тезисов (12 – за рубежом), 9 из опубликованных статей вышли в свет в журналах с импакт-фактором, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus.
Докладчик подчеркнул, что в прошлом году вместе с украинскими специалистами была продолжена реализация проекта «Расширение сейсмической сети на Кавказе и в Центральной Азии», вместе с белорусскими учеными – проекта «Изучение влияния природных геодинамических факторов на динамику эмиссии радона», а также велись работы в рамках проекта «Характерные особенности сейсмичности территории Карабаха и выявление потенциальных очагов сильных землетрясений» и др.
Гендиректор РЦСС при НАНА отметил, что в 2025 году велись геолого-геофизические исследования на территории Бакинской телебашни и её окрестностях, были выдвинуты предложения, нацеленные на снижение риска оползней. Помимо этого, для регистрации слабых и микро-землетрясений на территории исследований была установлена локальная система мониторинга.
Гурбан Етирмишли сообщил, что Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА является действительным членом таких международных организаций, как EMSC (Европейско-средиземноморский сейсмологический центр), IRIS (Объединение научно-исследовательских институтов по сейсмологии), ORFEUS (Европейский центр сейсмологических наблюдений и исследований), ESC (Европейская сейсмологическая комиссия), EGU (Европейский союз наук о Земле) и AGU (Американский геофизический союз), а также тесно сотрудничает с сейсмологическими и геофизическими организациями более 30-ти стран мира, в том числе Германии, США, Канады, Великобритании, Турции и т.д. В 2025 году, продолжил ученый, был подписан протокол о сотрудничестве с Национальным научным центром сейсмологических наблюдений и исследований Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Гендиректор РЦСС при НАНА также рассказал о кадровом потенциале центра и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мерах по популяризации науки, грантах и наградах, состоянии электронной науки, деятельности в Википедии, деятельности сайта и профилей РЦСС в социальных сетях, выпуске журнала «Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan».
Далее был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Шекинского регионального научного центра в 2025 году. Отчет представил директор ШРНЦ доктор философии по физике Юсиф Шукюрлю. Он сообщил, что в отчетном году в центре велись исследования в 6-ти новых приоритетных направлениях, охватывающие 11 тем и 19 научно-исследовательских работ, были получены 25 важных результатов.
Юсиф Шукюрлю рассказал о мероприятиях, реализованных в рамках распоряжений главы государства «Об объявлении 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в Азербайджанской Республике», об утверждении «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике», «О праздновании 140-летия Узеира Гаджибейли», «О праздновании 100-летнего юбилея Бахтияра Вагабзаде», «О праздновании 190-летия Сеида Азима Ширвани», «О проведении 150-летнего юбилея Фатали хана Хойского» и т.д.
Директор центра отметил, что в отчетный период сотрудниками были изданы 24 статьи (11 – за рубежом) и 30 тезисов (12 – за рубежом), 5 из этих статей были опубликованы в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus. В 2025 году в ШРНЦ НАНА были выпущены в свет 4 книги, в том числе книги «Шекинский смех и Габровский юмор» и «Подтекстовая семантика в произведениях Бахтияра Вагабзаде советского периода».
Сотрудниками центра, продолжил Юсиф Шукюрлю, велись исследования в таких направлениях, как изучение литературной среды Шеки, сравнительное изучение шекинских и габровских анекдотов, изучение диких лекарственных растений, распространенных в Шекинском районе, анализ исторических рукописей в Габалинском и Загатальском районах, развитие шелководства и т.д.
Юсиф Шукюрлю подчеркнул, что в соответствии с планом исследовательских работ на 2025-й год были организованы экспедиции в несколько сел Огузского района, в результате изысканий были определены биоморфологические показатели изъятых образцов фруктовых деревьев. Он сообщил, что в ходе археологических раскопок на территории сел Баш-Шабалыд и Баш-Кюнгют были обнаружены и привлечены к исследованию несколько погребений античного периода и каменный ящик, относящийся к периоду Раннего Средневековья; также были организованы экспедиции в отдаленные горные регионы Балакенского, Загатальского и Шекинского районов для оценки возможностей экотуризма и мониторинга русла рек.
Помимо этого, в докладе говорилось о кадровом потенциале центра и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки.
Своими мыслями о представленных отчетах и полученных результатах поделились академик Расим Алигулиев, член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов, профессор Рза Махмудов, доктор географических наук Заур Имрани, доктор географических наук Саид Сафаров, доктор философии по технике, доцент Рауф Мурадов, Садых Набиев и другие.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность Отделения наук о Земле НАНА, Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА и Шекинского регионального научного центра НАНА в 2025 году и рассказал о стоящих перед ними задачах.
После дискуссий были приняты постановления Президиума НАНА об утверждении отчетов о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле, Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА и Шекинского регионального научного центра в 2025 году и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА.