Əvvəlcə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin (YEB), AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (Şəki REM) 2025-ci il ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü iclasla AMEA-nın elmi bölmələrinin 2025-ci ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabatlara başlanılır və qarşıdakı günlərdə ümumilikdə Akademiyanın 6 bölməsinin, eləcə də regional bölmə və elmi mərkəzlərinin hesabatları ictimaiyyətə təqdim olunacaq. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, məqsəd elmi nailiyyətləri dinləyib qiymətləndirmək, həmçinin ölkəmizin elmi ictimaiyyətinə təqdim etməkdir. Elmi nailiyyətlərin təbliği üçün hər bölmənin öz saytlarının mövcudluğunun və aktiv istifadəsinin əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, cəmiyyət bununla Akademiyada gedən elmi proseslərlə yaxından tanış olmaq imkanı əldə edir və onlarda müəyyən bir fikir formalaşır. AMEA rəhbəri, hesabatlar hazırlanan zaman müasirləşmə modelinin, müqayisələrin, cədvəllərin, diaqramların əksini tapmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Akademiyada aparılan struktur islahatları barədə də məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli, bunu dövrün çağırışlarının tələb etdiyini və qaçılmaz olduğunu bildirib, ötən müddət ərzində AMEA-da mövcud şatat vahidləri və daxili imkanlar hesabına 30-a yaxın yeni şöbənin yaradıldığını söyləyib. Bu çərçivədə bu günlərdə AMEA-nın elmi müəssisələrində Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt üzrə şöbələrin yaradıldığını deyib, aparılan struktur islahatlarının elmin inkişafına təkan verdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İbrahim Quliyev bölmənin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”, “2019-2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası”, ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Konstitusiya və Suverenlik İli”, AMEA-nın Ümumi yığıncağının və Rəyasət Heyətinin aidiyyəti qərarlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik İbrahim Quliyev qeyd edib ki, 2025-ci ildə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 15 problemi əhatə edən 44 mövzu, 56 elmi tədqiqat işi, 15 mərhələ üzrə elmi tədqiqat işi yerinə yetirilmiş, 11 mövzu, 20 elmi-tədqiqat işi və 7 mərhələ başa çatdırılmışdır. Hesabat ilində YEB-in əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 40-dan çox mühüm nəticə alınmış, təsərrüfat müqaviləsi əsasında 43 elmi-tətbiqi iş yerinə yetirilmişdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, nəticələr əsasən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, Böyük Qayıdış, Xəzər dənizi akvatoriyasında karbohidrogen resurslarının qiymətləndirilməsi, qazkondensat yataqlarının işlənmə prosesinin təkmilləşdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrinin, Xəzər dənizinin akvatoriyasında Günəş, külək və dalğa enerji potensialının məkan və zaman paylanmasının və bu enerji növlərinin istifadə texnologiyalarının araşdırılması, aktiv geodinamik proseslərin öyrənilməsi, Kür hövzəsində kosmik peyk məlumatları ilə izlənilmiş qırılma sürüşməsi, Azərbaycandan uzaq zəlzələlərin törətdiyi yer qabığı deformasiyası: neft-qaz və palçıq vulkanı sahələrinin aktivliyi, Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi və sahil dinamikasının tədqiqi, ölkənin su ehtiyatlarının idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi və alternativ su mənbələrindən istifadə praktikasının genişləndirilməsi kimi aktual mövzuları əhatə edib. Alim vurğulayıb ki, süni intellekt texnologiyalarının tətbiq edilməsi əsasında karbohidrogen sistemləri və neft-qaz yataqlarının modelləşdirilməsi və rəqəmsal əkizlərinin yaradılması yolu ilə  Cənubi Xəzər hövzəsinin hərtərəfli geoloji və geofiziki modelini əks etdirən interaktiv rəqəmsal xəritələr toplusu olan, analitik modulları birləşdirən və transdissiplinar tədqiqatlar, elmi təhlillər və resursların davamlı idarə edilməsi üçün nəzərədə tutulmuş “Digital Caspian” interaktiv məlumat bazası hazırlanıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, beynəlxalq Scimago elmi reytinqində müvafiq göstəricilərə əsasən, Azərbaycan Yer elmləri həm dünya üzrə, həm də aid edildiyi Şərqi Avropa ölkələri qrupunda mövqelərinin dinamik yüksəlişi son beş il ərzində davamlı və stabildir. Azərbaycanın geofizika elmi 2024-cü ilin yekunlarına görə 200-ə yaxın ölkə arasında 36-cı, geomühəndislik elmi 41-ci, geologiya elmi 47-ci mövqedədirlər.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik İbrahim Quliyev hesabat ilində Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 9 monoqrafiya (1-i xaricdə), 16 kitab və 6 dərslik, 264 məqalə (188-i xaricdə), 117 tezisin (78-i xaricdə) nəşr edildiyini, onlardan 115-nin “Web of Science” və “Scopus” bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hesabat dövründə “Azərbaycanın Paleontoloji Atlası”, “Azərbaycanın Yer elmləri 80 illik zaman kəsiyində -  zəngin və şərəfli tarixin səhifələri”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Geologiya və mineral resurslar”, “Qarabağın turizm-rekreasiya potensialı”, “Qarabağ iqtisadi rayonunun qədim yurd yerləri və toponimlərinin izahlı lüğəti”, “Şərqi Zəngəzur oykonimlərinin coğrafiya, tarix və dilçilik baxımından tədqiqi” və s. qiymətli tədqiqat əsərləri ortaya qoyulub.
O, həmçinin bölmənin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, elmin maddi-texniki bazasının yenilənməsi və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi, konfranslar, seminarlar və yubileylər və digər məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli RSXM-in 2025-ci il üzrə elmi və  elmi-təşkilati  fəaliyyəti  haqqında hesabatı təqdim edib. Bildirib ki, 2025-ci ildə AMEA nəzdində RSXM-də 3 problemi əhatə edən 5 mövzu, 13 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib. Mərkəzin əməkdaşları 4 (beynəlxalq  və yerli) qrant layihələrində iştirak ediblər.
Hesabat ilində AMEA nəzdində RSXM-də 47 məqalə (12-si xaricdə), 19 tezis (12-si xaricdə) nəşr edilib. Nəşr edilən məqalələrdən 9-u Web of Science və Scopus bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Qeyd edib ki, hesabat dövründə ukraynalı mütəxəssislərlə birgə “Qafqazda və Mərkəzi Asiyada Seysmik Şəbəkənin Genişləndirilməsi”, belaruslu alimlərlə birgə “Təbii geodinamik amillərin radon emissiyasının dinamikasına təsirinin öyrənilməsi”, eləcə də “Qarabağ ərazisində seysmikliyin səciyyəvi xüsusiyyətləri və potensial güclü zəlzələ ocaqlarının məkan vəziyyətinin müəyyənlədirilməsi”, “Günəş və Ay fiziki hadisələrinin məlumatları əsasında Azərbaycanda geodinamik proseslərin maqnitometriya üsulu ilə tədqiqi” layihələri üzrə işlər davam etdirilib.
Qurban Yetirmişli bildirib ki, 2025-ci ildə Bakı Televiziya Qülləsi (BTK) və ona bitişik ərazidə geoloji-geofiziki tədqiqatlar aparılıb və sürüşmə riskinin azadılması üzrə  təkliflər verilib. Tədqiqat ərazisində zəif və mikro zəlzələlərin qeyd etmək məqsədi ilə lokal monitorinq sistemi də qurulub.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi EMSC (Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi), IRIS (Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu), ORFEUS (Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi), ESC (Avropa Seysmoloji Komissiyası), EGU (Avropa Geofiziklər Birliyi) və AGU (Amerika Geofiziklər Birliyi) kimi beynəlxalq təşkilatların həqiqi üzvüdür.  Həmçinin vurğulayıb ki, RSXM 30-dan çox ölkənin seysmoloji və geofiziki institutları ilə - GFZ Geoelmlər üzrə Almaniya Araşdırmalar Mərkəzi, Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası (ABŞ), Berkeley Laboratoriyası (ABŞ), Missuri Universiteti (ABŞ), Viktoriya Universiteti (Kanada), Oksford Universiteti (Böyük Britaniya), Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin Fövqəladə Halların İdarə Edilməsi İdarəsinin Zəlzələ Tədqiqatı Departamenti, İsrail Geofiziki İnstitutu, Cənubi Afrika Respublikasının Pretoriya Universitetinin Təbii Təhlükə Mərkəzi və s. sıx əməkdaşlıq edir. Alim 2025-ci il ərzində Qazaxıstan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Seysmoloji Müşahidə və Tədqiqatlar üzrə Milli Elmi Mərkəzi ilə elmi əməkdaşlıq haqqında razılaşma protokolunun imzalandığını da söyləyib.
Baş direktor, həmçinin Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, qrantlar və təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də müəssisənin saytı və sosial şəbəkə hesablarının, “Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan” jurnalının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Sonra Şəki REM-in 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati  fəaliyyəti  haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü təqdim edərək bildirib ki, hesabat ilində Şəki REM-də 6 yeni prioritet istiqamətdə, 11 mövzu üzrə 19 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib, 25 mühüm nəticə əldə olunub.
Y.Şükürlü çıxışında “Konstitusiya və Suverenlik ili”, “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”, eləcə də “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında”, “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” ölkə başçısının sərəncamlarından irəli gələrək Mərkəzdə görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, Mərkəz əməkdaşlarının hesabat dövründə 11-i xaricdə olmaqla 24 məqaləsi, 12-si xaricdə olmaqla 30 tezisi çap olunub. İşıq üzü görmüş məqalələrin 5-i Web of Science və Scopus bazalarında dərc edilib. 2025-ci ildə AMEA-nın Şəki REM-də “Şəki gülüşü və Qabrovo yumoru”, “Bəxtiyar Vahabzadənin Sovet dövrü əsərlərində mətnaltı semantika” və s. olmaqla, ümumilikdə 4 kitab çap olunub.
Alim Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən Şəki ədəbi mühitinin öyrənilməsi, Şəki və Qabrova lətifələrinin müqayisəli şəkildə araşdırılması, Şəki rayonunda yayılmış yabanı dərman bitkilərin tədqiqi, Qəbələ və Zaqatala rayonlarında tarixi əlyazmaların təhlili və s. istiqamətlərdə tədqiqatlar aparılaraq mühüm nəticələr əldə olunduğunu söyləyib.
Həmçinin bildirib ki, Özbəkistan Respublikasından gətirilmiş 8 tut ipəkqurdu cinsi üzərində yerinə yetirilən tədqiqatlar göstərmişdir ki, yaş baramanın ipəkliliyi Qulşan, Nafis, Yulduz, Asaka və Marvarid cinslərində 20,0-22,9 % olmuşdur. Yaş baramanın ipəkliliyi 2024-cü ilə nisbətən 2025-ci ildə Orzu, Quzal, Marxamat cinslərində 1,3% yüksək olmuşdur.
Yusif Şükürlü, həmçinin 2025-ci ilin tədqiqat planına uyğun olaraq Oğuz rayonunun bir neçə kəndlərinə ekspedisiyalar təşkil olunduğunu, xalq seleksiyasına aid tumlu, çəyirdəkli və qərzəkli meyvə nümunələrinin götürülərək Şəki REM-in təcrübə sahəsində calaqaltıya calaq edildiyini və hər bir nümunənin biomorfoloji göstəricilərinin təyin edildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, Şəki REM-də arxeoloji qazıntılar üçün Baş Şabalıd və Baş Küngüt kəndi ərazisinə ekspedisiyanın təşkil edildiyini və  antik dövrə aid bir neçə torpaq, küp, erkən orta əsrlərə aid xristian daş qutu qəbirin aşkar edilərək tədqiqata cəlb olunduğunu deyib. Həmçinin Balakən, Zaqatala və Şəki rayonunun ucqar dağ bölgələrinə ekoturizmin qiymətləndirilməsi, çay yataqlarının monitorinqi məqsədi ilə ekspedisiyaların təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Alim, eyni zamanda Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatları təqdim edib.
İclasda təqdim olunan hesabatlar ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov, professor Rza Mahmudov, coğrafiya elmləri doktoru Zaur İmrani, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rauf Muradov, Sadıx Nəbiyev və başqaları çıxış edərək əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Yer Elmləri Bölməsinin, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin və Şəki REM-in 2025-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

The event was attended by ANAS President, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium’s administration, members of the division, directors of the division’s scientific institutions, and relevant officials.
First, participants viewed an exhibition showcasing the achievements of the ANAS Earth Sciences Division (ESD), the Republican Seismological Service Center (RSSC) under ANAS, and the Sheki Regional Scientific Center (Sheki RSC) in 2025, as well as published scientific works and books.
Opening the meeting with an introductory speech, Academician Isa Habibbeyli informed participants about the agenda.
Academician Isa Habibbeyli noted that with this meeting, the presentation of reports on the activities of ANAS scientific divisions for 2025 begins, and in the coming days, reports of a total of six divisions of the Academy, as well as its regional divisions and scientific centers, will be presented to the public. He emphasized that the goal is to listen to and evaluate scientific achievements and to present them to the country’s scientific community. Touching upon the importance of each division having and actively using its own website for the promotion of scientific achievements, Academician Isa Habibbeyli stated that this enables society to become closely acquainted with the scientific processes taking place at the Academy and to form an informed opinion. The ANAS President also stressed the necessity of reflecting modernization models, comparisons, tables, and diagrams when preparing reports.
Providing information on the structural reforms carried out at the Academy, Academician Isa Habibbeyli said these reforms are required by the challenges of the time and are inevitable. He noted that over the past period, nearly 30 new departments have been established at ANAS using existing staff positions and internal resources. Within this framework, he stated that departments specializing in digital science and artificial intelligence have recently been established at ANAS scientific institutions, emphasizing that the ongoing structural reforms contribute to the development of science.
Subsequently, ANAS Vice-President and Chairman of the Scientific Council of the Earth Sciences Division, Academician Ibrahim Guliyev, presented a report on the scientific and scientific-organizational activities of the division for 2025. He stated that in the past year, research conducted at the division’s institutions was mainly focused on the implementation of “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development,” the “National Strategy on Efficient Use of Water Resources,” the “Employment Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2019–2030,” the Presidential Order “On Celebrating the 80th Anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences,” the “First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan,” the “Year of the Constitution and Sovereignty,” as well as relevant decisions of the ANAS General Assembly and the Presidium.
Academician Ibrahim Guliyev noted that in 2025, scientific institutions under the Earth Sciences Division implemented 44 topics covering 15 problems, 56 research projects, and research activities across 15 stages; 11 topics, 20 research projects, and 7 stages were completed. During the reporting year, more than 40 significant results were obtained at the division’s institutions, and 43 applied scientific projects were carried out based on economic contracts.
It was reported that the results mainly covered pressing topics such as Karabakh and East Zangazur, the Great Return, assessment of hydrocarbon resources in the Caspian Sea aquatory, improvement of gas-condensate field development processes, research into renewable energy sources, spatial and temporal distribution of solar, wind, and wave energy potential in the Caspian Sea and technologies for their use, study of active geodynamic processes, fault slip monitored by satellite data in the Kura basin, crustal deformation caused by distant earthquakes affecting oil and gas and mud volcano areas in Azerbaijan, changes in the Caspian Sea level and coastal dynamics, improvement of water resources management, and expansion of alternative water resource use. The scholar emphasized that based on the application of artificial intelligence technologies, an interactive digital database titled “Digital Caspian” has been developed. This system includes analytical modules and represents a comprehensive geological and geophysical model of the South Caspian Basin through interactive digital maps created via modeling hydrocarbon systems and oil and gas fields and developing their digital twins, intended for transdisciplinary research, scientific analysis, and sustainable resource management.
The speaker noted that according to relevant indicators in the international Scimago scientific ranking, Azerbaijan’s Earth sciences have shown a stable and consistent upward dynamic both globally and within the Eastern European country group over the past five years. According to the results of 2024, Azerbaijan ranks 36th in geophysics, 41st in geoengineering, and 47th in geology among nearly 200 countries.
Providing information on publishing activity, Academician Ibrahim Guliyev reported that during the reporting year, scientific institutions under the Earth Sciences Division published 9 monographs (1 abroad), 16 books and 6 textbooks, 264 articles (188 abroad), and 117 conference abstracts (78 abroad). Of these, 115 were published in impact-factor journals indexed in Web of Science and Scopus. He noted that during the reporting period, valuable research works such as “The Paleontological Atlas of Azerbaijan,” “Earth Sciences of Azerbaijan Over an 80-Year Period – Pages of a Rich and Glorious History,” “Karabakh and East Zangazur: Geology and Mineral Resources,” “Tourism and Recreation Potential of Karabakh,” “An Explanatory Dictionary of Ancient Settlements and Toponyms of the Karabakh Economic Region,” “A Study of East Zangazur Oikonyms from the Perspectives of Geography, History, and Linguistics,” and others were produced.
He also highlighted information on the division’s human resources and training, strengthening the integration of science and education, the division’s scientific journals, international cooperation, awards, the state of e-science, renewal of the material and technical base of science, improvement of information support systems, conferences, seminars, and jubilees.
Then, the Director General of the Republican Seismological Service Center under ANAS, Corresponding Member of ANAS Gurban Yetirmishli, presented a report on the scientific and scientific-organizational activities of the RSSC for 2025. He stated that in 2025, 5 topics covering 3 problems and 13 research projects were implemented at the RSSC. The Center’s staff participated in 4 grant projects (international and local).
During the reporting year, 47 articles (12 abroad) and 19 abstracts (12 abroad) were published at the RSSC. Of the published articles, 9 appeared in impact-factor journals indexed in Web of Science and Scopus.
He noted that during the reporting period, work continued on projects such as “Expansion of the Seismic Network in the Caucasus and Central Asia” with Ukrainian specialists, “Study of the Influence of Natural Geodynamic Factors on Radon Emission Dynamics” with Belarusian scientists, as well as “Characteristic Features of Seismicity and Determination of the Spatial Location of Potential Strong Earthquake Sources in the Karabakh Territory” and “Magnetometric Study of Geodynamic Processes in Azerbaijan Based on Data on Solar and Lunar Physical Phenomena.”
Gurban Yetirmishli reported that in 2025, geological and geophysical studies were conducted at the Baku Television Tower and adjacent areas, and proposals were submitted to mitigate landslide risks. A local monitoring system was also established in the study area to record weak and micro-earthquakes.
The speaker emphasized that the Republican Seismological Service Center under ANAS is a full member of international organizations such as the European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC), Incorporated Research Institutions for Seismology (IRIS), Observatories and Research Facilities for European Seismology (ORFEUS), the European Seismological Commission (ESC), the European Geosciences Union (EGU), and the American Geophysical Union (AGU). He also stressed that the RSSC maintains close cooperation with seismological and geophysical institutes of more than 30 countries, including the GFZ German Research Centre for Geosciences, Lawrence Livermore National Laboratory (USA), Berkeley Laboratory (USA), the University of Missouri (USA), the University of Victoria (Canada), the University of Oxford (UK), the Earthquake Research Department of Turkey’s Disaster and Emergency Management Authority, the Israel Geophysical Institute, and the Natural Hazards Centre of the University of Pretoria (South Africa), among others. He added that in 2025, a protocol of agreement on scientific cooperation was signed with the National Scientific Center for Seismological Observations and Research of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Kazakhstan.
The Director General also provided information on the Center’s human resources and training, strengthening science–education integration, steps taken to popularize science, grants and awards, the state of e-science, activities on the Wikipedia Virtual Encyclopedia, as well as the institution’s website, social media accounts, and the journal “Seismoprognosis Observations in the Territory of Azerbaijan.”
Afterwards, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Sheki Regional Scientific Center for 2025 was heard. Presenting the report, the Center’s Director, PhD in Physics Yusif Shukurli, stated that during the reporting year, 19 research projects were carried out across 11 topics in 6 new priority areas, resulting in 25 significant outcomes.
In his speech, Y. Shukurli highlighted the work carried out at the Center stemming from the Presidential decrees on the “Year of the Constitution and Sovereignty,” the “Digital Development Concept of the Republic of Azerbaijan,” as well as “On Celebrating the 140th Anniversary of Uzeyir Hajibeyli,” “On Celebrating the 100th Anniversary of Bakhtiyar Vahabzadeh,” “On Celebrating the 190th Anniversary of Seyid Azim Shirvani,” “On Holding the 150th Anniversary of Fatali Khan Khoyski,” and “On Holding the 100th Anniversary of the First Turkological Congress.”
The speaker noted that during the reporting period, Center staff published 24 articles (11 abroad) and 30 abstracts (12 abroad). Five of the published articles appeared in Web of Science and Scopus indexed journals. In 2025, a total of 4 books were published at the Sheki RSC, including “Sheki Laughter and Gabrovo Humor” and “Subtextual Semantics in Bakhtiyar Vahabzadeh’s Works of the Soviet Period,” among others.
The scholar stated that significant results were obtained through research on the Sheki literary environment, comparative study of Sheki and Gabrovo anecdotes, investigation of wild medicinal plants распростран in the Sheki region, and analysis of historical manuscripts in the Gabala and Zagatala regions, among other areas.
He also reported that studies conducted on 8 silkworm breeds imported from the Republic of Uzbekistan showed that the silk content of fresh cocoons ranged from 20.0 to 22.9 percent in the Gulshan, Nafis, Yulduz, Asaka, and Marvarid breeds. Compared to 2024, the silk content of fresh cocoons in 2025 was 1.3 percent higher in the Orzu, Guzal, and Marxamat breeds.
Yusif Shukurli further emphasized that in accordance with the 2025 research plan, expeditions were organized to several villages in the Oguz district, where samples of pome, stone, and nut fruit varieties belonging to folk selection were collected, grafted onto rootstocks at the Sheki RSC experimental field, and biomorphological indicators were determined for each sample. In addition, he noted that an expedition was organized to the territories of Bash Shabalid and Bash Kungut villages for archaeological excavations, during which several soil and jar burials dating to antiquity and a Christian stone box grave from the early Middle Ages were discovered and included in research. He also highlighted that expeditions were organized to remote mountainous areas of the Balakan, Zagatala, and Sheki districts to assess ecotourism potential and monitor riverbeds.
The scholar also presented information on the Center’s human resources and training, strengthening science–education integration, international cooperation, awards, and the state of e-science.
During the meeting, Academician Rasim Aliguliyev, Corresponding Member of ANAS Rauf Gardashov, Professor Rza Mahmudov, Doctor of Geographical Sciences Zaur Imrani, Doctor of Geographical Sciences Said Safarov, PhD in Engineering, Associate Professor Rauf Muradov, Sadig Nabiyev, and others spoke about the reports presented and shared their views on the significant results achieved.
In his concluding remarks, Academician Isa Habibbeyli highly assessed the 2025 activities of the Earth Sciences Division, the Republican Seismological Service Center under ANAS, and the Sheki Regional Scientific Center, and outlined the tasks ahead of them.
Following the discussions, by decision of the ANAS Presidium, the reports on the scientific and scientific-organizational activities of the Earth Sciences Division, the Republican Seismological Service Center under ANAS, and the Sheki RSC for 2025 were approved, and it was decided to include the significant results obtained in ANAS’s annual report.