Mərkəzi Elmi Kitabxana 2025-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında Mərkəzi Elmi Kitabxananın (MEK) 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı MEK-in direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov təqdim edərək bildirib ki, kitabxananın əsas fəaliyyət istiqamətlərini fondların zənginləşdirilməsi və rəqəmsallaşdırılması, oxuculara informasiya xidmətlərinin göstərilməsi, elmi tədqiqatların informasiya ilə təmin olunması, kitabxana-informasiya sistemində müasir texnologiyaların və süni intellektin tətbiqi təşkil edir. Bundan başqa, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, elmi və mədəni tədbirlərdə iştirak, elmi məqalələrin nəşri və maarifləndirici layihələrin həyata keçirilməsi də kitabxananın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
Prezident İlham Əliyevin sərəncamlarının icrası çərçivəsində MEK-in fəaliyyətindən bəhs edən Hüseyn Hüseynov qeyd edib ki, 2025-ci ilin Azərbaycanda “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Mərkəzi Elmi Kitabxananın tərtibatında “Azərbaycan Konstitusiyası və suverenlik” adlı biblioqrafik göstərici nəşr olunub. O, həmçinin MEK-in və Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Dövlət Suverenliyi Gününə həsr olunmuş “Ulu Öndər Heydər Əliyev ideyalarının təntənəsi: Müstəqil və Suveren Azərbaycan” adlı lektoriyanın keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Hüseyn Hüseynov “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə bağlı MEK-də virtual və ənənəvi sərgilərin təşkil olunduğunu söyləyib.
Direktor “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, MEK-də AMEA Rəyasət Heyəti, Mərkəzi Elmi Kitabxana və YAP Mərkəzi Aparatının birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın 80 illik yubileyinin qeyd olunduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, eyni zamanda, kitabxanada “AMEA 80: Elmi irs və inkişaf” adlı virtual və ənənəvi sərgi təşkil olunub. “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” adlı ensiklopedik məqalə əsaslı şəkildə redaktə edilib, məzmun baxımından təkmilləşdirilib.
Ötən il həm də Mərkəzi Elmi Kitabxananın yaranmasının 100 ilinin tamam olduğunu deyən Hüseyn Hüseynov MEK-in yubileyinin keçirilməsi haqqında Rəyasət Heyətinin qərarını diqqətə çatdırıb. O, kitabxanada “MEK 100: Tarix və müasirlik” adlı virtual və ənənəvi sərginin təşkil olunduğunu, “Rəqəmsal dövrdə kitabxana-informasiya fəaliyyətində innovasiyalar: ənənəvi və elektron mənbələrin yaradılması və istifadəsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirildiyini, MEK-in yubileyi ilə əlaqədar “Mədəniyyət” televiziyası tərəfindən “100 illik tarix” adlı sənədli filmin hazırlandığını, eləcə də bir sıra nəşrlərin çap olunduğunu bildirib.
Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi (AKİS) haqqında məlumat verən direktor qeyd edib ki, AKİS əsasında Elektron kitabxana, onlayn sifariş və çatdırılma, elektron sərgilər, oxucu rəylərinin analizi kimi xidmətlər istifadəyə verilib. Hesabat dövründə e-kitabxana üçün 60 000 tam mətnli nəşr hazırlanıb. Onlardan 35 000-dən çoxu Elektron Kitabxana bazasına yerləşdirilib. Bundan başqa, inklüziv kitabxanada oxuculara audio resurslar, danışan kitablar və audio-teatr formatında materiallar təqdim olunub. Hüseyn Hüseynov Azərbaycan kitabxanaları arasında ilk dəfə MEK-də Süni İntellekt əsaslı səs ilə axtarış sisteminin hazırlandığını da vurğulayıb.
MEK-in direktoru Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elektron layihənin hazırlandığını, AMEA institut kitabxanalarının rəqəmsallaşdırılması istiqamətində Korporativ Elektron Kitabxana İnformasiya Sisteminin yaradılmasına başlanıldığını, il ərzində ilk olaraq Ədəbiyyat İnstitutunun bu sistemə qoşulduğunu söyləyib.
O, həmçinin il ərzində beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülmüş işlərdən bəhs edib, MEK ilə Rami Kitabxanası arasında imzalanmış “Qardaş Kitabxanalar Anlaşma Memorandumu”, eləcə də MEK ilə Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanası arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu barədə məlumat verib, il ərzində müxtəlif ölkələrin kitabxanalarının rəhbərlərinin MEK-i ziyarət etdiklərini qeyd edib.
Direktor, bundan başqa, kitabxananın oxucularına “Britannica Academic Edition” elmi məlumat bazasına ödənişsiz giriş və “ProQuest Central” akademik məlumat bazasından istifadə imkanları təqdim etdiyini bildirib.
Hüseyn Hüseynov Mərkəzi Elmi Kitabxana tərəfindən hazırlanan nəşrlər, biblioqrafik göstəricilər, dərc olunan kitablar, keçirilən sərgi və açıq qapı günləri və s. tədbirləri də diqqətə çatdırıb.
Daha sonra müzakirələr aparılıb, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə MEK-in hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

At a meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) held today, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Central Scientific Library (CSL) for 2025 was heard.
Presenting the report, CSL Director, Doctor of Technical Sciences Huseyn Huseynov, stated that the library’s main areas of activity include enriching and digitizing collections, providing information services to readers, ensuring information support for scientific research, and applying modern technologies and artificial intelligence in the library and information system. In addition, expanding international cooperation, participating in scientific and cultural events, publishing scientific articles, and implementing educational projects are among the library’s key priorities.
Speaking about CSL’s activities within the framework of implementing decrees of President Ilham Aliyev, Huseyn Huseynov noted that in connection with the declaration of 2025 as the “Year of the Constitution and Sovereignty” in Azerbaijan, a bibliographic index titled “The Constitution of Azerbaijan and Sovereignty” was published by the Central Scientific Library. He also highlighted that a lecture event titled “The Triumph of the Ideas of National Leader Heydar Aliyev: Independent and Sovereign Azerbaijan,” dedicated to State Sovereignty Day, was held jointly by CSL and the Yasamal District Organization of the New Azerbaijan Party. Huseyn Huseynov added that virtual and traditional exhibitions related to the “Year of the Constitution and Sovereignty” were organized at CSL.
The director also reported that, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On the Celebration of the 80th Anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences,” the 80th anniversary of ANAS was marked at CSL with the joint organization of the ANAS Presidium, the Central Scientific Library, and the Central Office of the New Azerbaijan Party. He emphasized that, at the same time, a virtual and traditional exhibition titled “ANAS 80: Scientific Heritage and Development” was organized at the library. The encyclopedic article titled “Azerbaijan National Academy of Sciences” was thoroughly edited and improved in terms of content.
Huseyn Huseynov noted that last year also marked the 100th anniversary of the establishment of the Central Scientific Library and drew attention to the decision of the Presidium on holding CSL’s jubilee. He stated that a virtual and traditional exhibition titled “CSL 100: History and Modernity” was organized at the library, an international scientific conference on “Innovations in Library and Information Activities in the Digital Age: Creation and Use of Traditional and Electronic Resources” was held, a documentary film titled “A 100-Year History” was produced by “Culture” television in connection with the CSL jubilee, and a number of publications were printed.
Providing information on the Automated Library Information System (ALIS), the director noted that services such as the electronic library, online ordering and delivery, electronic exhibitions, and analysis of reader feedback have been launched on the basis of ALIS. During the reporting period, 60,000 full-text publications were prepared for the e-library, more than 35,000 of which were placed in the Electronic Library database. In addition, inclusive library services provided readers with audio resources, talking books, and materials in audio-theater format. Huseyn Huseynov emphasized that, for the first time among Azerbaijani libraries, an artificial intelligence–based voice search system was developed at CSL.
The CSL director also reported that an electronic project dedicated to the 100th anniversary of People’s Poet Bakhtiyar Vahabzadeh was prepared, that work had begun on creating a Corporate Electronic Library Information System aimed at digitizing ANAS institute libraries, and that during the year, the Institute of Literature was the first to be connected to this system.
He further spoke about efforts undertaken during the year to develop international cooperation, providing information on the “Sister Libraries Memorandum of Understanding” signed between CSL and the Rami Library, as well as the cooperation memorandum signed between CSL and the National Library of the Kingdom of Morocco. He noted that during the year, heads of libraries from various countries visited CSL.
In addition, the director stated that the library provides its readers with free access to the “Britannica Academic Edition” scientific database and access to the “ProQuest Central” academic database.
Huseyn Huseynov also highlighted publications prepared by the Central Scientific Library, bibliographic indexes, published books, organized exhibitions, open door days, and other events.
This was followed by discussions, after which, by decision of the Presidium of ANAS, the CSL report was approved, and it was decided that the significant results achieved would be included in ANAS’s annual report.