Yanvarın 22-də AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında təşkil olunan tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” PHŞ-nin baş direktorunun müavini, baş direktor v.m.i.e., fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Kəmalə Məmmədzadə, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı dosent Ələmdar Bayramov, ölkənin görkəmli alim və ziyalıları, institut direktorları, dövlət və özəl nəşriyyatların nümayəndələri, nəşriyyatın sabiq direktorlarının ailə üzvləri, keçmiş və hazırkı əməkdaşlar iştirak ediblər.
İştirakçılar əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər gül dəstələri düzüb, dahi rəhbərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Sonra qonaqlar müxtəlif illərdə müəssisədə işıq üzü görən nəşrlərdən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları salamlayıb, “Elm” nəşriyyatının kollektivini yubiley münasibətilə təbrik edib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2025-ci ildə həm də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 ili tamam olub. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin AMEA-nın yubiley tədbirində iştirakı və parlaq nitqi Akademiyaya verdiyi dəyərin göstəricisidir: “Biz cənab Prezidentin nitqində səsləndirdiyi mühüm fikirlər ətrafında həm Rəyasət Heyətində, həm də müvafiq institutlarda geniş müzakirələr aparmış, tədqiqatlar müəyyənləşdirmişik və onları həyata keçiririk. Hesab edirik ki, AMEA-nın 80 illik yubileyi onun institutlarının, geniş mənada Azərbaycan elminin yeni inkişaf mərhələsinin yol xəritəsini təqdim edir. Bunun üçün biz ölkə Prezidentinə bir daha minnətdarlığımızı bildiririk, onu əmin edirik ki, bu yolda fəaliyyətimizi davam etdirərək Akademiyanı yeni inkişaf mərhələsinə çatdırmağa çalışacağıq”.
AMEA rəhbəri bir çox qurumların Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti dövründə yarandığını, sonralar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında fəaliyyətini davam etdirdiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, bir müddət əvvəl Mərkəzi Elmi Kitabxananın 100 illik yubileyi keçirilib, bu gün isə “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyi qeyd olunur. Natiq bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyəti 22 yanvar 2025-ci il tarixli “AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” və 10 fevral 2025-ci il tarixli “AMEA “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında” qərarlar qəbul edib.
AMEA rəhbəri xatırladıb ki, nəşriyyat 1925-1932-ci illərdə Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin, 1932-1935-ci illərdə SSRİ EA Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsinin, 1935-1945-ci illərdə SSRİ EA Azərbaycan Filialının, 1945-ci ildən isə Elmlər Akademiyasının nəzdində fəaliyyət göstərib. Akademik İsa Həbibbəyli bu illərdə müəssisəyə Bəkir Çobanzadə, Abdulla Vəliyev, Ziya Bünyadov, Əjdər Xanbabayev kimi bir sıra görkəmli şəxsiyyətlərin rəhbərlik etdiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik dövründə Akademiyada nəşriyyat sahəsinin yeni tipli – nəşriyyat-poliqrafiya sisteminin inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Əvvəllər Akademiyada nəşriyyat və mətbəə ayrı-ayrı strukturlar kimi fəaliyyət göstərmiş, müstəqillik illərində isə bu iki sahə vahid ad altında birləşdirilmişdir. Həmçinin dövrün görkəmli alimlərindən ibarət Redaksiya-nəşriyyat şurası da formalaşdırılıb. Bu prosesdə nəşriyyatın mərhum direktorlarından filologiya elmləri doktoru, professor Şirindil Alışanovun əməyi yüksək olmuşdur”.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, nəşriyyat keçdiyi 100 illik zəngin dövr ərzində respublikamızda elmi biliklərin geniş yayılmasına və kitab mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfələr verib, bu gün də fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Nəşriyyat işinin daha da səmərəli olması üçün mühüm işlər görülüb, bu məqsədlə müəssisənin maddi texniki bazası gücləndirilib. O, son illərdə mətbəəyə müasir çap, kəsim, kitab cildləyən maşınlar, kompüterlər və digər lazımi avadanlıqların alındığını, redaksiya üçün əlavə iş otaqlarının ayrıldığını da bildirib. Qeyd edib ki, hazırda “Elm” nəşriyyatı nüfuzlu nəşriyyat kimi hər il müxtəlif yerli və beynəlxalq sərgilərdə iştirak edir. Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində AMEA-nın stendində nümayiş olunan seriyalı nəşrlər, monoqrafiyalar, çoxcildliklər və s. nəşrlərə baxdıqda Akademiyada nəşriyyat sahəsinin, çap prosesinin inkişafını görmək mümkündür.
Akademik İsa Həbibbəyli nəşriyyatın diektoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanovun da bütün işlərdə əməyini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, S.Qəhrəmanovun müəllifliyi ilə hazırlanan “Azərbaycan elminin salnaməsi və bələdçisi”, eləcə də tərtib etdiyi “Elm” nəşriyyatı: bir əsrlik irsin biblioqrafiyası: (1925-1990)” və “Elm” nəşriyyatı: bir əsrlik irsin biblioqrafiyası: (1991-2025)” adlı ikicildlik biblioqrafiya və “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: biblioqrafiyaların biblioqrafiyası” adlı nəşrlər müəssisənin 100 illik yubileyinə mühüm töhfədir. Vurğulayıb ki, ikicildlik biblioqrafiyaya salınmış yeddi mindən çox kitab müəssisənin yüz il ərzindəki fəaliyyətinə bir daha nəzər salır.
Akademik İsa Həbibbəyli nəşriyyatın işini yüksək qiymətləndirib, əməkdaşları yubiley münasibətilə bir daha təbrik edib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra nəşriyyatın direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov “AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının inkişaf yolu və qarşıda duran vəzifələr” adlı məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, AMEA-nın sələfi olan Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti təsis edilərkən əsas hədəflərdən biri tədqiqat nəticələrinin sistemli şəkildə nəşri, elmi jurnalların təsis edilməsi olub. O, Türkoloji Qurultay ərəfəsində Azərbaycanşünaslığa dair çoxsaylı əsərlərin çapının planlaşdırılmasının nəşriyyatın yaradılmasını labüd etdiyini vurğulayıb: “Bu məqsədlə 1925-ci ildə Nəşriyyat yaradılmış, onun fəaliyyətinə rəhbərlik Redaksiya və Nəşr Şurasının sədri İosif Blinov və elmi katib Bəkir Çobanzadəyə həvalə edilmişdir”.
Sonrakı onilliklərdə nəşriyyatın ayrı-ayrı qurumların tabeliyində fəaliyyət göstərdiyini deyən S.Qəhrəmanov bildirib ki, bütün bunlara baxmayaraq, müəssisənin missiyası hər zaman Azərbaycanda elmi biliklərin yayılmasına xidmət etmək, milli kitab mədəniyyətini inkişaf etdirmək və müxtəlif elm sahələrində aparılan fundamental tədqiqatların nəşrini təmin etmək olub. Bu tarixi yolun formalaşmasında Azərbaycan elminin böyük şəxsiyyətlərinin – akademiklərin, alimlərin, redaktorların, rəssamların əməyini xüsusi vurğulayıb.
Məruzəçi son illər AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Akademiyada həyata keçirilən islahatlar çərçivəsində “Elm” nəşriyyatının da modernləşmə və inkişaf prosesinə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. O, Akademiya rəhbərliyinin qayğısı nəticəsində nəşriyyatın fəaliyyətinin müasir tələblər səviyyəsinə qaldırıldığını, müəssisənin maddi-texniki bazasının son iki ildə əsaslı şəkildə yenilənərək müasir standartlara uyğunlaşdırıldığını, yeni avadanlıqlar alındığını əlavə edib.
S.Qəhrəmanov məruzəsində nəşriyyatın beynəlxalq əməkdaşlığı, standartlaşdırma sahəsindəki fəaliyyəti, yerli və beynəlxalq sərgilərdə iştirakı, müəssisənin yenilənmiş veb-saytı, ümumən müəssisənin son illər əldə etdiyi uğurlar haqqında da ətraflı məlumat verib. Sonda bir daha yubiley münasibətilə hər kəsi təbrik edib, “Elm” nəşriyyatına, əməkdaşlara yeni nailiyyətlər arzulayıb.
Sonra “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” PHŞ-nin baş direktorunun müavini, baş direktor v.m.i.e, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Kəmalə Məmmədzadə çıxış edib. Bir əsrlik fəaliyyət yolu keçmiş “Elm” nəşriyyatının Azərbaycan elminin, təhsilinin, milli-mədəni irsinin formalaşmasında və inkişafında müstəsna rol oynadığını deyən K.Məmmədzadə bu müəssisənin uzun illər ərzində elmi fikrin cəmiyyətə çatdırılmasında, fundamental və tətbiqi elmi əsərlərin nəşrində, eləcə də alimlərimizin zəngin intellektual irsinin qorunub saxlanılmasında etibarlı bir elmi platforma kimi çıxış etdiyini bildirib.
Qurum rəhbəri bildirib ki, institut tərəfindən AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının bazasında “İnformasiya, sənədləşdirmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitə (AZSTAND/TK 52) təsis edilib. O, bu texniki komitənin informasiya idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsinə, sənədlərin düzgün tərtibatının və saxlanmasının təmin edilməsinə, nəşriyyat məhsullarının, o cümlədən kitabxana işinin keyfiyyətinin artırılmasına istiqamətlənmiş dövlət standartlarının işlənib hazırlanmasında və qəbulunda bilavasitə iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. O, AZSTAND/TK 52 tərəfindən hazırlanan “Beynəlxalq Standart Seriya Nömrəsi (ISSN)” və “Kitab və digər nəşrlərdə cildin kötük hissəsindəki başlıqların tərtibatı” standartlarının artıq “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” PHŞ tərəfindən təsdiq olunduğunu bildirib, həmin standartların çap variantını akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
K.Məmmədzadə “Elm” nəşriyyatı ilə Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu arasındakı əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə, birgə layihələrin cəmiyyət üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə edib. O, nəşriyyatın kollektivini bu əlamətdar yubiley münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində yeni uğurlar, elmi nəşrlərində daha böyük nailiyyətlər və uzunömürlü yaradıcılıq yolu arzulayıb.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri çıxış edərək nəşriyyatın əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, yüz illiyini qeyd edən “Elm” nəşriyyatı XX əsr Azərbaycan xalqının sosial inkişafında elmi-mədəni həyatında müstəsna rol oynamış Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ən uğurlu strukturlarından biridir. Sovet hakimiyyəti illərində Azərbaycan cəmiyyətinin inkişafında “Elm” nəşriyyatının misilsiz rolu var: “Həmin dövrdə düşünən insanların formalaşmasının əsas vasitəsi kitabdan ibarət idi. “Elm” nəşriyyatı tərəfindən çap olunan çoxsaylı elmi ədəbiyyat, monoqrafiyalar, lüğətlər, elmi əsərlər Azərbaycanda elmi biliyin formalaşmasında son dərəcə müstəsna rol oynayıb, elmi mühitin yaranmasında mühüm bir funksiyanı həyata keçirib”.
Alim vurğulayıb ki, müəssisə fəaliyyət göstərdiyi müddət ərzində cəmiyyətdə özünə qazandığı imiclə yalnız bir nəşr qurumunun çərçivələrinə sığmır, öz fəaliyyəti ilə xüsusi brendə çevrilib. Qeyd edib ki, “Elm” nəşriyyatı” brendi bu gün də nüfuzunu yüksək səviyyədə qoruyub saxlamaqdadır.
S.Xavəri kitab çapı tarixindən ətraflı bəhs edib, müasir dövrdə nəşriyyatlar qarşısında qoyulan vəzifələrdən də danışıb. Natiq çıxışında “Elm” nəşriyyatının əldə etdiyi uğurlarda direktor Səbuhi Qəhrəmanovun xüsusi əməyinin olduğunu, onun nəşriyyatın işini akademiya rəhbərliyinin müəyyənləşdirdiyi prinsiplər, ideyalar əsasında həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb.
Alim son illər Akademiyada akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə aparılan mühüm islahatlar birinin elmin informasiya təminatının həyata keçirilməsi olduğunu deyib. Bildirib ki, “Elm” nəşriyyatı, Mərkəzi Elmi Kitabxana, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi bir-biri ilə qarşılıqlı əlaqəda fəaliyyət göstərir, elmin informasiya təminatını yüksək səviyyədə icra edirlər. S.Xavəri bir daha nəşriyyat əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik edib, onlara daha böyük nailiyyətlər arzulayıb.
BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı dosent Ələmdar Bayramov, BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin müəllimi, “Elm” nəşriyyatının sabiq direktorlarından Əjdər Xanbabayevin qızı və müəssisənin keçmiş əməkdaşı Afət Xanbabayeva çıxış ediblər. “Elm” nəşriyyatının fəaliyyəti, əldə etdiyi uğurları yüksək qiymətləndirib, kollektivi yubiley münasibətilə təbrik edib, fəaliyyətlərində uğurlar diləyiblər.
Tədbirdə akademik İsa Həbibbəyli “Elm” nəşriyyatının direktoru Səbuhi Qəhrəmanova Akademiyada uzunmüddətli və səmərəli fəaliyyətinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyi (1945-2025)” döş nişanını təqdim edib.
Daha sonra “Elm” nəşriyyatının bir qrup əməkdaşı 100 illik yubileyi münasibətilə müəssisənin elmi və ictimai həyatında səmərəli fəaliyyətlərinə görə AMEA Rəyasət Heyətinin Təşəkkürnaməsi və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının Fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.

Отпразднован 100-летний юбилей издательства «Элм» НАНА
22-го января состоялось мероприятие, посвященное 100-летнему юбилею издательства «Элм» («Наука») НАНА.
На мероприятии, которое было организовано в Центральной научной библиотеке НАНА, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, ответственные сотрудники аппарата Президиума НАНА, директора научных учреждений и организаций НАНА, заместитель генерального директора, в.и.о. генерального директора ЮЛПП «Азербайджанский институт стандартизации» доктор философии по физико-математическим наукам Кямаля Мамедзаде, декан Факультета информации и менеджмента документов БГУ доцент Аламдар Байрамов, известные ученые и представители интеллигенции страны, представители государственных и частных издательств, члены семей бывших директоров издательства «Элм», бывшие и нынешние сотрудники издательства.
Вначале присутствующие возложили свежие цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева, минутой молчания почтили светлую память выдающегося государственного деятеля. Затем гости ознакомились с выставкой книг, выпущенных в свет в издательстве в различные годы.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли поприветствовал участников и поздравил коллектив издательства «Элм» с юбилеем. Академик сообщил, что в 2025 году также отмечалось 80-летие Национальной академии наук Азербайджана, участие и блестящая речь Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева на юбилейном собрании НАНА является показателем значения, которое глава государства придает Академии наук: «Мы обсудили прозвучавшие в речи господина Президента важные мысли и в Президиуме, и в соответствующих институтах НАНА, определили дальнейшие действия, уже ведутся соответствующие исследования. На наш взгляд, 80-летний юбилей НАНА определяет дорожную карту нового этапа развития её институтов и всей отечественной науки в широком смысле. Мы благодарим Президента страны за это и хотим его заверить в том, что продолжим свою деятельность во имя развития и процветания республики».
Руководитель НАНА отметил, что многие научные структуры сформировались в период существования Общества обследования и изучения Азербайджана, а позже продолжили функционировать в составе Национальной академии наук Азербайджана. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что некоторое время назад отмечался 100-летний юбилей Центральной научной библиотеки, а сегодня отмечается вековой юбилей издательства «Элм», еще 22 января 2025 года Президиум НАНА принял постановление «О праздновании 100-летнего юбилея издательства «Элм» НАНА», а 10 февраля прошлого года был утвержден соответствующий План мероприятий.
В 1925-1932 гг., продолжил академик Иса Габиббейли, издательство функционировало под ведомством Общества обследования и изучения Азербайджана, в 1932-1935 гг. – Азербайджанского отделения Закавказского филиала АН СССР, в 1935-1945 гг. – Азербайджанского филиала АН СССР, а с 1945 года – Академии наук Азербайджанской ССР; в те годы издательством руководили такие выдающиеся личности, как Бекир Чобанзаде, Зия Буниятов, Аждар Ханбабаев и другие.
Руководитель НАНА сообщил, что в период независимости сфера издательства в Академии наук развивалась по новому типу – в виде издательско-полиграфической системы: «Ранее издательство и типография в Академии наук функционировали в форме отдельных структур, а в годы независимости эти две сферы были объединены под одним названием. Помимо этого, был сформирован Редакционно-издательский совет, в состав которого вошли видные ученые того времени. В развитии этих процессов велики заслуги одного из покойных директоров издательства доктора филологических наук, профессора Шириндиля Алышанова».
Академик Иса Габиббейли отметил, что за истекшие 100 лет издательство «Элм» внесло весомый вклад в широкое распространение научных знаний и развитие книжной культуры в республике, и сегодня успешно продолжает свою деятельность. Для более продуктивного развития издательского дела реализованы важные мероприятия, усилена материально-техническая база учреждения. В последние годы, продолжил академик, для типографии приобретены современные печатные, режущие и переплетные машины, компьютеры и прочее необходимое оборудование, для редакции выделены новые рабочие кабинеты. Руководитель НАНА подчеркнул, что сегодня, будучи влиятельным издательством, издательство «Элм» принимает участие на республиканских и международных выставках, серийные издания, монографии, многотомники и прочие издания, которые демонстрируются на стендах НАНА в ходе Бакинской международной книжной выставки, свидетельствуют о развитии издательского дела в Академии наук.
Высоко оценив деятельность директора издательства «Элм» доктора философии по филологии Сабухи Гахраманова, академик Иса Габиббейли сообщил, что весомым вкладом в 100-летний юбилей учреждения являются подготовленные Сабухи Гахрамановым издания «Летопись и путеводитель азербайджанской науки», двухтомная библиография «Издательство «Элм»: библиография векового наследия (1925-1990)» и «Издательство «Элм»: библиография векового наследия (1991-2025)», а также «Национальная академия наук Азербайджана: библиография библиографий». Академик подчеркнул, что названия более 7-ми тысяч книг, которые вошли в двухтомную библиографию, в очередной раз свидетельствуют о масштабе проделанной в течение века работы.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность издательства, ещё раз поздравил сотрудников с юбилеем и пожелал им успехов в работе.
Затем с докладом под названием «Путь развития издательства «Элм» НАНА и предстоящие задачи» выступил директор издательства доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов. Он сообщил, что одной из целей при организации предшественника НАНА – Общества обследования и изучения Азербайджана – было обеспечение систематического издания результатов исследований и учреждение научных журналов. Сабухи Гахраманов подчеркнул, что накануне Первого тюркологического съезда планировалось издание многочисленных трудов по азербайджановедению, и поэтому возникла необходимость в формировании издательства: «С этой целью в 1925 году было создано издательство, руководство его деятельностью было возложено на председателя Редакционно-издательского совета Иосифа Блинова и ученого секретаря Бекира Чобанзаде».
Сказав, что в последующие десятилетия издательство функционировало под ведомством различных структур, Сабухи Гахраманов добавил, что, несмотря на это, учреждение всегда выполняло свою миссию – служить распространению научных знаний в Азербайджане, развивать национальную книжную культуру и обеспечивать издание результатов фундаментальных исследований в различных отраслях науки. Он особо подчеркнул заслуги великих представителей отечественной науки и культуры – академиков, ученых, редакторов, художников – в формировании этого исторического пути.
Докладчик сообщил, что в рамках реформ, которые проводятся в НАНА в последние годы под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли, издательство «Элм» также присоединилось к процессу модернизации и развития. Он отметил, что благодаря заботе руководства Академии наук деятельность издательства доведена до уровня современных требований, за последние два года основательно обновлена и приведена в соответствие с современными стандартами материально-техническая база учреждения, приобретено новое оборудование.
Сабухи Гахраманов также подробно рассказал о международных связях издательства, деятельности в сфере стандартизации, участии на республиканских и международных выставках, обновленном веб-сайте учреждения, одним словом, о достигнутых за последние годы успехах. В заключение своего выступления он поздравил всех с юбилеем и пожелал издательству «Элм» и всем сотрудникам новых достижений.
В своем выступлении заместитель генерального директора, в.и.о. генерального директора ЮЛПП «Азербайджанский институт стандартизации» доктор философии по физико-математическим наукам Кямаля Мамедзаде подчеркнула, что издательство «Элм», которое прошло вековой путь развития, сыграло исключительную роль в формировании и развитии науки, образования и культурного наследия в Азербайджане. Она добавила, что на протяжении долгих лет учреждение выступает в качестве надежной научной платформы в доведении научной мысли до общества, издании фундаментальных и прикладных научных трудов, а также сохранении богатого интеллектуального наследия наших ученых.
Кямаля Мамедзаде сообщила, что на базе издательства «Элм» НАНА институтом учрежден Технический комитет по стандартизации «Информация, документооборот, издательское и библиотечное дело» (AZSTAND/TK 52), который принимает непосредственное участие в разработке и принятии государственных стандартов, нацеленных на совершенствование управления информационными ресурсами, обеспечение правильного оформления и хранения документов, повышение качества издательской продукции и приведение библиотечно-информационных услуг в соответствие с международными стандартами. Она подчеркнула, что институтом стандартизации уже утверждены подготовленные AZSTAND/TK 52 стандарты «Международный стандартный серийный номер (ISSN)» и «Расположение заголовков на корешках книг и других изданий», и преподнесла печатные варианты этих стандартов академику Исе Габиббейли.
Кямаля Мамедзаде выразила свою уверенность в том, что сотрудничество между издательством «Элм» и ЮЛПП «Азербайджанский институт стандартизации» будет расширяться, а совместные проекты принесут пользу всему обществу. Она поздравила коллектив издательства со знаменательной датой и пожелала ему новых успехов и достижений.
Выступая на мероприятии, заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери сообщил, что отмечающее свой вековой юбилей издательство «Элм» является одной из наиболее успешных структур Национальной академии наук Азербайджана, оно сыграло исключительную роль в социальном развитии, научной и культурной жизни азербайджанского народа в ХХ веке. Велика роль учреждения в развитии общества в годы советской власти: «В тот период книга была главным средством формирования думающих, мыслящих людей. Выпущенные в свет издательством «Элм» многочисленные научные труды, монографии, словари сыграли исключительную роль в распространении научных знаний в Азербайджане, выполнили важную функцию в формировании научной среды».
Ученый подчеркнул, что за истекшие годы учреждение завоевало в обществе имидж, который не помещается в рамки лишь издательской организации, появился особый бренд «Издательство Элм», который и сегодня на высоком уровне сохраняет свою репутацию.
Сархан Хавери подробно рассказал об истории книгопечатания и задачах, стоящих перед издательствами в современный период. Он высоко оценил заслуги директора издательства Сабухи Гахраманова, который развивает издательское дело в соответствии с принципами и идеями руководства Академии наук.
В последние годы в НАНА, продолжил Сархан Хавери, под руководством академика Исы Габиббейли проводятся реформы, одной из которых является расширение информационного обеспечения науки. Он сообщил, что издательство «Элм», Центральная научная библиотека и Отдел по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА осуществляют согласованную друг с другом деятельность, вследствие чего на высоком уровне реализуются мероприятия по информационному обеспечению науки. Поздравив сотрудников издательства с юбилеем, Сархан Хавери пожелал им ещё больших успехов и достижений.
Далее выступили декан Факультета информации и менеджмента документов БГУ доцент Аламдар Байрамов и преподаватель факультета востоковедения БГУ, дочь одного из бывших директоров издательства «Элм» Аждара Ханбабаева, бывший сотрудник учреждения Афет Ханбабаева. Они высоко оценили деятельность и успехи издательства «Элм», поздравили коллектив с юбилеем и пожелали ему успехов в дальнейшей деятельности.
На мероприятии академик Иса Габиббейли вручил директору издательства «Элм» Сабухи Гахраманову нагрудный знак «Национальная академия наук Азербайджана – 80 (1945-2025)» за его многолетнюю и плодотворную работу в НАНА.
Также по случаю 100-летнего юбилея группе сотрудников издательства «Элм» были вручены благодарственные грамоты Президиума НАНА и почетные грамоты Свободного профсоюза НАНА за плодотворную деятельность и участие в научной и общественной жизни учреждения.