AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktor müavini professor Şaiq İbrahimov təqdim edərək bildirib ki, ötən il “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildləri üzərində işlərin aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərib.
Natiq vurğulayıb ki, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub.
Məruzədə diqqətə çatdırılıb ki, təsdiq olunmuş sözlüyə əsasən, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nda Ümummilli Liderin Azərbaycanın dövlət strukturunun və dövlət rəmzlərinin formalaşmasında, Konstitusiyanın hazırlanmasında, ordu quruculuğunda və milli təhlükəsizliyin yaradılmasında olan xidmətləri, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə həyata keçirdiyi fəaliyyətin tarixi icmalı, cəmiyyətdəki ideologiyanın Azərbaycançılıq, insanpərvərlik və demokratiyaya istiqamətləndirilməsi üçün gördüyü işlər, habelə xarici dövlətlər və təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasında və inkişafında, xalqın sosial durumunun və ölkənin iqtisadiyyatının yaxşılaşdırılmasında, orta və ali təhsilin təşkilində və inkişafında, elmin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, respublikada yeni klinikaların istifadəyə verilməsində, ölkədə olimpiya hərəkatının yaranmasında uğurlu fəaliyyəti, həmçinin Azərbaycanda musiqi mədəniyyətinin, bədii yaradıcılığın, muzey işinin, tarixi memarlıq qoruqlarının yaradılmasında və inkişafında, təbii sərvətlərimizin öyrənilməsinin və səmərəli istifadəsinin təşkilində misilsiz xidmətləri və s. əksini tapacaq.
Məruzəçi qeyd edib ki, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”na daxil ediləcək 800-ə qədər məqalənin ilkin variantı yazılıb, bunlardan 300-dən artıq məqalə hesabat ilində redaktə olunub və hazırda qalan məqalələr redaktə edilir.
Həmçinin vurğulanıb ki, 2025-ci ildə Elmi Mərkəzin sahə redaksiyaları tərəfindən hazırlanmış Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 600 səhifəlik 11-ci cildi çapdan çıxıb. Bu cild “Hindistanda xalq üsyanı” məqaləsi ilə başlayıb “İqdam” məqaləsi ilə tamamlanır.
Eyni zamanda Mərkəzin sahələr üzrə elmi redaksiyaları Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 12-ci cildinə aid məqalələrin ilkin variantını hazırlayaraq, redaktə üçün humanitar və təbiyyat elmləri üzrə müvafiq elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına təhvil veriblər. Hesabat ili ərzində çoxcildli Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildinə daxil edilmək üçün bütün elmi redaksiyaların hazırladığı məqalələrin ümumi sayı 2313 olub. Məqalələrin ilkin redaksiya variantları hazırlanaraq “Komplektləşdirmə, Texniki Tərtibat və Korrektura” şöbəsinə təhvil verilib və buradan redaktə olıunmaq üçün müvafiq elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına yönəldilib. İl ərzində “Humanitar elmlər üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” və “Təbiət elmləri üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” redaksiyalarında Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildlərinə daxil ediləcək 1367 məqalə yoxlanılıb redaktə edilmişdir.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, müvafiq qərar qəbul olunub.

Научный центр «Азербайджанская национальная энциклопедия» отчитался за свою деятельность в 2025 году
На очередном заседании Президиума НАНА был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2025 году. Отчет представил заместитель директора Центра профессор Шаиг Ибрагимов. Он сообщил, что в прошлом году в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» шла работа над подготовкой «Энциклопедии Гейдара Алиева», посвященной 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, а также над очередными томами Азербайджанской национальной энциклопедии.
Оратор подчеркнул, что по инициативе президента НАНА академика Исы Габиббейли для выполнения соответствующего пункта «Плана мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева» в Национальной академии наук Азербайджана предусмотрена подготовка «Энциклопедии Гейдара Алиева».
В докладе говорилось, что, согласно утвержденному словнику, в «Энциклопедию Гейдара Алиева» будут включены подробные материалы, связанные с такими вопросами, как заслуги Общенационального лидера в формировании государственных структур и государственных символов Азербайджана, подготовке Конституции, строительстве армии и создании системы национальной безопасности; исторический обзор деятельности, осуществляемой во имя азербайджанского народа и государства, а также развития идеологии азербайджанства; работа по укреплению принципов гуманизма и демократии, исключительный вклад в установление и развитие связей с зарубежными государствами и организациями, развитие экономики и улучшение социального благосостояния народа; вклад в организацию и развитие среднего и высшего образования, определение приоритетных направлений науки, введение в эксплуатацию новых объектов здравоохранения и развитие олимпийского движения в республике; заслуги в развитии музыкальной культуры, художественного творчества, музейного дела, создании и развитии историко-архитектурных заповедников, изучении природных ресурсов страны и организации их эффективного использования и т.д.
Докладчик отметил, что в настоящее время в соответствии со словником готовы первоначальные варианты около 800 статей, за отчетный период осуществлено редактирование более 300 из них, в настоящее время работа над редактированием статей продолжается.
Помимо этого, подчеркивалось, что в 2025 году был издан подготовленный к печати отраслевыми редакциями Научного центра 11-й том Азербайджанской национальной энциклопедии объемом в 600 страниц, который начинается со статьи “Hindistanda xalq üsyanı” Народное восстание в Индии») и заканчивается статьей “İqdam”.
В то же время, отраслевые научные редакции Центра подготовили первоначальный вариант статей, которые войдут в 12-й том Азербайджанской национальной энциклопедии, и передали их  для редактирования редакциям по научно-литературному контролю и библиографии, охватывающим соответствующие гуманитарные и естественные науки. За отчетный год общее количество статей, подготовленных всеми научными редакциями для включения в очередной том Азербайджанской национальной энциклопедии, составило 2313. Первоначальные редакционные варианты статей были переданы в отдел «Комплектация, техническое оформление и корректура», а затем направлены для редактирования в соответствующие редакции по научно-литературному контролю и библиографии. За отчетный год были проверены и отредактированы 1367 статей.
После прослушивания доклада было принято постановление Президиума НАНА, согласно которому отчет о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2025 году был признан удовлетворительным.