Xəbər verdiyimiz kimi, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bölmədə 2025-ci il üzrə əldə olunan nailiyyətləri əks etdirən sərginin FRTEB-in həyata keçirdiyi əhəmiyyətli layihələr, elmi tədqiqat işləri və əldə olunan mühüm elmi nəticələr barədə dolğun və aydın təsəvvür yaratdığını, Bölmədə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri Bölmənin ötən il üzrə fəaliyyəti ilə bağlı mühüm məqamlardan birinin Springer və digər nüfuzlu beynəlxalq bazalarda nəşr olunan kitab və məqalələrin sayının artması olduğunu söyləyib, bu istiqamətdə əldə olunan uğurların beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiya baxımından böyük önəm daşıdığını qeyd edib. O, həmçinin Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının “Azərbaycan Astronomiya Jurnalı”nın Scopus elmmetrik bazasına daxil olmasını bütövlükdə Bölmənin mühüm nailiyyəti kimi qiymətləndirib.
“2025-ci ildə fundamental və tətbiq xarakterli tədqiqatların əksəriyyəti Qarabağ bölgəsində aparılan bərpa və inkişaf prosesləri ilə bağlıdır”, – deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə həyata keçirilmiş işlərin və innovativ layihələrin regionun dayanıqlı inkişafına, infrastrukturun bərpasına və sosial-iqtisadi proseslərin elmi əsaslarla qurulmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Bölmə üzrə gənc tədqiqatçıların fəaliyyətini xüsusi qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli gənc alimlərin elmi prosesə fəal cəlb olunmasını müsbət hal kimi dəyərləndirib. Bölmədə həyata keçirilən gənclər siyasətinin məqsədyönlü və sistemli xarakter daşıdığını, yüksəkixtisaslı peşəkar kadrların yetişdirilməsi və onların dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində mühüm nəticələrin əldə edildiyini vurğulayıb.

На очередном заседании Президиума НАНА был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) НАНА в 2025 году.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что выставка, освещающая полученные в 2025 году достижения, дает ясное представление о важных проектах, реализованных ОФМТН, выполненных научно-исследовательских работах и полученных важных научных результатах, ученые и специалисты отделения вносят весомый вклад в развитие отечественной науки.
Руководитель НАНА сообщил, что одним из важных моментов, связанных с прошлогодней деятельностью ОФМТН, является рост числа книг и статей, выпущенных в Springer и других престижных международных издательствах, успехи в данной сфере имеют большое значение с точки зрения интеграции в международное научное пространство. Академик также отметил, что включение «Азербайджанского астрономического журнала» Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси в базу Scopus является важным достижением всего отделения.
Сказав, что в 2025 году большая часть исследований фундаментального и прикладного характера была связана с мероприятиями по восстановлению и развитию, которые реализуются в Карабахском регионе, академик Иса Габиббейли добавил, что претворенные в жизнь работы и инновационные проекты служат устойчивому развитию региона, восстановлению инфраструктуры и осуществлению социально-экономических процессов, опираясь на научные исследования.
Особо отметив деятельность молодых исследователей отделения, академик Иса Габиббейли назвал положительным фактором активное привлечение молодых ученых к научному процессу. Руководитель НАНА подчеркнул, что проводимая в отделении молодежная политика носит целенаправленный и системный характер, получены важные результаты в сфере подготовки высококвалифицированных кадров и их интеграции в мировую науку.