2025-ci il ərzində AMEA əməkdaşları tərəfindən “Web of Science” və “Scopus” bazasında indeksləşən jurnallarda 78 məqalə çap olunub. Belə ki, 2024-cü ilin göstəriciləri ilə müqayisədə, 2025-ci ildə 19 məqalə daha çox işıq üzü görüb.
2025-ci il üzrə nüfuzlu elmmetrik bazalarda (“Web of Science” və “Scopus”) indekslənən elmi jurnallarda yüksək nəşr göstəricilərinə görə, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli 8 məqalə ilə I yer, Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov və Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dmitriy Kiriçenko 5 məqalə ilə II yer, Naxçıvan Bölməsi İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zülfiyyə İsmayıl isə 4 məqalə ilə III yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, Akademiya rəhbərliyi Azərbaycan alimlərinin məqalələrinin nüfuzlu elmmetrik bazalarda çap olunmasını daim diqqət mərkəzində saxlayır. Belə ki, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə AMEA-nın Rəyaət Heyəti tərəfindən 22 fevral 2024-cü il tarixində AMEA əməkdaşları üçün impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrə görə mükafatların verilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Bu qərar elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması baxımından mühüm addımdır. Eyni zamanda, elmmetriyanın, yəni xüsusi məlumat mənbələri əsasında elmi fəaliyyətin kəmiyyət göstəricilərinə görə qiymətləndirilməsinin, elmmetrik meyar və prinsiplərin tətbiqinin institusional əsasını formalaşdırır.
Hazırda AMEA-nın Elm və təhsil şöbəsi və Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi tərəfindən 53 adda indikator hazırlanmış, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına 53 adda indikator üzrə sorğular göndərilmişdir. Statistik göstəricilər toplanılmaqla, humanitar və ictimai elmlər üçün ölçülə bilən nəticələrin hazırlanması istiqamətində sistemli iş aparılır.

В 2025 году возросло число статей сотрудников НАНА, опубликованных в журналах, которые индексируются в престижных международных базах
В 2025 году в журналах, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus, были опубликованы 78 статей сотрудников НАНА. По сравнению с показателями 2024 года, в 2025 году было опубликовано на 19 статей больше.
В 2025 году по своим высоким показателям публикационной активности в научных журналах, которые индексируются в престижных наукометрических базах (Web of Science и Scopus), 1-е место занял генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли (8 статей), 2-е место – директор Центральной научной библиотеки доктор технических наук Гусейн Гусейнов и ведущий научный сотрудник Института археологии и антропологии доктор философии по филологии Дмитрий Кириченко (по 5 статей), а 3-е место – ученый секретарь Института искусств, языка и литературы Нахчыванского отделения доктор философии по филологии Зульфия Исмаил (4 статьи).
Руководство Академии наук всегда держит в центре внимания публикацию азербайджанскими учеными статей в журналах, индексируемых в престижных наукометрических базах. Так, по инициативе президента НАНА академика Исы Габиббейли 22 февраля 2024 года Президиум НАНА принял постановление о награждении сотрудников НАНА за публикацию статей в журналах с импакт-фактором. Данное постановление – важный шаг с точки зрения стимулирования научной деятельности. В то же время, подобные мероприятия формируют институциональную основу наукометрии, то есть оценки научной деятельности по количественным показателям, полученным из специальных баз данных, и применения наукометрических критериев и принципов.
Отметим, что Отделом науки и образования и Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА были разработаны индикаторы в 53-х наименованиях, по которым были направлены запросы в научные учреждения и организации НАНА. В настоящее время путем сбора статистических показателей ведется работа по разработке измеримых показателей достигнутых результатов в сфере гуманитарных и общественных наук.