2025-ci il ərzində AMEA əməkdaşları tərəfindən “Web of Science” və “Scopus” bazasında indeksləşən jurnallarda 78 məqalə çap olunub. Belə ki, 2024-cü ilin göstəriciləri ilə müqayisədə, 2025-ci ildə 19 məqalə daha çox işıq üzü görüb.
2025-ci il üzrə nüfuzlu elmmetrik bazalarda (“Web of Science” və “Scopus”) indekslənən elmi jurnallarda yüksək nəşr göstəricilərinə görə, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli 8 məqalə ilə I yer, Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov və Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dmitriy Kiriçenko 5 məqalə ilə II yer, Naxçıvan Bölməsi İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zülfiyyə İsmayıl isə 4 məqalə ilə III yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, Akademiya rəhbərliyi Azərbaycan alimlərinin məqalələrinin nüfuzlu elmmetrik bazalarda çap olunmasını daim diqqət mərkəzində saxlayır. Belə ki, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə AMEA-nın Rəyaət Heyəti tərəfindən 22 fevral 2024-cü il tarixində AMEA əməkdaşları üçün impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrə görə mükafatların verilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Bu qərar elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması baxımından mühüm addımdır. Eyni zamanda, elmmetriyanın, yəni xüsusi məlumat mənbələri əsasında elmi fəaliyyətin kəmiyyət göstəricilərinə görə qiymətləndirilməsinin, elmmetrik meyar və prinsiplərin tətbiqinin institusional əsasını formalaşdırır.
Hazırda AMEA-nın Elm və təhsil şöbəsi və Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi tərəfindən 53 adda indikator hazırlanmış, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına 53 adda indikator üzrə sorğular göndərilmişdir. Statistik göstəricilər toplanılmaqla, humanitar və ictimai elmlər üçün ölçülə bilən nəticələrin hazırlanması istiqamətində sistemli iş aparılır.

The Number of Articles by ANAS Employees Indexed in Prestigious International Databases Increased in 2025
In 2025, 78 articles authored by employees of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) were published in journals indexed in the “Web of Science” and “Scopus” databases. Compared to 2024, this represents an increase of 19 articles published in 2025.
According to high publication indicators in reputable scientometric databases (“Web of Science” and “Scopus”) for 2025, the Director General of the Republican Seismological Service Center under ANAS, Corresponding Member of ANAS Gurban Yetirmishli, ranked first with eight articles. The Director of the Central Scientific Library, Doctor of Technical Sciences Huseyn Huseynov, and the Leading Researcher at the Institute of Archaeology and Anthropology, Doctor of Philosophy in History Dmitriy Kirichenko, ranked second with five articles each. The Scientific Secretary of the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Branch, Doctor of Philosophy in Philology Zulfiya Ismayil, ranked third with four articles.
It should be noted that the Academy’s leadership consistently keeps the publication of articles by Azerbaijani scholars in reputable scientometric databases in focus. Thus, on the initiative of Academician Isa Habibbeyli, a decision was adopted by the Presidium of ANAS on February 22, 2024, on awarding prizes to ANAS employees for articles published in impact factor journals. This decision is an important step toward stimulating scientific activity. At the same time, it establishes the institutional basis for the application of scientometrics, that is, the evaluation of scientific activity based on quantitative indicators derived from specific data sources, as well as for the implementation of scientometric criteria and principles.
Currently, the ANAS Department of Science and Education and the Department of Digital Academy, Artificial Intelligence, and Electronic Services have developed 53 indicators, and surveys based on these 53 indicators have been sent to the Academy’s scientific institutions and organizations. By collecting statistical data, systematic work is being carried out to develop measurable outcomes for the humanities and social sciences.