AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlığın vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən, Qurultayın türk xalqlarının ortaq tarixi-mədəni irsinin, elmi düşüncəsinin və humanitar inteqrasiyasının formalaşmasında müstəsna rolu xüsusi vurğulanaraq yubiley tədbirlərinin keçirilməsi tapşırılıb. Bundan irəli gələrək, Rəyasət Heyətinin müvafiq iclaslarında AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiq olunub və Qurultayın yubileyinə hazırlığın yüksək səviyyədə təşkili məqsədilə akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə komissiya yaradılıb.
Yubiley çərçivəsində tədbirlərin mərhələli şəkildə təşkilinin nəzərdə tutulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli 27 fevral 2026-cı il tarixində “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və ənənələri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcəyini bildirib. Qeyd edib ki, bu tədbirdə Birinci Türkoloji Qurultayın təşəbbüskarlarının, aparıcı simalarının və elmi ideyalarının xatırlanması, Qurultayın formalaşdırdığı elmi-mənəvi ənənələrin müasir dövrdə davamı məsələlərinin müzakirəsi əsas məqsəd kimi müəyyən edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, tədbir çərçivəsində Birinci Türkoloji Qurultayın elmi irsinə və müasir türkoloji proseslərə həsr olunmuş geniş tərkibli elmi müzakirələrin və panel iclaslarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.
“Hazırlıq prosesində beynəlxalq elmi əməkdaşlığa xüsusi önəm verilib. Tədbirlərdə Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Macarıstan, Rusiya Federasiyasının türk xalqları yaşayan regionları, eləcə də digər ölkələrdən olmaqla 50-yə yaxın Türk dünyasını təmsil edən nüfuzlu alim və elm xadiminin iştirakı planlaşdırılır. Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Elm və Təhsil Nazirliyi ilə koordinasiyalı şəkildə həyata keçirilir. Yunus Əmrə İnstitutu, Türk Dil Qurumu və Xəzər Universiteti isə əsas tərəfdaş təşkilatçılar kimi iştirak edirlər. Bu qurumlarla əməkdaşlıq çərçivəsində elmi proqramın hazırlanması, məruzəçilərin və panel iştirakçılarının müəyyənləşdirilməsi, beynəlxalq tərəfdaşlarla koordinasiyanın təmin edilməsi, eləcə də tədbirlərin təşkilati və mədəni proqramının formalaşdırılması istiqamətində birgə fəaliyyət göstərilir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Eyni zamanda AMEA-nın elmi bölmələri və institutları tərəfindən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş elmi konfransların, dəyirmi masaların və müzakirələrin təşkili, xüsusi nəşrlərin hazırlanması, Qurultayın stenoqramının və arxiv sənədlərinin elmi dövriyyəyə daxil edilməsi, eləcə də yubiley tədbirləri ilə bağlı materialların kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılması istiqamətində sistemli işlər aparılır. Bu çərçivədə Birinci Türkoloji Qurultayın ideyalarının müasir Türk dünyası kontekstində elmi təhlili, ümumtürk dəyərləri və ortaq elmi yaddaşın formalaşdırılması məsələləri xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır.
Daha sonra AR Mədəniyyət Nazirliyinin, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun və Xəzər Universitetinin nümayəndələri çıxış edərək qeyd olunanlar barədə fikirlərini bildiriblər.
Rəyasət Heyəti tərəfindən qeyd olunan tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.

Состоится международная научная конференция на тему «Организаторы и традиции Первого тюркологического съезда: история и современность»
На заседании Президиума НАНА обсуждались вопросы, связанные с подготовкой к 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда, и предстоящие задачи.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствующем Распоряжении главы государства особо подчеркнута исключительная роль Съезда в формировании общего историко-культурного наследия и научного мышления тюркских народов, а также в их интеграции, и поручено провести юбилейные мероприятия. Исходя из этого, на соответствующих заседаниях Президиума был утвержден План мероприятий НАНА, а для подготовки к юбилею Съезда на высоком уровне была создана комиссия под председательством академика Исы Габиббейли.
Сказав, что в рамках юбилея планируется проведение череды мероприятий, академик Иса Габиббейли добавил, что 27-го февраля 2026 года состоится международная научная конференция на тему «Организаторы и традиции Первого тюркологического съезда: история и современность». Академик отметил, что основной целью конференции является почтение памяти инициаторов и известных участников Первого тюркологического съезда, а также обсуждение их научных идей и вопросов, связанных с развитием сформированных Съездом научных и духовных традиций в современный период.
В рамках мероприятия, продолжил руководитель НАНА, планируется проведение научных дискуссий и панельных заседаний в широком составе, посвященных научному наследию Первого тюркологического съезда и современным процессам в тюркологии.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «В ходе подготовки особое внимание уделено международному научному сотрудничеству. На мероприятиях планируется участие около 50-ти известных ученых и деятелей науки, которые будут представлять Турцию, Казахстан, Узбекистан, Кыргызстан, Туркменистан, Венгрию, регионы Российской Федерации, в которых проживают тюркские народы, а также другие страны. Мероприятия в честь 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда проводятся в координированной с Министерством культуры АР и Министерством науки и образования АР форме. В качестве главных партнеров-организаторов выступают Институт Юнуса Эмре, Турецкое лингвистическое общество и университет «Хазар». В рамках сотрудничества с этими структурами осуществляется процесс по подготовке научной программы, отбору докладчиков и участников панельных заседаний, обеспечению координации с международными партнерами, а также по разработке организационной и культурной программы».
В то же время, научные отделения и институты НАНА реализуют системные мероприятия, направленные на организацию научных конференций, круглых столов и дискуссий, посвященных 100-летию Первого тюркологического съезда, подготовку специальных изданий, введение в научный оборот стенограммы и архивных документов Съезда, а также на освещение материалов, связанных с юбилейными мероприятиями, посредством СМИ. Особое внимание уделяется научному анализу идей Первого тюркологического съезда в контексте современного тюркского мира и вопросам формирования общетюркских ценностей и общей научной памяти.
Далее выступили представители Министерства культуры АР, Института Юнуса Эмре в Баку и университета «Хазар», которые поделились своими мыслями по данному вопросу.
Президиум принял соответствующее постановление в связи с организацией юбилейных мероприятий на высоком уровне.