Mədəniyyət naziri və AMEA prezidenti Arxeologiya İnstitutunun Elmi fondunu və Muzey sərgi zalını ziyarət ediblər
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət naziri Adil Kərimli və AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi fondunu ziyarət edib, 2025-ci ildə aparılmış arxeoloji tədqiqatlar zamanı aşkar edilmiş maddi mədəniyyət nümunələri ilə tanış olublar.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev ziyarətçiləri fondla tanış edib, sərgilənən yeni tapıntılar barədə məlumat verib. Fikir mübadiləsi çərçivəsində Azərbaycanın maddi mədəniyyət nümunələrinin saxlanılması üçün müasir tələblərə cavab verən daha münasib şəraitin, həmçinin, tapıntıların ümumiləşdirilmiş reyestrinin yaradılması, tapıntıların rəqəmsal qeydiyyatının tərtibi, maddi mədəniyyət nümunələrinin kameral tədqiqi və bərpası üçün müvafiq laboratoryaların təşkili istiqamətində bundan sonra da  Mədəniyyət Nazirliyi və Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında əməkdaşlığın davam edəcəyi bildirilib.
Daha sonra qonaqlar AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi ekspozisiyanın təşkili şöbəsinin İçərişəhərdə yerləşmiş Muzey sərgi zalını ziyarət ediblər. Fərhad Quliyev qonaqlara muzeydə Azərbaycan xalqının qədimliyini nümayiş etdirən ekspozisiyanın mahiyyəti barədə məlumat verib, sərgi konsepsiyasından danışıb və muzey arxeologiyası qarşısında duran vəzifə və problemlərdən söz açıb. Muzeyin müasir dünya tələblərinə cavab verən sistem üzrə qurulması üçün fikir mübadiləsi aparılıb.
Qonaqları AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Ümumi işlər üzrə direktor müavini t.ü.f.d., dosent Şövqü Həsənov, institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri t.ü.f.d. Valeh Ələkbərov və Elmi ekspozisiyanın təşkili şöbəsinin müdiri Orxan Zamanov müşayət ediblər.

Министр культуры и президент НАНА посетили Научный фонд и выставочный зал-музей Института археологии и антропологии
Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли и президент НАНА академик Иса Габиббейли посетили Научный фонд Института археологии и антропологии НАНА и ознакомились с образцами материальной культуры, обнаруженными в ходе проведенных в 2025 году археологических исследований.
Гостей с фондом ознакомил директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев. Он рассказал им о выставленных здесь новых находках. В ходе дискуссий отмечалось, что сотрудничество между Министерством культуры и Институтом археологии и антропологии, нацеленное на создание более благоприятных, отвечающих современным требованиям условий для хранения образцов материальной культуры Азербайджана, составление обобщенного реестра находок, цифровую регистрацию артефактов, создание лабораторий для камерального изучения и реставрации образцов материальной культуры и т.д., будет продолжено и в дальнейшем.
Затем гости посетили выставочный зал-музей Отдела организации научной экспозиции Института археологии и антропологии НАНА, расположенный в Ичеришехер. Фархад Гулиев рассказал гостям о содержании экспозиции музея, демонстрирующей древность азербайджанского народа, концепции выставки, задачах и проблемах музеефикации археологического наследия. Стороны обсудили вопрос об организации музея в соответствии с требованиями современности.
Гостей также сопровождали заместитель директора Института археологии и антропологии НАНА по общим вопросам доктор философии по истории, доцент Шовги Гасанов, заведующий Отделом международных связей института доктор философии по истории Валех Алекперов и заведующий Отделом организации научной экспозиции Орхан Заманов.