Ölkədə elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfrans keçiriləcək
AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da elektron səhiyyənin formalaşdırılması, İKT-nin səhiyyədə tətbiqinin genişləndirilməsi, tibb işçiləri və pasiyentlərin İKT-nin imkanlarından istifadə etməklə ən son tibbi məlumatları əldə etmələrinin təmin olunması, hər kəs üçün vaxtında, əlçatan və effektiv tibbi xidmətin inkişaf etdirilməsi əsas prioritetlərdən biri kimi öz əksini tapmışdır.
Bu məqsədlə tibbi personalın və tibb müəssisələrinin etibarlı, təhlükəsiz genişzolaqlı şəbəkəyə qoşulmasını təmin edən Milli Səhiyyə şəbəkəsinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, elektron sağlamlıq kartı sisteminin inkişaf etdirilməsi və bütün yaş qruplarının elektron sağlamlıq kartları ilə təmin olunması, tibbi informasiya sistemlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi və elektron sağlamlıq sistemi ilə əlaqələndirilməsi, eləcə də ümumi istifadə üçün tibbi resursların yaradılması, tibb işçilərinin İKT biliklərinin artırılmasının stimullaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Ölkədə informasiya cəmiyyətinin bərqərar olması, onun yaratdığı imkanlardan dövlətin və vətəndaşların inkişafı üçün səmərəli istifadə, əhaliyə təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsini hədəfləyən Milli Strategiyadan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müvafiq sahələr üzrə fundamental tədqiqatların aparılması, müasir vəziyyətin və mövcud problemlərin araşdırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və s. zəruridir. Bu baxımdan mayın 24-də AMEA Rəyasət Heyəti, Azərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Aprelin 19-da Azərbaycan Tibb Universitetində elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfransa hazırlıq məqsədilə dəyirmi masa keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Tibb Universitetinin professor-müəllim heyəti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev öncə tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi adından salamladı.
“Hazırda ölkədə İKT-nin bütün sahələrə geniş tətbiqi istiqamətində dövlət başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində Elektron Azərbaycan formalaşır, onun ayrı-ayrı seqmentləri (e-elm, e-təhsil və s.) meydana çıxır. Bunlardan biri də elektron səhiyyədir”, – deyə bildirən alim elektron tibbin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılmasının Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərindən olduğunu diqqətə çatdırdı.
R.Əliquliyev bildirdi ki, e-tibb XXI əsrin ən perspektivli sahələrindən biridir və müasir informasiya cəmiyyətinin aparıcı ölkələrinin mühüm nailiyyətləri məhz bu sahə ilə bağlıdır. Müasir dövrdə Azərbaycan elminin əsas elmi istiqamətlərindən biri kimi e-tibbin müxtəlif problemlərinə diqqətin artırılmasına ehtiyac vardır. Bununla əlaqədar olaraq, AMEA Rəyasət Heyəti elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk respublika elmi-praktiki konfransının keçirilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir.
Akademikin sözlərinə görə, konfransın əsas məqsədi respublikada tibb və İKT sahələrində fəaliyyət göstərən elm və təhsil müəssisələrində aparılan tədqiqatların sistemləşdirilməsi, mövcud problemlərin həlli üçün birgə əməkdaşlıq, eləcə də informasiya cəmiyyəti kontekstində e-tibbin çoxaspektli problemlərinin elmi ictimaiyyətə çatdırılmasıdır.
“Dünyada gedən qloballaşma prosesi, müasir texnologiyaların sürətli inkişafı tibdə informasiya texnologiyalarının tətbiqini zəruri edir. Bu baxımdan ekspert sistemlərin yaradılması, tibbi biliklərin tədrisi, tibbi informatikanın məzmununun müasir çağırışlara uyğunlaşdırılması, hər gün istehsal olunan informasiyanın toplanması, saxlanması, analiz olunması, qeyri-aşkar biliklərin meydana çıxarılması, konsaltinq xidmətləri göstərən sistemlərin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atılmalıdır”.
R.Əliquliyev konfransda 2 istiqamət – tibbin İKT problemləri və İKT-nin yaratdığı tibbi problemlər üzrə bir sıra mühüm məsələlərin müzakirə olunacağını bildirdi. Qeyd etdi ki, tibbin İKT problemlərinin araşdırılması qərarların qəbul edilməsi və düzgün müalicənin aparılmasında mühüm rol oynayır. İKT-nin müsbət cəhətləri ilə yanaşı, mənfi tərəflərinə də diqqət yetirmək vacibdir. Belə ki, bu gün İKT cəmiyyətdə psixoloji pozğunluq, göz xəstəlikləri kimi bir sıra problemlərin yaranmasına səbəb olur. Bu problemlərin qarşısının alınması üçün də əsaslı tədqiqatların aparılmasına ehtiyac vardır.
Alim, həmçinin tibdə İKT-nin tərbiqi istiqamətində dünya təcrübəsinin araşdırılması, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, BMT kimi nüfuzlu beynəlxalq qurumların bu sahədə qəbul etdiyi bəyannamələrə əsaslanmağın vacibliyini vurğuladı.
Akademik ölkənin müvafiq sahələr üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərini, elmi qurumlarını birgə əməkdaşlığa səslədi. Konfransın elektron tibbin çoxaspektli problemlərinin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli çıxış edərək tibdə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı maarifləndirici tədbir və treninqlərin keçirilməsi, ictimaiyyətin bu barədə məlumatlandırılmasının zəruriliyindən söz açdı. Gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi, tibb və İKT sahələri üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərin bir araya toplaşması baxımından konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı.

В подтвержденной Президентом АР Ильхамом Алиевым «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» будучи основными приоритетами нашли свое отражение формирование электронной медицины, расширение применения ИКТ в здравоохранении, обеспечение получения медицинской информации медицинскими работниками и пациентами посредством новейших средств ИКТ, развитие своевременного и эффективного медицинского обслуживания.
С этой целью предусмотрено осуществление комплексных работ по созданию и развитию сети Национального здравоохранения, обеспечивающей надежное, безопасное, широкополосное подключение медицинского персонала и медицинских учреждений к сети, развитию и обеспечению всех возрастных групп электронной картой здоровья, расширению применения медицинской информационной системы и ее координации с системой электронного здоровья, созданию медицинских ресурсов с целью общего использования, а также стимулированию повышения знаний медицинских работников в области ИКТ.
С целью выполнения вытекающих из Национальной стратегии таких задач, как утверждение информациононого общества в стране, эффективное использование созданных им возможностей государством и гражданами, повышение качества услуг в медицинской, образавательной и других сферах необходимо проведение фундаментальных исследований в соответствующих областях, анализ современного состояния и существующих проблем, изучение международного опыта. С данной точки зрения, I Республиканская научно-практическая конференция «Междисциплинарные проблемы электронной медицины», которая пройдет 24 мая при совместной организационной поддержке Президиума НАНА, Азербайджанского медицинского университета и Института информационных технологий НАНА, имеет важное значение.
19 апреля в Азербайджанском медицинском университете состоялся круглый стол с целью подготовки к первой конференции, посвященной мультидисциплинарным проблемам электронной медицины. В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Азербайджанского медицинского университета, а также ученые и специалисты Института информационных технологий НАНА.
Выступив на мероприятии, академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алгулиев сначала поприветствовал участников мероприятия от имени руководства Национальной академии наук Азербайджана.
«В настоящее время в результате успешной политики, проводимой главой государства Ильхамом Алиевым в области широкого применения ИКТ во всех сферах в стране, формируется Электронный Азербайджан, появляются его отдельные сегменты (э-наука, э-образование и другие). Одним из них является электронное здравоохранение», - отметил ученый. Он подчеркнул, что изучение научно-теоретических проблем электронной медицины является одним из приоритетных направлений азербайджанской науки.
Р.Алгулиев отметил, что э-медицина является одной из самых перспективных отраслей XXI века, и важные достижения современного информационного общества ведущих стран связаны именно с этой сферой. Существует необходимость в повышении внимания к различным проблемам э-медицины, как одной из основных научных направлений современной отечественной науки. В связи с этим, Президиум НАНА принял решение о проведении первой республиканской научно-практической конференции, посвященной мультидисциплинарным проблемам электронной медицины.
По словам академика, основная цель конференции является систематизация исследований, проведенных в научных и учебных заведениях, функционирующих в области медицины и ИКТ, совместное сотрудничество для решения существующих проблем, а также донесение до научной общественности многоаспектных проблем э-медицины в контексте информационного общества.
«Процесс глобализации в мире, стремительное развитие информационных технологий делают необходимым применение современных технологий в медицине. С этой точки зрения должны быть предприняты важные шаги, направленные на создание экспертных систем, преподавание медицинских знаний, приведение содержания медицинской информатики в соответствие с современными вызовами, сбор, хранение, проведение анализа производимой информации, выявление скрытых знаний, создание систем, оказывающих консалтинговые услуги».
Р.Алгулиев отметил, что на конференции будет обсужден ряд важных вопросов по 2 направлениям - проблемы медицины, связанные с ИКТ, и медицинские проблемы, созданные ИКТ. Он отметил, что исследования проблем медицины, связанных с ИКТ, играют важную роль в принятии решений и проведении правильного лечения. Наряду с положительными особенностями, также важно обратить внимание на отрицательные стороны ИКТ. Так, сегодня ИКТ приводят к возникновению ряда проблем в обществе, таких как психологическое расстройство, глазные болезни. Для предотвращения этой проблемы имеется необходимость в проведении фундаментальных исследований.
Ученый также подчеркнул важность изучения мирового опыта в области применения ИКТ в медицине, использования деклараций, принятых такими влиятельными международными организациями, как Всемирная организация здравоохранения, ООН в этой области. Академик призвал ведущих ученых и специалистов, научных структур страны по соответствующим сферам к совместному сотрудничеству. Выразил уверенность в том, что конференция внесет свой вклад в решение многоаспектных проблем электронной медицины.
Далее ректор Азербайджанского медицинского университета, профессор Герай Герайбейли в своем выступлении говорил о необходимости проведения тренингов и просветительских мероприятий, связанных с применением ИКТ в медицине. Подчеркнул большое значение конференции с точки зрения определения перспектив дальнейшего сотрудничества, а также привлечения ведущих ученых и специалистов в области медицины и ИКТ.