Ölkədə elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfrans keçiriləcək
AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da elektron səhiyyənin formalaşdırılması, İKT-nin səhiyyədə tətbiqinin genişləndirilməsi, tibb işçiləri və pasiyentlərin İKT-nin imkanlarından istifadə etməklə ən son tibbi məlumatları əldə etmələrinin təmin olunması, hər kəs üçün vaxtında, əlçatan və effektiv tibbi xidmətin inkişaf etdirilməsi əsas prioritetlərdən biri kimi öz əksini tapmışdır.
Bu məqsədlə tibbi personalın və tibb müəssisələrinin etibarlı, təhlükəsiz genişzolaqlı şəbəkəyə qoşulmasını təmin edən Milli Səhiyyə şəbəkəsinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, elektron sağlamlıq kartı sisteminin inkişaf etdirilməsi və bütün yaş qruplarının elektron sağlamlıq kartları ilə təmin olunması, tibbi informasiya sistemlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi və elektron sağlamlıq sistemi ilə əlaqələndirilməsi, eləcə də ümumi istifadə üçün tibbi resursların yaradılması, tibb işçilərinin İKT biliklərinin artırılmasının stimullaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Ölkədə informasiya cəmiyyətinin bərqərar olması, onun yaratdığı imkanlardan dövlətin və vətəndaşların inkişafı üçün səmərəli istifadə, əhaliyə təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsini hədəfləyən Milli Strategiyadan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müvafiq sahələr üzrə fundamental tədqiqatların aparılması, müasir vəziyyətin və mövcud problemlərin araşdırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və s. zəruridir. Bu baxımdan mayın 24-də AMEA Rəyasət Heyəti, Azərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Aprelin 19-da Azərbaycan Tibb Universitetində elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfransa hazırlıq məqsədilə dəyirmi masa keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Tibb Universitetinin professor-müəllim heyəti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev öncə tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi adından salamladı.
“Hazırda ölkədə İKT-nin bütün sahələrə geniş tətbiqi istiqamətində dövlət başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində Elektron Azərbaycan formalaşır, onun ayrı-ayrı seqmentləri (e-elm, e-təhsil və s.) meydana çıxır. Bunlardan biri də elektron səhiyyədir”, – deyə bildirən alim elektron tibbin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılmasının Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərindən olduğunu diqqətə çatdırdı.
R.Əliquliyev bildirdi ki, e-tibb XXI əsrin ən perspektivli sahələrindən biridir və müasir informasiya cəmiyyətinin aparıcı ölkələrinin mühüm nailiyyətləri məhz bu sahə ilə bağlıdır. Müasir dövrdə Azərbaycan elminin əsas elmi istiqamətlərindən biri kimi e-tibbin müxtəlif problemlərinə diqqətin artırılmasına ehtiyac vardır. Bununla əlaqədar olaraq, AMEA Rəyasət Heyəti elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk respublika elmi-praktiki konfransının keçirilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir.
Akademikin sözlərinə görə, konfransın əsas məqsədi respublikada tibb və İKT sahələrində fəaliyyət göstərən elm və təhsil müəssisələrində aparılan tədqiqatların sistemləşdirilməsi, mövcud problemlərin həlli üçün birgə əməkdaşlıq, eləcə də informasiya cəmiyyəti kontekstində e-tibbin çoxaspektli problemlərinin elmi ictimaiyyətə çatdırılmasıdır.
“Dünyada gedən qloballaşma prosesi, müasir texnologiyaların sürətli inkişafı tibdə informasiya texnologiyalarının tətbiqini zəruri edir. Bu baxımdan ekspert sistemlərin yaradılması, tibbi biliklərin tədrisi, tibbi informatikanın məzmununun müasir çağırışlara uyğunlaşdırılması, hər gün istehsal olunan informasiyanın toplanması, saxlanması, analiz olunması, qeyri-aşkar biliklərin meydana çıxarılması, konsaltinq xidmətləri göstərən sistemlərin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atılmalıdır”.
R.Əliquliyev konfransda 2 istiqamət – tibbin İKT problemləri və İKT-nin yaratdığı tibbi problemlər üzrə bir sıra mühüm məsələlərin müzakirə olunacağını bildirdi. Qeyd etdi ki, tibbin İKT problemlərinin araşdırılması qərarların qəbul edilməsi və düzgün müalicənin aparılmasında mühüm rol oynayır. İKT-nin müsbət cəhətləri ilə yanaşı, mənfi tərəflərinə də diqqət yetirmək vacibdir. Belə ki, bu gün İKT cəmiyyətdə psixoloji pozğunluq, göz xəstəlikləri kimi bir sıra problemlərin yaranmasına səbəb olur. Bu problemlərin qarşısının alınması üçün də əsaslı tədqiqatların aparılmasına ehtiyac vardır.
Alim, həmçinin tibdə İKT-nin tərbiqi istiqamətində dünya təcrübəsinin araşdırılması, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, BMT kimi nüfuzlu beynəlxalq qurumların bu sahədə qəbul etdiyi bəyannamələrə əsaslanmağın vacibliyini vurğuladı.
Akademik ölkənin müvafiq sahələr üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərini, elmi qurumlarını birgə əməkdaşlığa səslədi. Konfransın elektron tibbin çoxaspektli problemlərinin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli çıxış edərək tibdə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı maarifləndirici tədbir və treninqlərin keçirilməsi, ictimaiyyətin bu barədə məlumatlandırılmasının zəruriliyindən söz açdı. Gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi, tibb və İKT sahələri üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərin bir araya toplaşması baxımından konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı.

The first conference dedicated to the multidisciplinary problems of e-medicine
“National Strategy on the development of information society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020” approved by the President Ilham Aliyev conducts the formation of e-health services, expanding the use of ICT in healthcare, medical staff and patients with the latest medical information through the use of ICT opportunities ensuring adherence to get to everyone in time, the development of accessible and effective health services as one of the top priorities.
To this end, provides for the implementation of complex of works on creation and development of national health care network, providing reliable, secure, broadband connection of medical personnel and medical facilities to the network, the development and maintenance of all age groups of e-health card, expanding the use of medical information system and its coordination with the system e-health, the establishment of medical resources for general use, as well as stimulate the increase of the ICT knowledge of health professionals. In order to perform tasks arising from the National Strategy such as approval of information society in the country, effective use of its opportunities by the state and citizens, to improve the quality of services in health, education and other areas need to conduct fundamental research in the relevant areas, analysis of the current status and existing problems, the study of international experience. In this respect, 1st Republican Scientific and Practical Conference "Interdisciplinary problems of e-health", which will be held May 24, with joint organizational support of the Presidium of ANAS, Azerbaijan Medical University and the Institute of Information Technology of ANAS, is essential.
On April 19, Azerbaijan Medical University held a round table in preparation for the first conference devoted to the multidisciplinary challenges of e-health. The event was attended by the staff of the Azerbaijan Medical University, as well as scientists and experts of the Institute of Information Technology of ANAS.
Speaking at the event, Academician-Secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, Academician Rasim Alguliyev first welcomed the participants of the event on behalf of the leadership of Azerbaijan National Academy of Sciences.
"At the present time as a result of the successful policy pursued by President Ilham Aliyev in the widespread use of ICT in all areas of the country, is formed Electronic Azerbaijan, some of its segments are emerged (e-science, e-education, etc.). One of them is e-health", - said the scientist. He stressed that the study of scientific-theoretical problems of e-health is one of the priorities of the Azerbaijani science
R.Alguliyev noted that, e-medicine is one of the most promising sectors of the XXI century and the important achievements of the modern information society of leading countries are connected with this sphere.
There is a need to increase attention to the various problems of e-medicine as one of the main research areas of modern science in Azerbaijan. In this regard, Presidium of ANAS has decided to hold the first Republican scientific-practical conference dedicated to the problems of multidisciplinary e-health.
According to Academician, the main objective of the conference is to systematize studies in scientific and educational institutions operating in the field of medicine and ICT, joint cooperation for the solution of the existing problems, and report to the scientific community varied problems of e-medicine in the context of the information society. "The process of globalization in the world, the rapid development of information technology makes it necessary to use modern technology in medicine.From this point of view should be taken important steps towards the creation of expert systems, the teaching of medical knowledge, to bring the content of medical informatics in line with modern challenges, collecting, storing and carrying produced data analysis, identification of hidden knowledge, the creation of systems that provide consulting services".
R.Alguliyev noted that, the conference will discuss a number of important issues in 2 directions - medical problems related to ICT, and health problems created by ICT. He pointed out that, studies medical problems related to ICT, plays an important role in decision making and carrying out the correct treatment.
The scientist also stressed the importance of studying international experience in the field of ICT use in medicine, the use made by such influential international organizations as the World Health Organization, the UN declarations in this area. Academician called for the leading scientists and experts, the country's scientific institutions on relevant areas for joint cooperation.
He expressed confidence that, the conference will contribute to the solution of varied problems e-health.
Next, Rector of Azerbaijan Medical University, Professor Geray Geraybeyli in his speech spoke about the need for training and educational activities related to the use of ICT in medicine.
He stressed the importance of the conference in terms of determining the prospects of further cooperation, as well as attracting leading scientists and experts in the field of medicine and ICT.