Fevralın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin binasının Böyük akt zalında “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın təntənəli açılış mərasimi keçirilib. Konfransda İstanbul Universitetinin Türkoloji Araşdırmalar İnstitutunun müəllimi dosent Muhammed Emin Yıldızlı da məruzəçi qismində iştirak edib. Alim Bakıda təşkil olunan tədbirlər haqqında təəssüratlarını bizimlə bölüşüb.
Bakıya ilk gəlişi olduğunu deyən Muhammed Emin Yıldızlı həm şəhərin görünüşünü, həm də insanların qonaqlara qarşı isti, doğma münasibətini çox bəyəndiyini bildirib: “Bunu da deməliyəm ki, Xəzər dənizini ilk dəfə görəndə yaşadığım hissin sevinc, həyəcan hissi və ya başqa bir hiss olduğunu anlamadım, amma köklərimi hiss etdim və “Bir millət, iki dövlət” sözlərinin mənası mənim üçün daha da artdı”.
Əsasən Türk dünyası diasporunun fəaliyyətləri, türk dili və dil siyasəti, həmçinin türk millətçiliyi ilə bağlı araşdırmalar aparan alim konfransda “Bakı Türkoloji Qurultayına etno-simvolist aspektdən bir baxış” adlı məruzə ilə çıxış edib: “Əlbəttə ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tanıdığımız bir qurumdur, amma ilk dəfədir ki, belə bir fəaliyyət ətrafında bir araya gəlirik. Həmkarların göstərdiyi maraq və xüsusi diqqət çox aydın görünür. Sizin vasitənizlə Milli Elmlər Akademiyasına bir daha təşəkkür etmək istəyirəm”.
Muhammed Emin Yıldızlı ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşərkən qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr xüsusilə Qarabağ müharibəsindən sonra xeyli inkişaf edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı Zəfər olduqca mühüm, əhəmiyyətli nailiyyətdir, bu uğur ictimaiyyətdə böyük rezonans doğurub. Alim əlavə edib ki, yaranan reallığı daha da möhkəmləndirmək üçün diaspor təşkilatları birgə fəaliyyət planları hazırlamalı, səylərini daha çox bu istiqamətə yönəltməlidirlər.
Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubiley tədbirlərində iştirakından məmnunluğunu dilə gətirən Muhammed Emin Yıldızlı 1926-cı il Qurultayına layiq bir proqram hazırladıqlarına görə Yunus Əmrə İnstitutu, AMEA, Xəzər Universiteti və digər təşkilatçılara dərin minnətdarlığını bildirib: “Bu hadisənin ən böyük əhəmiyyəti türkoloqların türk dünyasının gələcəyi ilə bağlı gözləntilərini və ümidlərini artırmasıdır. Bakıda gerçəkləşən bu proqram nümayiş etdirir ki, Türk dünyasının birliyi elmi və siyasi əsaslara söykənərək artıq reallığa çevrilməkdədir”.

27-го февраля в Большом актовом зале здания Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялась торжественная церемония открытия международной научной конференции «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность». Одним из докладчиков на конференции был преподаватель Института тюркологических исследований Стамбульского университета доцент Мухаммед Эмин Йылдызлы. Ученый поделился с нами своими впечатлениями об организованных в Баку мероприятиях.
Сказав, что приехал в Баку впервые, Мухаммед Эмин Йылдызлы отметил, что был приятно удивлен и внешним обликом города, и теплым, сердечным отношением горожан к гостям: «Не могу описать те чувства, которые я испытал, впервые увидев Каспий, но скажу точно: я почувствовал свои корни, и фраза «Одна нация, два государства» обрела для меня ещё больший смысл».
Ученый, чьи исследования охватывают, в основном, такие темы, как деятельность диаспор тюркского мира, языковая политика и тюркские языки, сообщил, что выступит на конференции с докладом на тему «Взгляд на Первый тюркологический съезд с аспекта этносимволизма»: «Конечно же, Национальная академия наук Азербайджана – это знакомая нам организация, но мы впервые принимаем участие в подобной инициативе. Интерес и особое внимание, проявляемые коллегами, очевидны. С вашей помощью я ещё раз хочу поблагодарить Национальную академию наук».
Говоря о расширении двусторонних отношений, Мухаммед Эмин Йылдызлы отметил, что связи между нашими странами стали ещё больше развиваться после Карабахской войны. Он подчеркнул, что Победа, одержанная Азербайджаном в Отечественной войне, – очень важное, значимое достижение, этот успех вызвал большой резонанс в мире. Ученый добавил, что для укрепления возникших реалий необходимо наладить совместную деятельность диаспорских организаций в данном направлении.
Мухаммед Эмин Йылдызлы выразил удовлетворение участием на юбилейных мероприятиях, организованных по случаю 100-летия Первого тюркологического съезда, и поблагодарил Институт Юнуса Эмре, НАНА, университет «Хазар» и прочих организаторов за программу, достойную Съезда 1926 года: «Самое большое значение конференции заключается в том, что в ходе мероприятия возросли надежды и ожидания тюркологов в связи с будущим тюркского мира. Реализованная в Баку программа подтверждает, что единство тюркского мира, опираясь на научный и политический фундамент, уже становится реальностью».