Kimya İnstitutunda lisey şagirdləri üçün ekskursiya təşkil olunub
AR ETN Kimya İnstitutu PHŞ-də AzMİU nəzdində fəaliyyət göstərən Fizika-Riyaziyyat təmayüllü liseyin  şagirdləri üçün maarifləndirici ekskursiya təşkil edilmişdir.
Tədbir çərçivəsində şagirdlərin institutun bir sıra laboratoriyalarına ekskursiyaları təşkil olunub və onlar üçün “Fiziki kimyəvi analiz” mərkəzində bir sıra maraqlı əyləncəli təcrübələr əyani olaraq göstərilib. Eyni zamanda  şagirdlərə institutun yaranma tarixi, burada çalışmış görkəmli Azərbaycan kimyaçıları, onların həyat və elmi fəaliyyətləri haqqında ətraflı məlumat verilmişdir. Müəllim və şagirdlər bu tədbirin onlarda böyük təəssürat yaratdığını, nəzəri öyrəndikləri biliyin bilavasitə təcrübədə əyani gördüklərinin çox xoş olduğunu vurğulamışlar.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu cür maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi həm elmin təbliği, həm də  şagirdlərdə elmi-tədqiqat işlərinə marağın artırılması və yaradıcılıq fəaliyyətlərinin üzə çıxarılaraq inkişaf etdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

В ЮЛПП Институт химии Министерства науки и образования АР была организована просветительская экскурсия для учеников Лицея с физико-математическим уклоном, который функционирует при Азербайджанском архитектурно-строительном университете.
В рамках мероприятия для учеников были организованы экскурсии в ряд лабораторий института, а в центре «Физико-химический анализ» им были наглядно продемонстрированы интересные занимательные опыты. В то же время, ученики получили подробную информацию об истории создания института, работавших здесь выдающихся химиках, их жизни и научной деятельности. Педагог и ученики подчеркнули, что в ходе мероприятия они получили большие впечатления, было очень интересно посредством опытов наглядно увидеть, как полученные теоретические знания находят свое практическое применение.
Следует отметить, что проведение подобных просветительских мероприятий имеет особое значение как с точки зрения пропаганды науки, так и с точки зрения повышения у учеников интереса к научно-исследовательской деятельности, выявления и развития их творческих способностей.