AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu antiplagiat sahəsində elmi-tədqiqatlar aparmaqla yanaşı, bu sahədə qabaqcıl şirkətlərlə əməkdaşlıq edir. Aprelin 28-də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun rəhbərliyi ilə Polşanın “Plagiat.pl” şirkətinin regional direktoru Əli Təhməzov və şirkətin icraçı meneceri Xəyalə Abdullayeva arasında görüş keçirildi.
Görüşdə şirkətin antiplagiat sistemi təqdim olundu. Ə.Təhməzov çıxış edərək bildirdi ki, Polşada 2002-ci ildə fəaliyyətə başlayan şirkətin əsas məqsədi müəllif hüquqları pozuntuları və insanların intellektual mülkiyyətindən icazəsiz istifadə olunmasına qarşı mübarizə aparmaqdır: “Müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələrində plagiatlığın aradan qaldırılması üçün elmi işlərdə plagiatı aşkar edən effektiv alətlərdən istifadə və şəffaflığın təmin edilməsi tələb olunur. Şirkətin təcrübəli mütəxəssisləri tərəfindən tərtib edilmiş proqram məhsullarının müxtəlif elektron tədris sistemləri ilə inteqrasiya imkanları da mövcuddur”.
Məruzəçi alim, mütəxəssis və tələbələrin tədqiqat işlərini plagiatlıqdan qorumağa xidmət edən Ümumdünya Antiplagiatlıq Şəbəkəsinin yaradılması məqsədilə ali məktəblər, hökumət orqanları və nəşriyyatlar ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu söylədi. Şirkətin hazırladığı “StrikePlagiarism” sisteminin müxtəlif mətnlərdən köçürülmüş fraqmentləri aşkar etməyə imkan verdiyini bildirdi.
Ə.Təhməzovun sözlərinə görə, “Plagiat.pl” şirkəti Polşa və digər ölkələrdə plagiatlıq problemlərinə dair bir çox elmi tədbir və konfranslar təşkil edir. Şirkət Polşa Akkreditasiya Komitəsi, eləcə də Polşanın Elm və Ali Təhsil Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir.
O, qeyd etdi ki, şirkətin məhsullarına orta məktəblər üçün antiplagiat sistemi, ali təhsil müəssisələri üçün elektron arxiv və piratçılıqla mübarizədə monitorinq xidmətləri daxildir.
Şirkətin dünya üzrə bu sahədə fəaliyyət göstərən qurumlar arasında ilk üçlükdə yer aldığını diqqətə çatdıran Ə.Təhməzov Polşa, Rumıniya, Moldova, Almaniya və Kolumbiyanın bir çox təhsil və tədris müəssisələrində bu sistemin geniş tətbiq olunduğunu vurğuladı.
“StrikePlagiarism” sistemindən 2015-ci ildən etibarən Azərbaycan dilində istifadənin mümkün olduğunu söyləyən məruzəçi artıq ölkənin bir sıra ali təhsil müəssisələrində bu sistemdən istifadə olunduğunu qeyd etdi. Sonra Ə.Təhməzov sistemin iş prinsipi və üstünlükləri haqqında ətraflı məlumat verdi.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev təqdim olunmuş sistemi yüksək qiymətləndirdi, milli antiplagiat sisteminin yaradılmasının zəruriliyini vurğuladı. Bu kimi sistemlərin elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrində tətbiqinin plagiatlıqla mübarizə baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırdı.
Akademik institutda antiplagiat sahəsində aparılan elmi-tədqiqatlar haqqında məlumat verdi. Antiplagiat sahəsində informasiya texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində iki qurum arasında geniş əməkdaşlıq perspektivləri olduğunu vurğuladı.
Sonra birgə seminar və treninqlərin təşkili istiqamətində müzakirələr aparıldı, rəy və təkliflər səsləndirildi.

ANAS Institute of Information Technology along with scientific research is carrying out in the field of Anti-plagiarism, establishes collaborative links with the leading companies in this field.
Under the leadership of the Institute of Information Technology held a meeting between the Regional Director and the executive manager of the company "Plagiat.pl" Poland Ali Tahmazov and Khayala Abdullayeva on April 28.
At the meeting was presented Anti-plagiarism company system.
A.Tahmazov noted that, a main purpose of the company functioning since 2002 in Poland is fight against copyright infringement and unauthorized by usage of intellectual property of people: "In order to eliminate plagiarism at the various scientific research institutions is need to usage of efficient devices able to detect the plagiarism in scientific papers, and ensuring transparency is required. There are also opportunities for the integration of experienced experts composed of software products in a variety of electronic and educational system".
The speaker noted that, for the purpose of creation of the Worldwide Anti-plagiarism network are established serving for protection of research works of students and experts against plagiarism, close ties of cooperation with higher education institutions, governmental bodies and publishing houses.
Noted that, system "StrikePlagiarism" has prepared by the company due to allow detecting rewritten fragments from various texts in works.
According to A.Tahmazov, by support of "Plagiat.pl" Co. are carried out number of scientific events and conferences on issues plagiarism both in Poland and other countries. Support of the company is rendered by the State Committee of accreditation and the Ministry of Science and the higher education of Poland. He noted that, the company's products also include anti-plagiarism system for secondary schools, as well as an electronic archive service for higher education and monitoring of anti-piracy.
A.Tahmazov noted that, this system has been widely used in many educational institutions and educational institutions of Poland, Romania, Moldova, Germany and Colombia.
Noted that, usage of the StrikePlagiarism system in Azerbaijani has become possible since 2015, speaker has emphasized that, it is already applied in a number of higher educational institutions of our country. Next, A.Tahmazov spoke in detail about working principle and advantages of the system.
ANAS Academician-Secretary, director of ANAS Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev highly appreciated the presented system and stressed the need to establish a national Anti-plagiarism system.
It has been underlined that, between two structures there are broad prospects of cooperation in application of information technologies in the field of Anti-plagiarism.