Aprelin 28-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayevlə görüşüb.
Akademik Akif Əlizadə qonağı salamlayaraq yeni vəzifəyə təyin olunması ilə əlaqədar onu təbrik edib. AMEA-nın prezidenti respublikamızda elmin inkişafı naminə aparılan islahatlar, əldə olunmuş nəticələr barədə, eləcə də iki ölkə arasında elm sahəsində mövcud olan əməkdaşlıqdan danışıb. O qeyd edib ki, hər iki ölkədə neft və qaz geologiyası sahəsində elmi tədqiqat işlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Akademik bildirib ki, AMEA bu istiqamətdə Türkmənistan Elmlər Akademiyası ilə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrini daha da genişləndirmək niyyətindədir.
Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayev çıxış edərək səmimi qəbula və ikitərəfli əlaqələrin inkişafında verdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib. Meret Aşırbayev rəhbəri olduğu qurum haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Türkmənistan Elmlər Akademiyasının strukturuna üç bölmə və doqquz institut daxildir. O qeyd edib ki, hazırda TEA-da nanotexnologiyalar, kimyəvi texnologiyalar, yeni materialların öyrənilməsi və energetika, biotexnologiyalar, molekulyar biologiya, İKT, tibb, innovativ iqtisadiyyat və digər elmi istiqamətlərdə təxminən 70 akademik, 100 müxbir üzv çalışır. Qonaq, həmçinin TEA-nın tərkibində fəaliyyət göstərən Texnoloji Mərkəz haqqında məlumat verərək burada fiziki-kimyəvi, neft-kimya, neft-qaz üzrə analizlərin həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edilib ki, bu müəssisənin AMEA-da analogiyası kimi Fənlərarası Analitik Mərkəzi göstərmək olar.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında qeyd edib ki, AMEA TEA-nın Dil və ədəbiyyat, Humanitar elmlər, Əlyazmalar institutları ilə birgə layihələr həyata keçirilir. AMEA adıçəkilən institutlarla birlikdə böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ını nəşrə hazırlayıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, hazırda ikicildlik “Türkmən ədəbiyyatı” antologiyasının nəşri üzərində işlər aparılır.
Görüşdə qeyd olunub ki, gələcəkdə birgə elmi-tədqiqatların aparılması, nəşr layihələrinin həyata keçirilməsi, konfrans və seminarların təşkili hər iki ölkə alimlərinin daha mühüm elmi nailiyyətlər əldə etməsində böyük rol oynayacaq.

Состоялась встреча с президентом Академии наук Туркменистана
28 апреля состоялась встреча между президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде и президентом Академии наук Туркменистана, членом-корреспондентом Маратом Аширбаевым.
Поприветствовав гостя академик Акиф Ализаде, поздравил его в связи с назначением на новую должность. Президент НАНА рассказал о проводимых в нашей республике реформах по развитию науки, достигнутых результатах, а также существующих связях сотрудничества между двумя странами в области науки. Он отметил, что в обеих странах уделяется особое внимание научно-исследовательским работам в области геологии нефти и газа. Академик заявил, что НАНА намерена расширить существующие связи сотрудничества в данном направлении с Академией наук Туркменистана.
Выступив, президент АН Туркменистана, член-корреспондент Марат Аширбаев выразил благодарность за теплый прием и поддержку, оказываемую развитию двусторонних связей. Далее, проинформировав о руководимой им структуре, М.Аширбаев отметил, что АН Туркменистана включает в себя 3 отделения и 9 институтов. Он сообщил, что в настоящее время в таких направлениях деятельности АН Туркменистана, как нанотехнологии, химические технологии, молекулярная биология, медицина, инновационная экономика, энергетика и др. заняты около 70 академиков и 100 членов-корреспондентов. Гость также рассказал о функционирующем при АН Туркменистана Технологическом центре, который знимается проведением физико-химических, нефтегазовых и нефтехимичесих анализов. В качестве аналога данного учреждения в Азербайджане был указан Междисциплинарный аналитический центр.
Далее, выступив, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА осуществляет совместные проекты с институтами Языка и литературы, Гуманитарных наук и Рукописей АН Туркменистана. Одним из плодов сотрудничества с вышеуказанными институтами стало издание переведенного на азербайджанский язык «Дивана» выдающегося туркменского поэта Махтумкули Фараги. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в настоящее время осуществляется работа над изданием двухтомной антологии «Туркменская литература».
На встрече было отмечено, что проведение совместных научных исследований, реализация проектов, организация конференций и семинаров в дальнейшем сыграют большую роль в достижении еще более важных научных результатов учеными обеих стран.