Aprelin 28-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayevlə görüşüb.
Akademik Akif Əlizadə qonağı salamlayaraq yeni vəzifəyə təyin olunması ilə əlaqədar onu təbrik edib. AMEA-nın prezidenti respublikamızda elmin inkişafı naminə aparılan islahatlar, əldə olunmuş nəticələr barədə, eləcə də iki ölkə arasında elm sahəsində mövcud olan əməkdaşlıqdan danışıb. O qeyd edib ki, hər iki ölkədə neft və qaz geologiyası sahəsində elmi tədqiqat işlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Akademik bildirib ki, AMEA bu istiqamətdə Türkmənistan Elmlər Akademiyası ilə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrini daha da genişləndirmək niyyətindədir.
Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayev çıxış edərək səmimi qəbula və ikitərəfli əlaqələrin inkişafında verdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib. Meret Aşırbayev rəhbəri olduğu qurum haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Türkmənistan Elmlər Akademiyasının strukturuna üç bölmə və doqquz institut daxildir. O qeyd edib ki, hazırda TEA-da nanotexnologiyalar, kimyəvi texnologiyalar, yeni materialların öyrənilməsi və energetika, biotexnologiyalar, molekulyar biologiya, İKT, tibb, innovativ iqtisadiyyat və digər elmi istiqamətlərdə təxminən 70 akademik, 100 müxbir üzv çalışır. Qonaq, həmçinin TEA-nın tərkibində fəaliyyət göstərən Texnoloji Mərkəz haqqında məlumat verərək burada fiziki-kimyəvi, neft-kimya, neft-qaz üzrə analizlərin həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edilib ki, bu müəssisənin AMEA-da analogiyası kimi Fənlərarası Analitik Mərkəzi göstərmək olar.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında qeyd edib ki, AMEA TEA-nın Dil və ədəbiyyat, Humanitar elmlər, Əlyazmalar institutları ilə birgə layihələr həyata keçirilir. AMEA adıçəkilən institutlarla birlikdə böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ını nəşrə hazırlayıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, hazırda ikicildlik “Türkmən ədəbiyyatı” antologiyasının nəşri üzərində işlər aparılır.
Görüşdə qeyd olunub ki, gələcəkdə birgə elmi-tədqiqatların aparılması, nəşr layihələrinin həyata keçirilməsi, konfrans və seminarların təşkili hər iki ölkə alimlərinin daha mühüm elmi nailiyyətlər əldə etməsində böyük rol oynayacaq.

Meeting with President of Turkmenistan Academy of Sciences
On April 28, President of ANAS Academician Akif Alizadeh met with President of Turkmenistan Academy of Sciences corresponding member of ANAS Meret Ashirbayev.
Academician congratulated the guest on his appointing to a new post and spoke about reforms carried out in the republic for sake of science development, results obtained, including state-of-the-art collaboration between two countries in science. He noted that, research works in oil-gas geology are focused on in the country and ANAS is keen to enhance collaboration links via Turkmenistan Academy of Sciences.
President of the Turkmenistan Academy of Sciences, corresponding member Meret Ashirbayev expressed gratitude for warm welcome and the support given to the development of bilateral relations. He gave detailed information about the structure of the Turkmenistan Academy of Sciences, in which include three sections and nine institutes. He noted that currently 70 academicians and 100 corresponding members employ here in directions of nanotechnology, chemical technologies, the study of new materials and energy, biotechnology, molecular biology, ICT, medicine, innovative economy and other scientific fields. Guest also informed on Technology Center attached to TAS and about physical, chemical, petrochemical, oil-gas tests carried out here. It was noted that this enterprise is the analogy of Interdisciplinary Analytical Center in ANAS.
Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli stated that, joint projects are implemented via Institutes of Language and Literature, Humanitarian Sciences, Manuscripts of TAS. Together with mentioned institutions ANAS has prepared “Divan” by a great Turkmen poet Mahdumgulu Faragi. Academician noted that, currently anthonology of 2 volume “Turkmen literature” is under prep.
At the meeting was stated that, implementing futher scientific-researches, publication projects, organizing conference and seminars will pave the way for scientists of both countries to get even most important succeses.