AMEA əməkdaşları üçün tibbi müayinə aksiyasına başlanılıb
AMEA-da Akademiyanın Azad Həmkarlar İttifaqının təşəbbüsü, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi (İSİM), Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyəti (AKC) və “Servye Azərbaycan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Hədəf 130/80: Gələcəyiniz barədə özünüz qərar verin” layihəsi çərçivəsində tibbi müayinə aksiyası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədr müavini Şəhla Əmirova AMEA əməkdaşların sağlamlığının qorunmasına yönəlmiş genişmiqyaslı tibbi müayinə aksiyasının əhəmiyyətinə toxunub. Qeyd edib ki, bu kimi sosial layihələrin məqsədi əməkdaşlar arasında sağlam həyat tərzini təşviq etmək və xəstəliklərin vaxtında aşkarlanmasına imkan yaratmaqdır.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək sağlam kollektivin elmi fəaliyyətin səmərəliliyində mühüm rol oynadığını vurğulayıb, belə təşəbbüslərin davamlı xarakter daşımasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Akademik AMEA ilə Səhiyyə Nazirliyi arasında birgə tədbirlərin təşkilini yüksək qiymətləndirərək, sosial-tibbi layihələrin genişləndirilməsinin elmi ictimaiyyətin sağlamlığının qorunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Tibb üzrə fəlsəfə doktoru, kardioloq Ülvi Mirzoyev aksiyanın gedişatı və həyata keçirilən tibbi prosedurlar barədə məlumat verib. “Hədəf 130/80” layihəsi çərçivəsində AMEA əməkdaşları üçün icra olunan bugünkü müayinə aksiyasının ürək-damar xəstəliklərindən qorunması və cəmiyyətdə erkən profilaktika mədəniyyətinin gücləndirilməsinə xidmət etdiyini deyib.
İSİM-in direktor müavini Qəhrəman Haqverdiyev erkən diaqnostikanın və profilaktik tədbirlərin vacibliyini vurğulayaraq, bu yanaşmanın əhalinin sağlamlıq göstəricilərinin yüksəldilməsində həlledici rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Q.Haqverdiyev İSİM-in əsas fəliyyət istiqamətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, mərkəz ictimai səhiyyə xidmətlərinin təşkili, müvafiq proqramların, tibbi protokolların hazırlanması və onların tətbiqi sahəsində prioritetlərin müəyyən edilməsini həyata keçirir.
Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyətinin sədri, tibb elmləri doktoru Yasmin Rüstəmova çıxışında arterial hipertenziya ilə mübarizənin həyati əhəmiyyətini vurğulayıb. Ölkə üzrə ürək-damar xəstəliklərinin statistikasının narahatlıq doğurduğunu qeyd edən kardioloq, bu patologiyaların yaranmasına yol açan əsas risk faktorlarına diqqət çəkib.
Alim xüsusilə xroniki stress, şəkərli diabet və zərərli vərdişlərin ürək sağlamlığı üçün ciddi təhdid olduğunu bildirib. O, rəhbərlik etdiyi cəmiyyətin əhali arasında maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi və profilaktik tədbirlərin genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini qətiyyətlə davam etdirdiyini vurğulayıb.
“Servier Azərbaycan” şirkətinin direktoru Rişad Təhməzov layihənin əhəmiyyətinə toxunaraq, belə təşəbbüslərin cəmiyyətin sağlamlıq rifahına mühüm töhfə verdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, aksiya çərçivəsində əməkdaşların arterial təzyiqi ölçülür, ürək-damar xəstəlikləri üzrə erkən diaqnostik müayinələr aparılır. Eyni zamanda, iştirakçılara risk faktorlarının qarşısının alınması və sağlam həyat tərzinin mənimsənilməsi istiqamətində fərdi tibbi tövsiyələr təqdim olunur.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra müayinə aksiyasına başlanılıb. AMEA əməkdaşları xüsusi ayrılmış sahədə peşəkar kardioloq və tibb heyəti tərəfindən müayinə olunublar.
Aksiya çərçivəsində əməkdaşların arterial təzyiqi ölçülüb, ürək-damar sisteminin vəziyyəti qiymətləndirilib və fərdi tibbi məsləhətlər verilib.
Müayinə aksiyasında AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli də iştirak edib. Akademik İsa Həbibbəyli aksiyanın təşkilini yüksək qiymətləndirərək bildirib ki, elmi potensialın qorunması ilk növbədə alimlərimizin və əməkdaşlarımızın sağlamlığından asılıdır. AMEA rəhbəri əməkdaşları bu imkandan aktiv yararlanmağa və sağlamlıqlarına xüsusi diqqət yetirməyə çağırıb. Aksiyanın əhəmiyyətini şəxsi nümunəsində nümayiş etdirən akademik İsa Həbibbəyli tibbi müayinədən keçib.
Qeyd edək ki, tibbi müayinə aksiyası üç gün davam edəcək və AMEA əməkdaşları Akademiyanın Əsas binasında yaradılmış şəraitdən istifadə edərək peşəkar həkim briqadası tərəfindən müayinədən keçmək imkanı əldə edəcəklər.

По инициативе Свободного профсоюза Академии наук и при совместной организации Центра общественного здравоохранения и реформ (ЦОЗР) Министерства здравоохранения, Азербайджанского кардиологического общества (АКО) и компании «Servye Azərbaycan» в НАНА дан старт акции по медицинскому осмотру в рамках проекта «Hədəf 130/80: Gələcəyiniz barədə özünüz qərar verin» («Цель 130/80: Примите решение о своем будущем сами»).
Открывая мероприятие вступительным словом, заместитель председателя Свободного профсоюза НАНА Шахла Амирова подчеркнула значение широкомасштабной акции по медицинскому осмотру, направленной на поддержание здоровья сотрудников НАНА. Она сообщила, что целью подобных социальных проектов является пропаганда здорового образа жизни и создание условий для своевременного обнаружения заболеваний.
Затем выступила вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, которая подчеркнула, что здоровый коллектив играет важную роль в продуктивности научной деятельности, подобные инициативы должны носить продолжительный характер. Высоко оценив совместную организацию мероприятий со стороны НАНА и Министерства здравоохранения, академик отметила, что расширение социально-медицинских проектов имеет большое значение в поддержании здоровья научной общественности.
О ходе акции и проводимых медицинских процедурах рассказал доктор философии по медицине, кардиолог Ульви Мирзоев. Он сообщил, что целью акции по медосмотру сотрудников НАНА, которая осуществляется в рамках проекта «Hədəf 130/80», является борьба с сердечно-сосудистыми заболеваниями и популяризация культуры профилактики в обществе.
В своем выступлении заместитель директора ЦОЗР Гахраман Хагвердиев подчеркнул значение ранней диагностики и профилактических мер и отметил, что подобный подход играет решающую роль в повышении показателей здоровья населения.
Говоря об основных сферах деятельности ЦОЗР, Гахраман Хагвердиев сообщил, что центр реализует мероприятия по организации услуг в области общественного здравоохранения, подготовки соответствующих программ и медицинских протоколов, а также определения приоритетов в сфере их применения.
Далее выступила председатель Азербайджанского кардиологического общества доктор медицинских наук Ясмин Рустамова, которая подчеркнула жизненно важное значение борьбы с артериальной гипертензией. Отметив, что статистика сердечно-сосудистых заболеваний в стране вызывает беспокойство, кардиолог рассказала об основных факторах риска, которые приводят к развитию этих патологий.
Ученый сообщила, что серьезной угрозой для здоровья сердца являются хронический стресс, сахарный диабет и вредные привычки. Ясмин Рустамова подчеркнула, что руководимое ею общество решительно продолжает свою деятельность, направленную на просвещение населения и расширение профилактических мероприятий.
Говоря о значении проекта, директор компании «Servier Azərbaycan» Ришад Тахмазов сообщил, что подобные инициативы вносят важный вклад в укрепление здоровья общества. Отмечалось, что в рамках акции измеряется артериальное давление сотрудников, проводится ранняя диагностика сердечно-сосудистых заболеваний. В то же время, предоставляются индивидуальные медицинские рекомендации по уменьшению факторов риска и ведению здорового образа жизни.
После официальной части мероприятия был дан старт акции по медосмотру. Сотрудники НАНА прошли медосмотр в специально выделенном кабинете.
В рамках акции врачи измерили артериальное давление сотрудников, оценили состояние сердечно-сосудистой системы и дали индивидуальные медицинские советы.
На акции по медосмотру принял участие и президент НАНА академик Иса Габиббейли. Высоко оценив организацию акции, академик отметил, что сохранение научного потенциала в первую очередь зависит от здоровья наших ученых и сотрудников. Руководитель НАНА призвал сотрудников воспользоваться этой возможностью и уделять особое внимание своему здоровью. Затем академик Иса Габиббейли прошел медицинский осмотр.
Отметим, что акция продлится три дня, сотрудники НАНА могут пройти медосмотр в Главном здании Академии наук.