Rəsul Rzanın ev-muzeyində Səməd Vurğunun 120, Rəsul Rzanın isə 116-cı ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri olub.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti professor Aktotı Raimkulova, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin rəhbəri akademik Nizami Cəfərov, vurğunşünaslar, hər iki şairin ailə üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə muzeyin direktoru Fidan Rzayeva Səməd Vurğun və Rəsul Rza yaradıcılığının xatırlanmasının, onların zəngin söz dünyasına yenidən nəzər salmağın və bu ədəbi irsin gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Çıxış edən qonaqlar hər iki şairin Azərbaycan ədəbiyyatındakı əvəzsiz rolundan, yaradıcılıqlarının milli-mənəvi dəyərlərimizin formalaşmasına göstərdiyi təsirdən bəhs edib, həmçinin onlarla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin “Çiçəyim” uşaq teatrının üzvləri Səməd Vurğun və Rəsul Rzaya aid şeirlər səsləndiriblər.
Sonda Xalq artisti Tünzalə Ağayeva, Vurğun Vəkilovun müşayiəti ilə “Xavərim”, “Alagözlüm” mahnılarını ifa edib.

ANAS President Isa Habibbeyli Addresses Commemoration Event for Samad Vurgun and Rasul Rza
A commemorative event dedicated to the 120th anniversary of Samad Vurgun and the 116th anniversary of Rasul Rza was held at the Rasul Rza House-Museum.
The event was attended by Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union, People’s Writer Anar, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Isa Habibbeyli, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation, Professor Aktoty Raimkulova, Director of the Ataturk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov, scholars specializing in Vurgun studies, as well as family members of both poets.
Speaking at the event, Museum Director Fidan Rzayeva emphasized the importance of remembering the works of Samad Vurgun and Rasul Rza, revisiting their rich literary legacy, and passing this heritage on to future generations.
The speakers highlighted the irreplaceable role of both poets in Azerbaijani literature, the impact of their творчество on the formation of national and moral values, and also shared their memories of them.
Members of the “Chicheyim” children’s theater of the Children and Youth Development Center No. 3 recited poems by Samad Vurgun and Rasul Rza.
At the end of the event, People’s Artist Tunzala Aghayeva, accompanied by Vurgun Vakilov, performed the songs “Khaverim” and “Alagozlum”.