Rəsul Rzanın ev-muzeyində Səməd Vurğunun 120, Rəsul Rzanın isə 116-cı ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri olub.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti professor Aktotı Raimkulova, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin rəhbəri akademik Nizami Cəfərov, vurğunşünaslar, hər iki şairin ailə üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə muzeyin direktoru Fidan Rzayeva Səməd Vurğun və Rəsul Rza yaradıcılığının xatırlanmasının, onların zəngin söz dünyasına yenidən nəzər salmağın və bu ədəbi irsin gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Çıxış edən qonaqlar hər iki şairin Azərbaycan ədəbiyyatındakı əvəzsiz rolundan, yaradıcılıqlarının milli-mənəvi dəyərlərimizin formalaşmasına göstərdiyi təsirdən bəhs edib, həmçinin onlarla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin “Çiçəyim” uşaq teatrının üzvləri Səməd Vurğun və Rəsul Rzaya aid şeirlər səsləndiriblər.
Sonda Xalq artisti Tünzalə Ağayeva, Vurğun Vəkilovun müşayiəti ilə “Xavərim”, “Alagözlüm” mahnılarını ifa edib.

В Доме-музее Расула Рзы состоялось мероприятие, посвященное 120-летию Самеда Вургуна и 116-й годовщине со дня рождения Расула Рзы.
На мероприятии приняли участие председатель Союза писателей Азербайджана, Народный писатель Анар, президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли, президент Фонда тюркской культуры и наследия профессор Актоты Раимкулова, глава Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, вургуноведы и члены семей поэтов.
В ходе мероприятия директор музея Фидан Рзаева подчеркнула, что необходимо всегда помнить о творчестве Самеда Вургуна и Расула Рзы, взглянуть по-новому на их многогранное творчество и донести это литературное наследие до следующих поколений.
В выступлениях говорилось о незаменимой роли каждого из двух поэтов в развитии азербайджанской литературы и влиянии их творчества на формирование наших национально-духовных ценностей. Также гости поделились своими воспоминаниями о поэтах.
Затем члены детского театра «Чичейим» Центра развития детей и молодежи № 3 прочитали стихи Самеда Вургуна и Расула Рзы.
В заключение Народная артистка Тунзаля Агаева под аккомпанемент Вургуна Векилова исполнила песни «Хавярим» и «Алагезлюм».