AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsinin bazasında Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər Mərkəzinin yaradılması haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, 2023-cü ilin yanvar ayında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin aparatında dövlətimizin və müasir dünyanın çağırışlarına uyğun olaraq, “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb. Daha sonra buna müvafiq olaraq AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında “Elektron xidmətlər” şöbələri yaradılıb, rəqəmsallaşma, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, elektron xidmətlərin genişlənməsi istiqamətində bir çox uğurlar əldə edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 16 yanvar tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və dövlət başçısının 2025-ci il 19 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası”ndan irəli gələrək 2025-ci ilin sentyabr ayında “Elektron Akademiya” şöbəsinin adının “Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər” olaraq dəyişdirildiyini deyib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, regionlarda yerləşən Elmi Bölmələrində və Mərkəzlərindəki “Elektron xidmətlər” şöbələrinin əsasında Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt şöbələrinin yaradıldığını söyləyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya sahəsində həyata keçirilən dövlət səviyyəli tədbirlər, eləcə də süni intellekt, rəqəmsallaşma, elektron idarəetmə və kibertəhlükəsizlik kimi strateji istiqamətlər üzrə müəyyən edilmiş prioritetlər Akademiyanın elmi fəaliyyətində konseptual baxımdan daha müasir yanaşmaların formalaşdırılmasını zəruri etmişdir. Bu məqsədlə Akademiyada rəqəmsallaşma, süni intellekt və elektron xidmətlər sahəsində həyata keçirilən fəaliyyətlərin vahid strateji əsaslar üzərində əlaqələndirilməsi, elmi müəssisə və təşkilatlarda yaradılmış müvafiq struktur vahidlərinin fəaliyyətinin sistemli şəkildə koordinasiya olunması, rəqəmsal infrastrukturun inkişaf etdirilməsi və bu istiqamətdə görülən işlərin səmərəliliyinin artırılmasının təmin edilməsi məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsinin bazasında Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər Mərkəzinin yaradılması zərurətinin yarandığını diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə sözügedən şöbənin bazasında Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər Mərkəzi yaradılıb.

На заседании Президиума НАНА обсуждался вопрос о создании на базе Отдела цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА Центра цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в январе 2023 года в аппарате Президиума НАНА в соответствии с интересами нашего государства и вызовами современного мира был создан отдел «Электронная Академия». Позже в научных учреждениях и организациях НАНА были созданы отделы электронных услуг, а также достигнуты значительные успехи в сфере цифровизации, применения технологий искусственного интеллекта и расширения электронных услуг.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с «Концепцией цифрового развития в Азербайджанской Республике», утвержденной по Указу Президента Азербайджанской Республики от 16 января 2025 года, и «Стратегией искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы», утвержденной по Распоряжению главы государства от 19 марта 2025 года, в сентябре 2025 года отдел «Электронная Академия» был переименован в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг. Академик Иса Габиббейли добавил, что на базе отделов электронных услуг в научных учреждениях и организациях, региональных отделениях и центрах НАНА были созданы отделы цифровой науки и искусственного интеллекта.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что мероприятия, реализуемые в республике на государственном уровне в области цифровой трансформации, a также приоритеты, установленные в таких стратегических направлениях, как искусственный интеллект, цифровизация, электронное управление и кибербезопасность, привели к необходимости формирования в научной деятельности Академии более современных с концептуальной точки зрения подходов. Для координации мероприятий, которые реализуются в Академии наук в сфере цифровизации, искусственного интеллекта и электронных услуг, опираясь на единые стратегические основы, системной координации деятельности соответствующих структурных единиц, созданных в научных учреждениях и организациях, развития цифровой инфраструктуры и повышения эффективности реализуемых в этой сфере мероприятий возникла необходимость в создании на базе Отдела цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА Центра цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА принял постановление о создании на базе указанного отдела Центра цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.