Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü sözün geniş mənasında ümumxalq bayramı kimi qeyd edilməkdədir.
Bu gün ictimai-siyasi həyatın elə bir sahəsi yoxdur ki, orada böyük öndər Heydər Əliyevin silinməz, parlaq izi olmasın. Ulu öndərin Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinə də göstərdiyi diqqət onun yorulmaz fəaliyyətinin nəzəri xüsusi cəlb edən və ayrıca araşdırılmağa layiq olan istiqamətlərindəndir.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində mayın 10-da keçirilmiş tədbir dahi rəhbər Heydər Əliyevin bütün ömrü boyu sənətə və sənət xadimlərinə əsirgəmədiyi qayğıya həsr edilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ulu öndərin xalqımızın mənəvi sərvətlərinin qorunması və təbliği sahəsindəki müstəsna xidmətlərindən söz açıb. Ümummilli liderin muzeyə həmişə xüsusi qayğı ilə yanaşdığını söyləyən akademik R.Hüseynov ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycana yenidən qayıdışından sonra onun ilk ziyarət etdiyi yerlərdən birinin Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi olduğunu söyləyib.
Qeyd edilib ki, ulu öndər Heydər Əliyev istər Azərbaycan ədəbiyyatının klassikləri Nizaminin, Nəsiminin, Füzulinin, Molla Pənah Vaqifin, Hüseyn Cavidin, Cəfər Cabbarlının, istərsə də yeni dövrün görkəmli şair və yazıçılarının əsərlərinin nəşri, ölkəmizin hüdudlarından kənarda təbliği, istərsə də yubiley mərasimlərinin keçirilməsi, abidələrinin ucaldılması, xatirələrinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görmüşdür. Bununla da ulu öndər bir tərəfdən ölkəmizin və xalqımızın dünyada daha yaxından tanınmasına, digər tərəfdən millətimizin mənəvi baxımdan daha da zənginləşməsinə etibarlı zəmin yaratmışdır.
Muzeydə hazırlanmış 8 lövhədən ibarət sərgi ümummilli lider Heydər Əliyevin 30 ildən artıq müddətdə Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinə verdiyi töhfələrin mənzərəsini fotoşəkillərin, sənədlərin dili ilə əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Tədbirdə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Xatirə Bəşirli “Heydər Əliyev və dil siyasəti”, professor Kamil Allahyarov “Heydər Əliyev türkdilli xalqların ədəbiyyatının hamisi kimi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli “Heydər Əliyev: poeziya sevgisi” və muzeyin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuranə Əsədullayeva “Heydər Əliyev və ədəbiyyat” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.

93-летняя годовщина со дня рождения созидателя современного Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева продолжает отмечаться как всенародный праздник.
В настоящее время нет такой сферы общественно-политической жизни, где бы не чувствовался яркий, неизгладимый след великого лидера Гейдара Алиева. Внимание, уделенное великим лидером азербайджанской литературе и культуре, является одним из таких направлений его неустанной деятельности, которые достойны отдельного изучения.
Мероприятие, состоявшееся 10 мая в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, было посвящено заботе, проявленной гениальным руководителем Гейдаром Алиевым к искусству и деятелям искусства на протяжении всей его жизни. Выступив на мероприятии, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал об исключительных заслугах великого лидера в области охраны и пропаганды нравственных ценностей родного народа. Отметив, что общенациональный лидер относился к Национальному музею азербайджанской литературы с особой заботой, академик Р.Гусейнов сообщил, что после его возвращения к власти во второй раз в начале 90-х годов минувшего века данное учреждение вошло в число тех мест, куда он совершал свои первые визиты.
Было отмечено, что великий лидер Гейдар Алиев проделал ряд важных работ по изданию произведений выдающихся классиков азербайджанской литературы Низами, Насими, Физули, Моллы Панаха Вагифа, Гусейна Джавида, Джафара Джабарлы, представителей современной литературы, а также пропаганде их за рубежом, проведению юбилейных церемоний, возведению памятников, увековечиванию их памяти. Таким образом, с одной стороны, великий лидер создал надежную основу для более широкой популяризации нашей страны в мире, а с другой стороны, еще большему обогащению нации с моральной точки зрения.
Организованная в музее выставка из 8 вывесок наглядно демонстрировала язык документов и фотографии, отражавшие 30-летний вклад общенационального лидера Гейдара Алиева, внесенный в азербайджанскую литературу и искусство.
В рамках мероприятия также были заслушаны доклады заместителя директора музея по научной работе, доктора филологических наук Хатиры Баширли «Гейдар Алиев и языковая политика», профессора Кямиля Аллахъярова «Гейдар Алиев как покровитель литературы тюркоязычных народов», доктора филологических наук Шафаг Алибейли «Гейдар Алиев: любовь к поэзии» и ученого секретаря музея, доктора философии по филологии Нураны Асадуллаевой «Гейдар Алиев и литература».