Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü sözün geniş mənasında ümumxalq bayramı kimi qeyd edilməkdədir.
Bu gün ictimai-siyasi həyatın elə bir sahəsi yoxdur ki, orada böyük öndər Heydər Əliyevin silinməz, parlaq izi olmasın. Ulu öndərin Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinə də göstərdiyi diqqət onun yorulmaz fəaliyyətinin nəzəri xüsusi cəlb edən və ayrıca araşdırılmağa layiq olan istiqamətlərindəndir.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində mayın 10-da keçirilmiş tədbir dahi rəhbər Heydər Əliyevin bütün ömrü boyu sənətə və sənət xadimlərinə əsirgəmədiyi qayğıya həsr edilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ulu öndərin xalqımızın mənəvi sərvətlərinin qorunması və təbliği sahəsindəki müstəsna xidmətlərindən söz açıb. Ümummilli liderin muzeyə həmişə xüsusi qayğı ilə yanaşdığını söyləyən akademik R.Hüseynov ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycana yenidən qayıdışından sonra onun ilk ziyarət etdiyi yerlərdən birinin Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi olduğunu söyləyib.
Qeyd edilib ki, ulu öndər Heydər Əliyev istər Azərbaycan ədəbiyyatının klassikləri Nizaminin, Nəsiminin, Füzulinin, Molla Pənah Vaqifin, Hüseyn Cavidin, Cəfər Cabbarlının, istərsə də yeni dövrün görkəmli şair və yazıçılarının əsərlərinin nəşri, ölkəmizin hüdudlarından kənarda təbliği, istərsə də yubiley mərasimlərinin keçirilməsi, abidələrinin ucaldılması, xatirələrinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görmüşdür. Bununla da ulu öndər bir tərəfdən ölkəmizin və xalqımızın dünyada daha yaxından tanınmasına, digər tərəfdən millətimizin mənəvi baxımdan daha da zənginləşməsinə etibarlı zəmin yaratmışdır.
Muzeydə hazırlanmış 8 lövhədən ibarət sərgi ümummilli lider Heydər Əliyevin 30 ildən artıq müddətdə Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinə verdiyi töhfələrin mənzərəsini fotoşəkillərin, sənədlərin dili ilə əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Tədbirdə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Xatirə Bəşirli “Heydər Əliyev və dil siyasəti”, professor Kamil Allahyarov “Heydər Əliyev türkdilli xalqların ədəbiyyatının hamisi kimi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli “Heydər Əliyev: poeziya sevgisi” və muzeyin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuranə Əsədullayeva “Heydər Əliyev və ədəbiyyat” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.

93rd anniversary of the founder of modern Azerbaijan state - national leader Heydar Aliyev, is marked as a national holiday.
Today, there is no area where was not sparkle track of national leader. Great leader’s special attention to the Azerbaijan literature and culture, glance of his tireless activity is one of the directions that worth to study.
Event organized by National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS on May 10, has been dedicated to the national leader’s begrudged care for art people all over his life.
Director of the museum Academician Rafael Huseynov dealt with Heydar Aliyev’s exceptional merits in protection and promotion of people’s moral resources. After his returning to the power for the second time in the early 90s, this museum was one of the first places visited by him, noted academician.
It was noted that, national leader Heydar Aliyev has done vital deeds in publication of works by classics of Azerbaijan literature – Nizami, Nasimi, Fuzuli, Molla Panah Vagif, Huseyn Javid, Jafar Jabbarli, including publication of works by writers and poets of a modern era both in the republic and abroad, celebration of their jubilees, erection of their monuments and perpetuation of their memories. In this respect, on one hand genius leader paved the way for close recognition of our country in the world, on another hand created reliable ground for further morally enrichment of the people.
Exhibition of the museum composed of 8 panel features national leader Heydar Aliyev’s contributions to the literature and art of Azerbaijan over 30 years, by means of photos and documents.
At the event, Deputy Director of the Museum of Science Dr. Philology Khatira Bashirli delivered a lecture “Heydar Aliyev and language policy”, Prof. Kamil Allahyarov “Heydar Aliyev as a protector of Turkic-speaking peoples’ literature”, Dr. Philology Shafag Alibeyli “Heydar Aliyev: love of poetry” and scientific secretary of the museum PhD in Philology Nurana Asadullayeva “Heydar Aliyev and literature”.