AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Aşqabad şəhərində Türkmənistanın Elm Gününə həsr edilmiş “Qüdrətli dövlətin yeni epoxasının dirçəlişi dövründə elm, texnologiya və innovativ texnologiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
Türkmənistan Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Türkmənistanın elm və dövlət nümayəndələri ilə yanaşı, Türkiyə, Çin, Rusiya, İtaliya, Çexiya, Bolqarıstan, Yaponiya, Cənubi Koreya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Tacikistan Belarus və digər ölkələrin elmi qurumlarının rəhbərləri və nümayəndə heyətləri iştirak və çıxış ediblər.
Konfransın rəsmi açılış mərasimində Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun tədbir iştirakçılarına təbrik məktubu oxunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirin plenar iclasında “Birinci Türkoloji Qurultay kontekstində Azərbaycan və Türkmənistan elmi əlaqələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə 1926-cı ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçirilmiş və ortaq tarixi köklərə malik olan türk xalqlarının dili, ədəbiyyatı, mədəniyyəti və ictimai fikrinin kompleks tədqiqinə həsr edilmiş Birinci Türkoloji Qurultayda qardaş Türkmənistandan olan nümayəndələrin fəal iştirakı və ortaq latın əlifbasına keçidə göstərdikləri dəstək diqqətə çatdırılıb. Həmçinin, vurğulanıb ki, Azərbaycan və Türkmənistan Prezidentlərinin qarşılıqlı səfərləri, keçirilən rəsmi görüşlər və imzalanmış sənədlər əlaqələrimizin əhatə dairəsinin müasir dövrdə daim genişlənməkdə olduğunu nümayiş etdirir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən elmi tədbirlərin, xüsusilə türkmən ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Məhtimqulu Fəraqinin ədəbi irsi sahəsində Azərbaycanda aparılan tədqiqatların, çap olunan kitabların, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Məhtimqulu Fəraqi Mərkəzinin Azərbaycan-Türkmənistan elmi əlaqələrinin inkişafı istiqamətində əhəmiyyəti haqqında söz açılıb. Eyni zamanda, Türkmənistanın elm adamları tərəfindən böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin həyatı və yaradıcılığının tədqiqi, əsərlərinin türkmən dilinə tərcüməsi və nəşrinin iki ölkə əlaqələrinin inkişafına böyük töhfələr verdiyi qeyd edilib.
Tədbir humanitar elmlər, təbiət elmləri, informasiya və kompüter texnologiyaları, nanotexnologiyalar, innovativ iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, ekologiya, tibb və digər elmi istiqamətlərə həsr edilmiş sessiyalar üzrə davam etdirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı səfirliyində olub və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstünü ziyarət edib. AMEA rəhbəri tərəfindən həmçinin Türkmənistanın Milli Kitabxanasında yeni yaradılmış Azərbaycan guşəsinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında çap olunmuş kitablar hədiyyə edilib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли принял участие на международной научной конференции «Наука, техника и инновационные технологии в эру Возрождения новой эпохи могущественного государства», которая состоялась в столице Туркменистана Ашхабаде по случаю Дня науки.
На мероприятии, которое проходило при организации Академии наук Туркменистана, приняли участие представители научной общественности и государственных структур Туркменистана, руководители и делегации научных организаций Турции, Китая, России, Италии, Чехии, Болгарии, Японии, Южной Кореи, Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Беларуси и других стран.
На официальной церемонии открытия конференции было зачитано поздравительное письмо Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
На пленарном заседании мероприятия президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил с докладом на тему «Научные связи между Азербайджаном и Туркменистаном в контексте Первого тюркологического съезда». В докладе говорилось об активном участии представителей братского Туркменистана в работе Первого тюркологического съезда, который проходил в 1926 году в столице Азербайджана Баку и был посвящен комплексному изучению языка, литературы, культуры и общественной мысли тюркских народов, имеющих общие исторические корни, а также о том, как туркменские ученые поддержали переход на общий латинский алфавит. Подчеркивалось, что взаимные визиты президентов Азербайджана и Туркменистана, проведенные официальные встречи и подписанные документы свидетельствуют о расширении круга двусторонних связей в современный период. Помимо этого, говорилось о реализованных научных мероприятиях, особенно об исследованиях, которые ведутся в Азербайджане в связи с наследием выдающегося представителя туркменской литературы Махтумкули Фраги, изданных книгах, функционирующем в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА Центре имени Махтумкули Фраги, деятельность которого вносит весомую лепту в развитие азербайджано-туркменских научных связей. Также отмечалось, что ученые Туркменистана изучают жизнь и творчество великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви, переводят и издают его произведения на туркменском языке, и тем самым вносят большой вклад в развитие двусторонних связей.
Мероприятие продолжило свою работу в формате секционных заседаний, которые охватывали гуманитарные науки, естественные науки, информационные и компьютерные технологии, нанотехнологии, инновационную экономику, сельское хозяйство, экологию, медицину и другие сферы.
В рамках визита в Туркменистан президент НАНА академик Иса Габиббейли посетил посольство Азербайджанской Республики в Туркменистане и почтил память общенационального лидера Гейдара Алиева у бюста Великого лидера. Помимо этого, руководитель НАНА подарил созданному в Государственной библиотеке Туркменистана «Уголку азербайджанской литературы» книги, изданные в Национальной академии наук Азербайджана.