Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində "Yusif Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar" konfransının iştirakçılarına və təşkilatçılarına diplomların təqdimetmə mərasimi keçirilib. Əvvəlcə 2025-ci ilin dekabrında Bakıda keçirilmiş "Yusif Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar" beynəlxalq konfransına həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra çıxış edən Akademik Yusif Məmmədəliyev Fondunun icraçı direktoru Ramil Abbəkirov beynəlxalq konfransın əsas nəticələrindən, dünya şöhrətli Azərbaycan aliminin elmi irsinin öyrənilməsi və populyarlaşdırılması istiqamətində yeni layihələrdən danışıb.
Mərasimdə çıxış edən AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Akademik Yusif Məmmədəliyev Fondunun prezidenti Sevda Məmmədəliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb, yubiley çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərin alimin elmi irsinin tədqiqi və müasir perspektivlər fonunda yenidən qiymətləndirilməsi üçün yeni imkanlar açıldığını bildiriblər.
Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov 2025-ci ildə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası əsasında nəşr olunan "Yusif Məmmədəliyev irsi" kataloqu haqqında mərasim iştirakçılarına məlumat verib.
Mərasimin sonunda akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin təşkilində və keçirilməsində əməyi olmuş şəxslərə diplomlar təqdim edilib.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялась церемония вручения дипломов участникам и организаторам конференции «Юсиф Мамедалиев: Наука. Наследие. Инновации». Вначале был продемонстрирован видеоролик, посвященный международной конференции «Юсиф Мамедалиев: Наука. Наследие. Инновации», которая прошла в Баку в декабре 2025 года.
Затем выступил исполнительный директор Фонда академика Юсифа Мамедалиева Рамиль Аббекиров, который рассказал об основных итогах международной конференции, а также о новых проектах, направленных на изучение и популяризацию научного наследия всемирно известного азербайджанского ученого.
В своих выступлениях президент НАНА академик Иса Габиббейли, заместитель министра науки и образования Азербайджанской Республики Фирудин Гурбанов, президент Фонда академика Юсифа Мамедалиева Севда Мамедалиева подчеркнули значение Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 120-летнего юбилея академика Юсифа Мамедалиева» и отметили, что организованные в рамках юбилея мероприятия открыли новые возможности для исследования научного наследия ученого и его переосмысления на фоне современных перспектив.
Далее заместитель директора музея по научной работе доктор исторических наук Фархад Джаббаров рассказал участникам мероприятия о каталоге под названием «Наследие Юсифа Мамедалиева», изданном в 2025 году на основе коллекции Национального музея истории Азербайджана.
В завершение церемонии лицам, принимавшим участие в организации и проведении юбилейных мероприятий, были вручены дипломы.