Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində "Yusif Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar" konfransının iştirakçılarına və təşkilatçılarına diplomların təqdimetmə mərasimi keçirilib. Əvvəlcə 2025-ci ilin dekabrında Bakıda keçirilmiş "Yusif Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar" beynəlxalq konfransına həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra çıxış edən Akademik Yusif Məmmədəliyev Fondunun icraçı direktoru Ramil Abbəkirov beynəlxalq konfransın əsas nəticələrindən, dünya şöhrətli Azərbaycan aliminin elmi irsinin öyrənilməsi və populyarlaşdırılması istiqamətində yeni layihələrdən danışıb.
Mərasimdə çıxış edən AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Akademik Yusif Məmmədəliyev Fondunun prezidenti Sevda Məmmədəliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb, yubiley çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərin alimin elmi irsinin tədqiqi və müasir perspektivlər fonunda yenidən qiymətləndirilməsi üçün yeni imkanlar açıldığını bildiriblər.
Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov 2025-ci ildə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası əsasında nəşr olunan "Yusif Məmmədəliyev irsi" kataloqu haqqında mərasim iştirakçılarına məlumat verib.
Mərasimin sonunda akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin təşkilində və keçirilməsində əməyi olmuş şəxslərə diplomlar təqdim edilib.

A diploma awarding ceremony was held at the National Museum of Azerbaijan History for the participants and organizers of the conference titled “Yusif Mammadaliyev: Science. Heritage. Innovations.” First, a video dedicated to the international conference of the same title, held in Baku in December 2025, was presented.
Speaking afterwards, the Executive Director of the Academician Yusif Mammadaliyev Foundation, Ramil Abbekirov, discussed the main outcomes of the international conference, as well as new projects aimed at studying and promoting the scientific heritage of the world-renowned Azerbaijani scientist.
At the ceremony, the President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, the Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Firudin Gurbanov, and the President of the Academician Yusif Mammadaliyev Foundation, Sevda Mammadaliyeva, emphasized the significance of the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on holding the 120th anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev. They noted that the events organized within the framework of the anniversary have created new opportunities for studying the scientist’s legacy and reassessing it in the context of modern perspectives.
Farhad Jabbarov, Deputy Director for Scientific Affairs of the Museum and Doctor of Historical Sciences, informed the participants about the catalog “The Heritage of Yusif Mammadaliyev,” published in 2025 based on the collection of the National Museum of Azerbaijan History.
At the end of the ceremony, diplomas were presented to individuals who contributed to the organization and holding of the 120th anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev.