AMEA-da “Türkoloji sənətşünaslıq” mövzusunda elmi müzakirələr aparılıb
İyulun 1-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində “Birinci Türkoloji Qurultay: Yüz ilin elmi və mədəni irsi” mövzusunda beynəlxalq konqres çərçivəsində “Türkoloji sənətşünaslıq” mövzusunda diskussiya paneli keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunan “Türk Dünyası Həftəsi”nin açılış mərasiminin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayıb. Akademik qeyd edib ki, nüfuzlu türk elmi mərkəzlərindən gələn rəhbər nümayəndələrin iştirakı ilə reallaşan bu tədbirdə 6 qardaş ölkədən rəhbər şəxslər təmsil olunub, eləcə də rəngarəng birgə bədii-musiqi proqramı geniş tamaşaçı auditoriyasına təqdim edilib. Eyni zamanda açılış mərasimindən sonra seksiyalar üzrə davam edən iclaslarda rəsmi nümayəndələrin, tanınmış türkoloq alimlərin məruzələrində olduqca maraqlı mövzulara toxunulub, türkologiyanın gələcək inkişaf perspektivləri və bu istiqamətdə təşəbbüslər irəli sürülüb. Beynəlxalq konqresdə ümumilikdə 300-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri bu möhtəşəm tədbirin gələcək beynəlxalq əməkdaşlıqlar üçün yeni və geniş imkanlar açdığını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtəgin Salamzadə rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə aparılan türkoloji tədqiqatlardan danışıb. Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşəbbüsü ilə 2014-cü ildə Astanada nəşr olunan “Türk Sənəti Antologiyası” layihəsində Azərbaycanın geniş şəkildə təmsil olunduğunu deyən Ərtəgin Salamzadə institutun əməkdaşlarının bu işdə fəal iştirak etdiyini bildirib. Həmçinin Türk Dövlətləri Başçılarının Bişkekdə 11-ci Zirvə Görüşündə qəbul edilmiş qərarlara əsasən hazırda tərtib olunan çoxcildlik “Türk Xalqlarının Mədəniyyət Tarixi” kitabının ikinci cildi üçün də institut mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanın şəhərsalma, memarlıq, təsviri incəsənət, musiqi və kino tarixinə aid xüsusi bölmələrin işlənildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan irsinin Türk dünyasında təbliği istiqamətində beynəlxalq əlaqələrin mühüm rol oynadığını vurğulayan institut rəhbəri, türkoloji tədqiqatların genişləndirilməsi çərçivəsində Özbəkistanın Kəmaləddin Behzad adına Milli Rəssamlıq və Dizayn İnstitutu, həmçinin Qazaxıstanın köçəri mədəniyyətini araşdıran qurumları ilə birgə elmi layihələrin uğurla icra olunduğunu bildirib. Sonda institutun Türkiyənin Aydın Adnan Menderes Universiteti ilə uzunmüddətli tərəfdaşlığına toxunan institutun direktoru, bu əlaqələrin beynəlxalq simpoziumlarda mütəmadi təmsilçiliklə xarakterizə olunduğunu bildirib.
Daha sonra diskussiya panelində AMEA-nın müxbir üzvü Rəna Məmmədova “Musiqi türkologiyasının əsasları”, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov “Azərbaycan incəsənətində Atatürk obrazı”, institutun elmi katibi sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ramil Quliyev “Türk təsviri sənətində Dədə Qorqud obrazı”, Aslan Xəlilov “Türk miniatürlərində kompozisiya həllinin bədii prinsipləri”, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Rəna Abdullayeva “Türklərin dekorativ-tətbiqi sənəti”, Səmədli Mehdi (İran) “Azərbaycan və Anadolu xalçaları və tekstilində oxşar motivlər”, dosent Vidadi Qafarov “Koroğlu – Türk xalqlarının nəğməkar bahadırı kimi”, İftixar Piriyev “Azərbaycan-Özbəkistan teatr əlaqələri”, Sevinc Tanqudur “Cümhuriyyət dövrü İstanbul memarlığı” və Ellada Abbasova “Azərbaycan və Tatarıstan mədəni əlaqələri” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

1-го июля в Президиуме НАНА в рамках международного научного конгресса под названием «Первый тюркологический съезд: научное и культурное наследие столетия» состоялась панельная дискуссия на тему «Тюркологическое искусствоведение».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что церемония открытия Недели тюркского мира, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда, была организована на высоком уровне; в рамках мероприятия, которое прошло при участии представителей ведущих научных центров тюркского мира и руководящих лиц из 6-ти братских стран, была представлена красочная художественно-музыкальная программа. В то же время, после церемонии открытия прошли секционные заседания, на которых были прослушаны интересные доклады официальных представителей и выдающихся ученых-тюркологов, в которых говорилось о перспективах дальнейшего развития тюркологии и были выдвинуты соответствующие предложения. Сказав, что на международном конгрессе приняли участие более 300 представителей различных государств, руководитель НАНА добавил, что это важное мероприятие открыло новые и широкие возможности для дальнейшего международного сотрудничества.
Затем выступил директор Института архитектуры и искусства НАНА член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, который рассказал о тюркологических исследованиях, проводимых в возглавляемом им научном учреждении. Сказав, что Азербайджан был широко представлен в проекте под названием «Антология искусства тюркского мира», реализованном по инициативе Международной тюркской академии в 2014 году в Астане, Эртегин Саламзаде отметил, что в этом деле активное участие принимали сотрудники института. Ученый сообщил, что специалисты института работают над специальными разделами второго тома многотомного издания «История культуры тюркских народов», которые охватывают такие сферы, как история градостроительства, архитектуры, изобразительного искусства, музыки и кино в Азербайджане. Директор института добавил, что издание готовится к печати в соответствии с решениями, принятыми во время 11-го Саммита глав государств Организации тюркских государств, который состоялся в Бишкеке.
Член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде подчеркнул, что в популяризации наследия Азербайджана в тюркском мире важную роль играют международные связи, в рамках расширения тюркологических исследований успешно реализуются научные проекты совместно с Национальным институтом художеств и дизайна имени Кемаледдина Бехзада (Узбекистан), а также со структурами, изучающими кочевую культуру Казахстана. В заключение ученый рассказал о многолетнем сотрудничестве института с Университетом Аднана Мендереса (Айдын, Турция), подчеркнув при этом, что эти связи характеризуются проведением совместных международных симпозиумов.
Далее на панельной дискуссии были прослушаны доклады на такие темы, как «Основы музыкальной тюркологии», «Образ Ататюрка в искусстве Азербайджана», «Образ Деде Горгуда в изобразительном искусстве тюркских народов», «Художественные принципы композиционных решений в тюркских миниатюрах», «Декоративно-прикладное искусство тюрков», «Азербайджано-узбекские театральные связи», «Архитектура Стамбула периода Республики» и т.д.