AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Çinə səfəri çərçivəsində Şiciaguanq şəhərində yerləşən Hebey əyalət muzeyini ziyarət edib.
Əvvəlcə muzeyin partiya katibi və direktoru Sionq Huybiao ilə görüş olub. Muzeyin tarixi və burada saxlanılan unikal eksponatlar barədə məlumat verən Sionq Huybiao Azərbaycanla elmi əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaq, birgə tədqiqat işləri aparmaqda maraqlı odluqlarını bildirib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli isə öz növbəsində Çinin elmi qurumları ilə yaradılmış əlaqələrdən danışıb, muzey eksponatları üzərində elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasının əhəmiyyətinə toxunub.
Sonra qarşlıqlı xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli muzeyi ziyarət edib, zalları gəzib və eksponatlarla yaxından tanış olub. AMEA prezidentinə muzeyin tarixi və burada nümayiş olunan maddi mədəniyyət nümunələri barədə ətraflı məlumat verilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanla Çin arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə təltif edilmiş Pekin Xarici Dillər Universiteti Azərbaycan dili kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevə AMEA-nın xatirə nişanını təqdim edib.

As part of his visit to the People's Republic of China, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Isa Habibbeyli, visited the Hebei Museum in Shijiazhuang.
The visit began with a meeting with the Museum's Party Secretary and Director, Xiong Huibiao. Providing information about the history of the museum and its unique collections, Xiong Huibiao expressed the institution's interest in establishing scientific cooperation with Azerbaijan and carrying out joint research projects.
In his remarks, Academician Isa Habibbeyli spoke about the cooperation established between ANAS and Chinese scientific institutions and emphasized the importance of conducting scientific research based on museum collections and cultural heritage.
The meeting concluded with an exchange of commemorative gifts.
Academician Isa Habibbeyli then toured the museum's exhibition halls and familiarized himself with its collections. He was provided with detailed information about the museum's history and the cultural heritage objects exhibited there.
During the visit, Academician Isa Habibbeyli presented the ANAS Commemorative Badge to Agshin Aliyev, Head of the Department of Azerbaijani Language at Beijing Foreign Studies University, PhD in Philology, in recognition of his contribution to the development of scientific cooperation between Azerbaijan and China.