Akademik İsa Həbibbəyli Çində Hebey Pedaqoji Universitetinin rektoru ilə görüşüb
Çinin Hebey əyalətində Beynəlxalq İstedad Mübadiləsi Konfransında iştirak etmək məqsədilə bu ölkədə olan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli səfər çərçivəsində Hebey Pedaqoji Universitetinin rektoru professor Li Quicün ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edərək Azərbaycanla elmi-mədəni əlaqələrin genişləndiyini bildirən professor Li Quicün elm və ali təhsil sahələrində ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu məqsədlə yaxın perspektivdə rəhbərlik etdiyi universitetlə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanmasının müxtəlif elm sahələri üzrə əlaqələrin genişləndirilməsinə şərait yaradacağını bildirib.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək iki ölkənin elm və ali təhsil müəssisələri arasında yaranmış əlaqələrin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. AMEA-da mövcud olan elm sahələri üzrə Hebey Pedaqoji Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması sayəsində səmərəli nəticələr əldə olunacağına inamını ifadə edən akademik İsa Həbibbəyli imzalanacaq memorandum üzrə müvafiq təkliflərini irəli sürüb.
Akademik İsa Həbibbəyli 2024-cü ildə Hebey Pedaqoji Universiteti ilə birgə keçirilmiş "Xəzərdən Çinə: ədəbiyyat, texnologiya və sosial həyat" beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini bir daha vurğulayaraq gələcəkdə də müştərək konfransların təşkil edilməsinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Fikir mübadiləsi və müzakirədən sonra iki qurum arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə birgə fəaliyyət üzrə razılıq əldə olunub.
Görüşdə Pekin Xarici Dillər Universiteti Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev, Hebey Pedaqoji Universitetinin Beynəlxalq Mədəni Mübadilə Fakültəsinin dekanı, eyni zamanda Hebey Beynəlxalq İstedadlar Mübadiləsi Asosisasiyanın prezidenti, tarix elmləri doktoru, professor Çi Siaoyən və digər alimlər iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли, находящийся с визитом в китайской провинции Хэбэй для участия на 24-й Конференции по международному обмену талантами, встретился с ректором Хэбэйского педагогического университета профессором Ли Гуйцзюнем.
В ходе встречи профессор Ли Гуйцзюнь сообщил, что научные и культурные связи с Азербайджаном расширяются, и подчеркнул значение ещё большего развития двустороннего сотрудничества в области науки и высшего образования. Он отметил, что подписание в ближайшей перспективе меморандума о взаимопонимании между руководимым им университетом и Национальной академией наук Азербайджана приведет к расширению связей в различных сферах научной деятельности.
Затем выступил академик Иса Габиббейли, который подчеркнул значимость установленных между научными и образовательными организациями двух стран связей. Выразив свою уверенность в том, что в ходе сотрудничества НАНА с Хэбэйским педагогическим университетом будут получены важные результаты, академик Иса Габиббейли выдвинул соответствующие предложения в связи с будущим меморандумом.
Руководитель НАНА напомнил, что в 2024 году состоялась совместная с Хэбэйским педагогическим университетом международная научная конференция «От Каспийского моря до Китая: литература, технологии и социальная жизнь», и подчеркнул, что и в будущем необходимо организовывать совместные конференции.
После обмена мнениями и дискуссий стороны пришли к согласию в связи с осуществлением совместной деятельности для развития двустороннего сотрудничества.
На встрече принимали участие заведующий Кафедрой азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков доктор философии по филологии Агшин Алиев, декан Факультета международного культурного обмена Хэбэйского педагогического университета, а также президент Хэбэйской ассоциации по международному обмену талантами доктор исторических наук, профессор Чи Сяоянь и другие.