Akademik İsa Həbibbəyli Çində Hebey Pedaqoji Universitetinin rektoru ilə görüşüb
Çinin Hebey əyalətində Beynəlxalq İstedad Mübadiləsi Konfransında iştirak etmək məqsədilə bu ölkədə olan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli səfər çərçivəsində Hebey Pedaqoji Universitetinin rektoru professor Li Quicün ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edərək Azərbaycanla elmi-mədəni əlaqələrin genişləndiyini bildirən professor Li Quicün elm və ali təhsil sahələrində ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu məqsədlə yaxın perspektivdə rəhbərlik etdiyi universitetlə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanmasının müxtəlif elm sahələri üzrə əlaqələrin genişləndirilməsinə şərait yaradacağını bildirib.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək iki ölkənin elm və ali təhsil müəssisələri arasında yaranmış əlaqələrin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. AMEA-da mövcud olan elm sahələri üzrə Hebey Pedaqoji Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması sayəsində səmərəli nəticələr əldə olunacağına inamını ifadə edən akademik İsa Həbibbəyli imzalanacaq memorandum üzrə müvafiq təkliflərini irəli sürüb.
Akademik İsa Həbibbəyli 2024-cü ildə Hebey Pedaqoji Universiteti ilə birgə keçirilmiş "Xəzərdən Çinə: ədəbiyyat, texnologiya və sosial həyat" beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini bir daha vurğulayaraq gələcəkdə də müştərək konfransların təşkil edilməsinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Fikir mübadiləsi və müzakirədən sonra iki qurum arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə birgə fəaliyyət üzrə razılıq əldə olunub.
Görüşdə Pekin Xarici Dillər Universiteti Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev, Hebey Pedaqoji Universitetinin Beynəlxalq Mədəni Mübadilə Fakültəsinin dekanı, eyni zamanda Hebey Beynəlxalq İstedadlar Mübadiləsi Asosisasiyanın prezidenti, tarix elmləri doktoru, professor Çi Siaoyən və digər alimlər iştirak ediblər.

During his visit to China to participate in the International Conference on Talent Exchange held in Hebei Province, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Isa Habibbeyli, met with the President of Hebei Normal University, Professor Li Guijun.
Addressing the meeting, Professor Li Guijun noted that scientific and cultural relations between Azerbaijan and China have been steadily expanding and emphasized the importance of further developing cooperation between the two countries in the fields of science and higher education. He stated that the signing of a Memorandum of Understanding between Hebei Normal University and the Azerbaijan National Academy of Sciences in the near future would create favourable conditions for broadening cooperation across various fields of science.
Academician Isa Habibbeyli, in turn, stressed the significance of the established cooperation between the scientific and higher education institutions of the two countries. Expressing confidence that cooperation with Hebei Normal University in the scientific fields represented at ANAS would yield fruitful results, he put forward a number of proposals regarding the prospective Memorandum of Understanding.
Academician Isa Habibbeyli also highlighted the significance of the international scientific conference entitled “From the Caspian to China: Literature, Technology and Social Life”, jointly organized with Hebei Normal University in 2024, emphasizing the importance of holding similar joint conferences in the future.
Following an exchange of views and discussions, the parties reached an agreement on joint activities aimed at further strengthening cooperation between the two institutions.
The meeting was attended by Agshin Aliyev, Head of the Department of Azerbaijani Language at Beijing Foreign Studies University; Professor Qi Xiaoyan, Dean of the Faculty of International Cultural Exchange at Hebei Normal University and President of the Hebei International Talent Exchange Association; as well as other scholars.