AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Muzey-Sərgi zalında Arxeoloji Dərnəyin yeni layihəsi olan Bülleten üzrə namizədlərin müsahibə mərhələsinə start verilib.
Arxeologiya, antropologiya, etnoqrafiya, muzeyşünaslıq, memarlıq tarixi və mədəni irs sahələrində elmi biliklərin təşviqini, gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətə cəlb olunmasını və aktual araşdırmaların daha geniş auditoriyaya çatdırılmasını hədəfləyən Bülleten, Arxeoloji Dərnəyin əsas elmi nəşr layihələrindən biridir.
Müsahibə mərhələsinin ilk günündə namizədlərin elmi hazırlıq səviyyəsi, motivasiyası, analitik düşünmə bacarıqları, komanda ilə işləmək bacarığı, araşdırma potensialı və redaksiya fəaliyyətinə uyğunluqları qiymətləndirilib. Eyni zamanda onların elmi fəaliyyətə maraqları, məsuliyyətlilik səviyyələri və layihəyə verə biləcəkləri töhfələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Müsahibələr AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi ekspozisiyanın təşkili şöbəsinin müdiri, Xəzər Universitetinin Tarix və arxeologiya departamentinin müəllimi Orxan Zamanov, Arxeoloji Dərnəyin sədri və Bülletenin redaktoru Könül İbrahimli, Arxeoloji Dərnəyin katibi və Bülletenin məsul şəxsi Nəzrin Quliyeva, Bülleten layihəsini həyata keçirən qrupun rəhbəri İsmayıl Həsənov, redaksiya heyətinin üzvləri Aysun Abbasova, Elmir Qəmbərli və Famil Vəliyev tərəfindən aparılıb.
Namizədlərin qarşılanması, qeydiyyatı və müsahibə prosesinə yönləndirilməsi Arxeoloji Dərnəyin idarə heyətinin üzvləri, Media qrupunun rəhbəri Leyla Xalıqova və Tədbirlər qrupunun rəhbəri Leyla Abdullayeva tərəfindən həyata keçirilib. Müsahibə prosesi təşkilati baxımdan planlı şəkildə həyata keçirilib, namizədlərin rahat və səmərəli iştirakını təmin etmək üçün bütün zəruri şərait yaradılıb.
Bülleten layihəsi üzrə müsahibələrin növbəti günlərdə davam etdirilməsi nəzərdə tutulur. Qiymətləndirmə prosesinin yekununda seçilən namizədlər layihənin redaksiya fəaliyyətinə cəlb olunacaq və bülletenin gələcək nömrələrinin hazırlanmasında yaxından iştirak edəcəklər.

В музейно-выставочном зале Института археологии и антропологии НАНА дан старт этапу собеседований с кандидатами в рамках нового проекта «Бюллетень», который реализуется Археологическим кружком.
«Бюллетень», целью которого является продвижение научных знаний в области археологии, антропологии, этнографии, музееведения, истории архитектуры и культурного наследия, привлечение молодых исследователей к научной деятельности и доведение информации об актуальных исследованиях до широкой аудитории, является одним из основных научно-издательских проектов Археологического кружка.
В первый день этапа собеседований были оценены уровень научной подготовки и аналитического мышления кандидатов, степень мотивации, умение работать в команде, их исследовательский потенциал и соответствие редакционной деятельности. В то же время, состоялся обмен мнениями об интересе кандидатов к научной деятельности, степени ответственности и вкладе, который они могут внести в реализацию проекта.
Собеседования провели заведующий Отделом организации научной экспозиции Института археологии и антропологии НАНА, преподаватель Кафедры истории и археологии университета «Хазар» Орхан Заманов, председатель Археологического кружка и редактор «Бюллетеня» Кенуль Ибрагимли, секретарь Археологического кружка и ответственное лицо «Бюллетеня» Назрин Гулиева, руководитель группы, реализующей проект «Бюллетень», Исмаил Гасанов, члены редакционной коллегии Айсун Аббасова, Эльмир Гамбарли и Фамиль Велиев.
Прием, регистрация и направление кандидатов на собеседование осуществлялись членами правления Археологического кружка – руководителем Медиа-группы Лейлой Халыговой и руководителем группы мероприятий Лейлой Абдуллаевой. С организационной точки зрения процесс собеседования реализуется в плановом порядке, созданы все необходимые условия для удобства кандидатов и продуктивного проведения собеседований.
Собеседования в рамках проекта «Бюллетень» продолжатся и в последующие дни. Кандидаты, отобранные в процессе оценивания, будут привлечены к редакционной деятельности и примут активное участие в подготовке следующих номеров «Бюллетеня».