AMEA-nın əməkdaşı Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının elm və texnologiya üzrə İşçi qrupunun iclasında iştirak edir
AMEA Rəyasət Heyəti  aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bunyamin Seyidov Rusiya Federasiyasının Rostov şəhərində ezamiyyətdədir. Əsas məqsəd 16-17 may 2016-cı il tarixlərini əhatə edən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) elm və texnologiya üzrə İşçi qrupunun iclasında iştirak etməkdir.
Rusiyanın Cənubi Federal Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən iclasda QDİƏT-ə üzv ölkələrin nümayəndələri, o cümlədən bir sıra alim və mütəxəssislər iştirak edirlər.
Tədbirin ilk günü İşçi qrup Təşkilatın 2014-2018-ci illər üzrə Fəaliyyət planını müzakirə edib, həmçinin elm və texnologiya sahəsində baş verən yeniliklər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb. QDİƏT-ə üzv ölkələr elmi layihə və proqramların maliyələşdirilməsi, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq imkanlarına dair rəy və təkliflər səsləndiriblər.
İclasda AMEA-nın üzv ölkələrlə müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq imkanları, kadr və təcrübəsi mübadiləsi məsələsi də müzakirə edilib. Belə ki, Cənubi Federal Universiteti ilə AMEA arasında doktorant mübadiləsinə dair ilkin razılıq əldə edilib. Razılıq əsasında, universitet daxili imkanları hesabına AMEA-da fəaliyyət göstərən doktorantlara öz tədqiqatlarını davam etdirmək imkanı verən təqaüd proqramı təklif edib.
Tədbirdə, həmçinin Avropa Komissiyasının "HORİZON-2020" proqramı çərçivəsində QDİƏT üzvü olan ölkələrin elmi müəssisələri arasında əməkdaşlığa dair razılıq əldə edilib.

Заведующий Отделом по связям с академическими структурами зарубежных стран Управления международных связей аппарата Президиума НАНА Буньямин Сеидов находится в научной командировке в городе Ростов Российской Федерации. Основная цель - участие в заседании Рабочей группы Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) по науке и технологии (16-17 мая 2016 года).
На заседании, проведенном при организационной поддержке Южного федерального университета России, принимают участие представители стран-членов ОЧЭС, в том числе ряд ученых и специалистов.
В первый день мероприятия Рабочая группа обсудила План деятельности Организации на 2014-2018 годы, а также провела обмен мнениями относительно новшеств, происходящих в области науки и технологии. Страны-члены ОЧЭС высказали мнения и предложения касательно финансирования научных проектов и программ, возможностей сотрудничества с международными организациями.
На заседании были также обсуждены возможности сотрудничества НАНА со странами-членами и вопросы кадров и обмена опытом в соответствующих сферах. Так, достигнуто предварительное согласие об обмене докторантами между НАНА и Южным федеральным университетом. На основе соглашения университет за счет внутренних возможностей предложил докторантам НАНА стипендиальную программу для продолжения исследований.
На мероприятии также была достигнута договоренность о сотрудничестве между научными учреждениями стран-членов ОЧЭС в рамках программы Европейской Комиссии «Горизонт -2020».