Türkiyənin Fırat Universitetinin professoru Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda məruzə ilə çıxış edib
Mayın 18-də AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda növbəti ümuminstitut seminarı keçirilib.
Tədbirdə Türkiyənin Fırat Universitetinin professoru Etibar Pənahovun "Differensial operatorların spektral və potensial nəzəriyyələrinin bəzi tərs məsələləri və tətbiqləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzədə xüsusi şəkildə məxsusi nöqtələri olan (Bessel, Kulon tipli) 2-ci tərtib diferensial operatorlar, kanonik Dirak operatoru və Diffuziya tənliyi üçün iki və bir spektrə, qismən verilən potensiala görə tərs məsələlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Nodal verilənlərə (nöqtələr və uzunluqlar) görə tərs məsələlərə baxılır. Nodal verilənlər üçün asimptotik düsturlar göstərilir və yeganəlik teoremləri isbatlanır.

Professor of Turkey Firat University delivered a paper at the Institute of Mathematics and Mechanics
ANAS Institute of Mathematics and Mechanics hosted the next general seminar on May 18.
During the event, Professor of Turkey Firat University Etibar Panahov delivered a paper on "Some inverse problems and potential spectral theory of differential operators and their applications".
In the report was given information about the inverse problems for differential operators of Bessel type, Kulon, canonical Dirac operator and the diffusion equation. It was noted that, inverse problems are considered, based on Nodal data (point and length).