Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli türkoloq, Türk Dil və Tarix Qurumunun fəxri üzvü, Əməkdar elm xadimi, akademik Tofiq Hacıyevin anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, böyük alim Tofiq Hacıyev XX əsrdə Azərbaycanda böyük dilçilik məktəbinin yaradıcılarından biridir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, T.Hacıyev dilçiliyin bütün sahələri ilə məşğul olmuş və mühüm elmi nailiyyətlərə imza atmışdır. Onun elmi tədqiqatlarının nəticələri dünyanın bir çox nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarında çap olunmuş, əsərləri beynəlxalq səviyyədə sanballı elmi mənbə kimi istifadə edilmişdir. Alim 1962-ci ildə "Azərbaycan dilinin Cəbrayıl şivəsi" mövzusunda namizədlik, 1969-cu ildə "XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi dili" mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.
AMEA-nın vitse-prezidentinin sözlərinə görə, T.Hacıyevin namizədlik dissertasiyası türkologiya tarixinə Azərbaycan dilçiliyində keçid şivələri haqqında ilk elmi iş kimi düşmüşdür. Onun ədəbi dilimizin çoxəsrlik tarixinə həsr olunmuş iki cildlik “Azərbaycan dilinin tarixi”, “Azərbaycan dilinin taleyi” əsərlərini dilçilik tariximizin incilərindən hesab etmək olar.
“Müəllifi olduğu sanballı əsərləri və yetişdirdiyi tələbələri ilə T.Hacıyev Azərbaycanda müasir dövrün dilçilik məktəbinin əsasını qoymuşdur” deyə bildirən məruzəçi alimin öz elmi-pedaqoji fəaliyyətinin böyük bir hissəsini də BDU-da yeni kadrların hazırlanmasına həsr etdiyini vurğuladı. T.Hacıyevin Azərbaycan dilinin tarixi ilə yanaşı, ədəbiyyat tariximizdə böyük xidmətlər göstərdiyini, çoxcildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” kitabının ərsəyə gəlməsində iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
İsa Həbibbəyli bildirdi ki, AMEA Rəyasət Heyəti, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri akademik Tofiq Hacıyevin əsərlərinin yeddi cildliyinin çap olunması barədə qərar qəbul edib. Eyni zamanda, hazırda AMEA-da alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş kitab, monoqrafiya, məqalə toplusu da hazırlanır.
T.Hacıyevin 80 illik yubileyinin təşkilini akademikin parlaq xatirəsinə dərin ehtiramın ifadəsi kimi qiymətləndirən İ.Həbibbəyli alimin Azərbaycan xalqının yaddaşında hər zaman yaşayacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu “Tofiq Hacıyevin Azərbaycan ədəbi dili tarixinin öyrənilməsində xidmətləri” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, türk dünyasının görkəmli alimi, akademik Tofiq Hacıyev Azərbaycan dilçilik salnaməsinin ən böyük simalarından biri, türkologiyanın əvəzolunmaz dilçilərindən biridir. Məhsuldar elmi fəaliyyətə malik olan Tofiq Hacıyev təkcə Azərbaycanda deyil, bütün türk dünyasında yenilikçi dilçi alim kimi tanınmış, Azərbaycan dilçilik elminin inkişafı tarixində əvəzsiz xidmətlər göstərmişdir. T.Hacıyevin elmi yaradıcılığında dil tarixi, ortaq türk dili və tərcümə məsələləri ilə bağlı tədqiqatları mühüm yer tutur.
Tədbirdə, həmçinin Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov “Akademik Tofiq Hacıyev: böyük alim, müəllim və ictimai xadim”, Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov “Tofiq Hacıyev və “Kitabi-Dədə Qorqud”, professor Elbrus Əzizov “Görkəmli alim və böyük müəllim” adlı məruzələrlə çıxış etdilər, görkəmli alimin yaradıcılığından, zəngin elmi irsindən, Azərbaycan ədəbi dil tarixi, dialektologiya və türkologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışdılar.
Sonda çıxış edən alimin oğlu Azər Hacıyev atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi.

Today, at the main building of ANAS, a scientific session devoted to 80th anniversary of notable turkologist, Emeritus Member of Turkic Languages and History, Honored Scientist Academician Tofig Hajiyev was organized by Institute of Linguistics named after Nasimi.
Opening the event Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli stated that, the great scientist Tofig Hajiyev, one of the founders of the linguistics school of Azerbaijan in the XX century. Tofig Hajiyev was involved in all areas of linguistics and has achieved significant scientific achievements. His scientific research results published in the world’s most influential scientific journals, works were used as an internationally respected scientific source. Scientist defended PhD thesis on “Jabrayil dialect of Azerbaijan language" in 1962 while doctoral thesis on "Azerbaijan literary language at the beginning of the XX century” in 1969.
According to the Vice-President of ANAS, Hajiyev’s PhD thesis included into the history of Turkic linguistics, as the first scientific study on the switching accents in Azerbaijan linguistcs. His two-volume "History of the Azerbaijani language", "The fate of the Azerbaijani language" works that devoted to the centuries-old history of our literature can be considered masterpieces of the history of linguistics.
“T.Hajiyev laid the school of linguistics in Azerbaijan by monumental works and trained students”, said reporter and noted that, scientist has dedicated a great portion of his life for training of new staff in BSU. Scientist has also engaged in preparation of “History of Azerbaijan literature” book.
Presidium of ANAS, Departments of Humanities and Social Sciences made a decision o development of 7-volume of T.Hajiyev’s works. Meanwhile, book, monograph and bulk of articles are under prep by ANAS at present, added Isa Habibbayli.
Then, acting director of the Institute of Linguistics corresponding member of ANAS Mohsun Naghisoylu made a presentation on “Tofig Hajiyev’s merits in study of history of the Azerbaijan literary language”. Scientist stressed out that, Tofig Hajiyev, one of the notable scientists of the Turkic world, PhD in Philology, Academician with order “Shohrat”, is one of the great faces of Azerbaijan linguistics chronicle. Having had fruitful scientific activity Tofig Hajiyev was known as a innovative scientist-linguist not only in Azerbaijan, but also in entire Turkic world. His scientific research mainly covers language history, common Turkic language and translation issues.
Event was continued with lectures made by chief of Ataturk Center, corresponding member of Nizami Jafarov on “Academician Tofig Hajiyev: a great scientist, teacher and social figure”, director of the Institute of Folklore corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov “Tofig Hajiyev and Kitabi-Dede Gorgud”, Professor Elbrus Azizov “Notable scientist and a great teacher”.
In closing, scientist’s son Azer Hajiyev expressed his gratitude to the event organizers and participants for deep respect to his father’s memory.