Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli türkoloq, Türk Dil və Tarix Qurumunun fəxri üzvü, Əməkdar elm xadimi, akademik Tofiq Hacıyevin anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, böyük alim Tofiq Hacıyev XX əsrdə Azərbaycanda böyük dilçilik məktəbinin yaradıcılarından biridir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, T.Hacıyev dilçiliyin bütün sahələri ilə məşğul olmuş və mühüm elmi nailiyyətlərə imza atmışdır. Onun elmi tədqiqatlarının nəticələri dünyanın bir çox nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarında çap olunmuş, əsərləri beynəlxalq səviyyədə sanballı elmi mənbə kimi istifadə edilmişdir. Alim 1962-ci ildə "Azərbaycan dilinin Cəbrayıl şivəsi" mövzusunda namizədlik, 1969-cu ildə "XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi dili" mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.
AMEA-nın vitse-prezidentinin sözlərinə görə, T.Hacıyevin namizədlik dissertasiyası türkologiya tarixinə Azərbaycan dilçiliyində keçid şivələri haqqında ilk elmi iş kimi düşmüşdür. Onun ədəbi dilimizin çoxəsrlik tarixinə həsr olunmuş iki cildlik “Azərbaycan dilinin tarixi”, “Azərbaycan dilinin taleyi” əsərlərini dilçilik tariximizin incilərindən hesab etmək olar.
“Müəllifi olduğu sanballı əsərləri və yetişdirdiyi tələbələri ilə T.Hacıyev Azərbaycanda müasir dövrün dilçilik məktəbinin əsasını qoymuşdur” deyə bildirən məruzəçi alimin öz elmi-pedaqoji fəaliyyətinin böyük bir hissəsini də BDU-da yeni kadrların hazırlanmasına həsr etdiyini vurğuladı. T.Hacıyevin Azərbaycan dilinin tarixi ilə yanaşı, ədəbiyyat tariximizdə böyük xidmətlər göstərdiyini, çoxcildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” kitabının ərsəyə gəlməsində iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
İsa Həbibbəyli bildirdi ki, AMEA Rəyasət Heyəti, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri akademik Tofiq Hacıyevin əsərlərinin yeddi cildliyinin çap olunması barədə qərar qəbul edib. Eyni zamanda, hazırda AMEA-da alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş kitab, monoqrafiya, məqalə toplusu da hazırlanır.
T.Hacıyevin 80 illik yubileyinin təşkilini akademikin parlaq xatirəsinə dərin ehtiramın ifadəsi kimi qiymətləndirən İ.Həbibbəyli alimin Azərbaycan xalqının yaddaşında hər zaman yaşayacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu “Tofiq Hacıyevin Azərbaycan ədəbi dili tarixinin öyrənilməsində xidmətləri” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, türk dünyasının görkəmli alimi, akademik Tofiq Hacıyev Azərbaycan dilçilik salnaməsinin ən böyük simalarından biri, türkologiyanın əvəzolunmaz dilçilərindən biridir. Məhsuldar elmi fəaliyyətə malik olan Tofiq Hacıyev təkcə Azərbaycanda deyil, bütün türk dünyasında yenilikçi dilçi alim kimi tanınmış, Azərbaycan dilçilik elminin inkişafı tarixində əvəzsiz xidmətlər göstərmişdir. T.Hacıyevin elmi yaradıcılığında dil tarixi, ortaq türk dili və tərcümə məsələləri ilə bağlı tədqiqatları mühüm yer tutur.
Tədbirdə, həmçinin Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov “Akademik Tofiq Hacıyev: böyük alim, müəllim və ictimai xadim”, Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov “Tofiq Hacıyev və “Kitabi-Dədə Qorqud”, professor Elbrus Əzizov “Görkəmli alim və böyük müəllim” adlı məruzələrlə çıxış etdilər, görkəmli alimin yaradıcılığından, zəngin elmi irsindən, Azərbaycan ədəbi dil tarixi, dialektologiya və türkologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışdılar.
Sonda çıxış edən alimin oğlu Azər Hacıyev atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi.

Отмечен 80-летний юбилей академика Тофига Гаджиева
Сегодня в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института языкознания имени Насими, состоялась научная сессия, посвященная 80-летнему юбилею со дня рождения видного тюрколога, почетного члена Общества языка, истории и культуры, заслуженного деятеля науки, академика Тофига Гаджиева.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что видный ученый Тофиг Гаджиев является одним из создателей большой лингвистической школы ХХ веке в Азербайджане. Академик Иса Габиббейли отметил, что Т.Гаджиев занимался научной деятельностью по всем сферам языкознания и добился важных научных результатов. Результаты его научных исследований публиковались во многих авторитетных международных научных журналах, его труды используются как весомый научный источник на международном уровне. Ученый в 1962 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Джабраилский акцент азербайджанского языка», а в 1969 году - докторскую на тему «Литературный язык Азербайджана в начале ХХ века».
По словам вице-президента НАНА, кандидатская диссертация Т.Гаджиева вошла в историю тюркологии как первая научная работа о переходных говорах в лингвистике Азербайджана. Его двухтомные произведения «История азербайджанского языка», «Судьба азербайджанского языка», посвященные многовековой истории отечественного языкознания, можно считать одной из жемчужин нашей лингвистической истории.
Докладчик, отметив, что Т.Гаджиев своими фундаментальными трудами и подготовленными им студентами заложил основу лингвистической школы в Азербайджане, подчеркнул, что большая часть научно-педагогической деятельности ученого была посвящена подготовке новых кадров в БГУ. Было также отмечено, что помимо истории азербайджанского языка, также велики заслуги ученого в истории отечественной литературы. Так, ученый принимал близкое участие в подготовке книги «История азербайджанской литературы».
Иса Габиббейли сообщил, что Президиум НАНА, отделения Гуманитарных и Общественных наук приняли решение о выпуске трудов академика Тофига Гаджиева в семи томах. Вместе с тем, в настоящее время в НАНА готовится книга, монография и сборник статей, посвященные жизни и творчеству ученого.
Оценив организацию посвященного 80-летнему юбилею Т.Гаджиева мероприятия как яркое выражение глубокого уважения к памяти ученого, И.Габиббейли выразил уверенность в том, что Т.Гаджиев всегда будет жить в памяти азербайджанского народа.
Затем и.о. директора Института языкознания, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу выступил с докладом «Заслуги Тофика Гаджиева в изучении истории азербайджанского литературного языка». Он отметил, что видный ученый, доктор филологических наук, академик, кавалер ордена «Шохрат» Тофиг Гаджиев является одной из самых выдающихся личностей в истории азербайджанского языкознания и незаменимых лингвистов тюркологии. Тофиг Гаджиев, занимавшийся плодотворной научной деятельностью, проявил неоценимые заслуги в истории развития азербайджанского языкознания. Научные исследования в связи с вопросами истории, языка и перевода занимают важное место в творчестве Т.Гаджиева.
На мероприятии также выступили руководитель Центра Ататюрка, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров с докладом «Академик Тофиг Гаджиев: видный ученый, педагог и общественный деятель», директор Института фольклора, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов «Тофиг Гаджиев и «Китаби Деде Горгуд», профессор Эльбрус Азизов «Видный ученый и большой педагог». Выступившие рассказали о заслугах ученого в развитии тюркологической науки.
Выступивший в заключение сын ученого Азер Гаджиев выразил признательность организаторам и участникам мероприятия за уважение и почтение к памяти отца.