Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında mühüm məsələlər müzakirə olundu
Mayın 19-da AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB)  növbəti büro iclası keçirildi.
Tədbirdə bölmənin büro üzvləri ilə yanaşı, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Baytarlıq İnstitutu və AR Səhiyyə Nazirliyinin Tibbi Profilaktika İnstitutunun əməkdaşları iştirak edirdi.
Əvvəlcə iclasda bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun laboratoriya müdiri, kimya elmləri doktoru Niyazi Rəsulzadə “Azərbaycanda baytarlıq vaksinlərinin, bioloji və biotexnoloji məhsulların istehsalı” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Məruzəçi son illər baytarlıq xidmətinin müasirləşdirilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizin kənd təsərrüfatının heyvandarlıq sektoru strateji sahələrdən sayılan qida məhsullarının artımında mühüm rol oynayır. Bəzi problemlərin bu sahələrin inkişafına, xüsusilə yoluxucu xəstəliklərlə mübarizənin aparılmasına mane olduğunu söyləyən N.Rəsulzadə bildirdi ki, baytarlıq xidməti strukturları mövcud xəstəliyi vaxtında aşkar etməyi, peyvəndlərin və bioloji maddələrin təcili tədbiqini təmin etməyi qarşıya məqsəd qoyub.
Baytarlıq vaksinlərinin istehsalı, beynəlxalq arenada bu prosesin həyata keçirilməsi barədə məlumat verən natiq ölkəmizdə istifadə olunan vaksinlər və digər bioloji məhsulların böyük bir qisminin xarici ölkələrdən idxal olunduğunu qeyd etdi. O, vaksin istehsalının Azərbaycanda təşkil olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov “Azərbaycan Dövlət Torpaq Xəritəsi”nin (1:100000) nəşri ilə bağlı çıxış etdi. Bildirdi ki, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda mərhum alim, AMEA-nın müxbir üzvü Məmmədəmin Salayevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış bu xəritə indiyədək çap olunmayıb və əlyazma hüququndadır. A.İsmayılov xəritənin hazırlanması ilə bağlı dəfələrlə müzakirələrin aparıldığını söyləyərək, zəngin məlumatlar əsasında irimiqyaslı, sanballı və müasir texnologiyalar əsasında “Azərbaycan Dövlət Torpaq Xəritəsi”nin (1:100000) nəşrinin önəmliyini vurğuladı.
İclasda BTEB-in Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya, Zoologiya, Genetik Ehtiyatlar, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarında direktor seçkilərinin keçirilməsi məsələsinə də baxıldı. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və Kadrlar İdarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev bölmə institutlarında direktor seçkilərinin keçirilmə qaydası barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, seçkilər AMEA-nın Əsasnaməsinə uyğun olaraq səsvermə yolu ilə aparılır.
Tədbirdə, həmçinin akademik Adilə Namazovanın 90, AMEA-nın müxbir üzvləri Rafiq Qasımovun 85, Maqsud Qurbanovun 75 illik yubileylərinin qeyd olunması, Fiziologiya İnstitutunun strukturunda və Zoologiya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, həmçinin professor Paşa Zamanovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar “Biblioqrafik göstərici”nin çap olunması məsələlərinə də baxıldı.

On May 19, Department of Biology and Medical Sciences held bureau assembly at the Presidium of ANAS.
In addition to bureau members, event brought together the employees of the Institute of Veterinary of AR Ministry of Agriculture and the Medical Prophylactic Institute under AR Ministry of Health.
In advance, Academician-Secretary of the Department Academician Ahliman Amirlaslanov informed on the issues of agenda.
Later on, lab chief of the Institute of Polymer Materials of ANAS, Dr. Chemistry Niyazi Rasulzadeh submitted a lecture on “Production of veterinary vaccines, biological and biotechnological products in Azerbaijan” and noted about taken measures in modernization and improvement of veterinary service in latest years. Being a strategic area of agriculture, livestock sector plays an important role in increasing food production of the country. Some of the problems interfere with development of these areas, particularly in the fight against infectious diseases, thus, existing structures of the veterinary service aims to provide disease detection in time, and application of vaccines and biological substances, he noted.
Then, corresponding member Amin Ismayilov made speech in regard of publication “Azerbaijan State Land Map” (1: 100000). He said that developed under guidance of corresponding member Mammadamin Salayev at the Institute of Soil Science of ANAS, this map has not been published yet, and is in the state of manuscript. Brining to mind repeatedly discussions on the preparation of the map, A.Ismayilov put to the fore the necessity of publication of the “Azerbaijan State Land Map” (1:100000) relied on rich data, large-scale, impressive and modern technology.
At the meeting were also scheduled elections to the director post at the Institutes of Molecular Biology and Biotechnology, Genetic Resources, Soil Elm and Agro chemistry. Head of Law and Human Resources Department of ANAS Presidium Administration Rasim Aghasiyev informed about the procedure for elections of director. He stated that, elections are carried out in accordance with Charter of ANAS through voting.
Event discussed the issues of celebrating Academician Adila Namazova’s 90th, corresponding members Rafig Gasimov’s 85th, Magsud Gurbanov’s 75th anniversaries, making structural changes to the Academic Councils of the Institutes of Physiology and Zoology, including publishing “Bibliographic index” concerning to Prof. Pasha Zamanov’s 90th anniversary.