Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında doktorant, dissertant və magistrantlar üçün yay imtahan sessiyasının təşkili ilə bağlı müşavirə keçirilib.
Müşavirədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov, elmi müəssisələrin təhsil şöbələrinin rəhbərləri, doktorantura, dissertantura və magistraturada təhsilin təşkilinə bilavasitə məsul olan şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov açaraq yay imtahan sessiyasının doktorant və dissertantlar üçün 2016-cı il may ayının 25-dən iyun ayının 25-dək, magistrantlar üçün isə iyun ayının 1-dən iyul ayının 5-dək keçiriləcəyini bildirib. Qeyd edib ki, doktorant və dissertantlar üçün ixtisas fənləri üzrə imtahanlar sessiyanın birinci on günlüyündə keçiriləcək və bütün imtahanlar test üsulu ilə aparılacaq.
İdarə rəisi əvvəlki imtahan sessiyalarında baş vermiş bəzi nöqsan və çatışmazlıqlardan söz açaraq, onların bu sessiyada aradan qaldırılmasının zəruriliyini vurğulayıb. Ə.Sadıqov AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin imtahanların tam şəffaf və ədalətli keçirilməsi, AMEA Rəyasət Heyətinin müəyyən etdiyi tələblərə ciddi riayət olunması ilə bağlı xüsusi sərəncam verdiyini müşavirə iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Sonra Elm və təhsil idarəsinin Təhsil şöbəsinin rəisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov fəlsəfə fənni üzrə doktorluq imtahanlarının təşkili ilə bağlı çıxış edərək, imtahanların 20 və 22 iyun tarixlərində keçiriləcəyini bildirib. Şöbə rəisi institutlar üzrə imtahanların keçirilmə vaxtını müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra Elmi-analitik şöbənin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili barədə məlumat verib. Bildirib ki, magistrlərin yay imtahan sessiyasına hazırlıq işləri tam yekunlaşıb. Hüseyn Hüseynov qeyd edib ki, AMEA-nın magistraturasına Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən 2016/2017-ci tədris ili üçün 19 ixtisas üzrə 63 plan yerinə magistr qəbulu həyata keçirilir. Şöbə rəisinin müavini AMEA-nın magistraturasına qəbul zamanı AMEA-ya seçim üçün müsahibə hüququ verildiyindən uyğun ixtisaslar üzrə müvafiq institutlarda müsahibə komissiyalarının yaradılması barədə məlumat verib.
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova və bu institutun Təhsil şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Yusifov doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsi üçün informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə əlaqədar elmi müəssisələrin bir qisminin proqram təminatı ilə təmin olunduğunu və bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini bildiriblər. Bu sahədə bəzi elmi müəssisələrdə İKT üzrə mütəxəssislərin və texniki təminatın lazımi səviyyədə olmamasını qeyd ediblər.
Sonda Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi Əminağa Sadıqov müşavirə iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb, magistraturaya qəbul prosesinin təşkili ilə bağlı tövsiyyələrini verib və doktorluq imtahanlarının yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün AMEA rəhbərliyinin zəruri addımlar atacağını bildirib.

В НАНА состоялось совещание, связанное с организацией летней экзаменационной сессии
В Национальной академии наук Азербайджана состоялось совещание, связанное с организацией летней экзаменационной сессии для докторантов, диссертантов и магистрантов.
В совещании принимали участие начальник Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук, профессор Аминага Садыгов, руководители отделов образования научных учреждений, а также лица, непосредственно ответственные за организацию образования в докторантуре, диссертантуре и магистратуре.
Открывший мероприятие вступительным словом начальник Управления науки и образования, профессор Аминага Садыгов сообщил, что для докторантов и диссертантов летняя экзаменационная сессия пройдет с 25 мая по 25 июня, а для магистрантов - с 1 июня по 5 июля 2016 года. Отметил, что для докторантов и диссертантов экзамены по специальностям состоятся в первой декаде сессии, и все экзамены будут проведены тестовым методом.
Далее заведующий Отделом образования Управления науки и образования, доктор философии по химии Омар Гюлалов выступил в связи с организацией докторских экзаменов и сообщил, что экзамены пройдут 20-22 июня текущего года. Руководитель отдела довел до сведения участников совещания дату проведения экзаменов по институтам.
Затем заместитель начальника Научно-аналитического отдела, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов в своем выступлении проинформировал об организации обучения в магистратуре в НАНА. Сообщил, что полностью завершена подготовка магистрантов к летней экзаменационной сессии. Гусейн Гусейнов отметил, что Государственным экзаменационным центром в магистратуру НАНА на 63 плановых места по 19 специальностям был осуществлен прием магистрантов на 2016/2017 учебный год. Заместитель руководителя отдела проинформировал о создании в определенных институтах по соответствующим специальностям конкурсной комиссии для приема в магистратуру НАНА.
Руководитель Учебно-инновационного центра Института информационных технологий НАНА Расмия Махмудова сообщила, что для проведения докторских экзаменов тестовым методом в связи с применением информационно-коммуникационных технологий часть научных учреждений была обеспечена программным обеспечением, и работа в этом направлении продолжается.
В заключение начальник Управления науки и образования Аминага Садыгов ответил на многочисленные вопросы участников заседания.