Mayın 31-də Bakıda “Regional turizmin davamlı inkişaf prioritetləri” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq elmi konfransı işə başlayıb.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) tərəfindən təşkil edilən gənc alim və mütəxəssislərin üçüncü qrant müsabiqəsinin qalibi olan layihə çərçivəsində, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin (ATMU) elmi-təşkilatı dəstəyi ilə keçirilir.
Konfransda ATMU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov mövzunun aktuallığından danışıb, tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, konfransın keçirilməsinin əsas məqsədi müasir dövrdə iqtisadiyyatın dinamik inkişaf edən, aparıcı sahələrindən olan turizmin elmi əsaslarla inkişafına nail olmaqdır. Tədbir qabaqcıl turizm regionlarının təcrübələrinin və bu sahədə aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin öyrənilməsi, Azərbaycanda və dünyadakı turizm regionlarının inkişafı və bu sektorda fəaliyyət göstərən müxtəlif təşkilatların işinin düzgün təşkili, həmçinin turizm üzrə ixtisaslaşan alim və mütəxəssislərin elmi tədqiqatlarının təşviqi baxımından da böyük əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd olunub ki, konfransın işində Azərbaycandan olan alim və mütəxəssislərlə yanaşı, Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstan və Ukraynadan da dəvətli məruzəçilər iştirak edirlər. Məruzələr sırasında Türkiyə və İngiltərədən təqdim olunmuş maraqlı işlər də var.
EİF-in icraçı direktoru Elçin Babayev bildirib ki, turizm sənayenin aparıcı istiqamətlərindəndir. Ölkədə bu sahənin inkişafı elmi əsaslara söykənməli, regional və beynəlxalq təcrübə öyrənilməli, eyni zamanda, Azərbaycanın özünəməxsus reallıqları önə çəkilməlidir. Bu prosesdə gənc kadrlar aparıcı qüvvə kimi Azərbaycan turizm brendini dünyada tanıtmalıdırlar. Ərazisinə görə nisbətən kiçik olan ölkəmiz o qədər zəngin, təbii gözəlliklərə, tarixi məkanlara, müxtəlif iqlim qurşaqlarına malikdir ki, ölkəyə gələn turistlər qısa müddətdə bunların hamısı ilə tanışlıq imkanı qazanırlar. Turizm eyni zamanda mədəniyyətlərarası dialoqun ən çevik daşıyıcılarından biridir. Multikulturalizm ənənələrinin və tolerantlığın hər addımda izi görünən bu diyarın təbliğində turizmin imkanları əvəzsizdir, yüzlərlə buklet və reklamlardan səmərəlidir.
E.Babayev vurğulayıb ki, turizmin inkişafı üçün ölkədə yaradılmış əlverişli mühitdən düzgün istifadə etmək lazımdır. Bu məsələdə elmin müxtəlif sahələrinin inteqrasiyasından faydalanmaq olar, yəni otel biznesi yalnız qida və yaşayışla bitməməlidir, arxeologiya, tarix, botanika, astronomiya, geologiya kimi elm sahələrinin təbliğ imkanlarından istifadə edilməlidir. Turizm sahəsində ixtisaslaşan gənc alim və mütəxəssislərimiz xaricdə ixtisaslarını artırmalı, təcrübə keçməlidirlər. Turizm sahəsində peşə-ixtisas məktəbləri fəaliyyət göstərməli, tanınmış mütəxəssislər ustad dərsləri keçməlidirlər. Elmin İnkişafı Fondu turizm üzrə elmi tədqiqatları dəstəkləməkdə maraqlıdır. Belə tədbirlər gələcəkdə Azərbaycanını müxtəlif guşələrində - Naxçıvan, Gəncə və Şəkidə keçirilməlidir. Bugünkü konfrans turizm sahəsində elmi tədqiqatların potensialını qiymətləndirməyə imkan verəcək.
Digər çıxış edənlər də tədbirin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, Azərbaycanda turizmin inkişafına töhfə verən bu cür konfransların tez-tez təşkil olunmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Sonra konfrans “Regional iqtisadi inkişafda turizm amili və regional turizmin davamlı inkişaf problemləri”, “Regional turizmin inkişafında yerli özünüidarəetmənin yeri və icma əsaslı turizmin regionların inkişafında rolu”, “Azərbaycanın regionlarında turizmin inkişaf perspektivləri və regional turizmin davamlı inkişafında inkişaf etmiş turizm regionlarının menecment təcrübələri”, “Regional turizmin logistik problemləri və regional turizmin inkişafında yeni marketinq meylləri” və “Mədəniyyətlərarası kommunikasiyanın inkişafında turizmin rolu” mövzularında bölmələr üzrə iclaslarla işini davam etdirib. Alim və mütəxəssislərin mövzuya dair məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

31 мая в Баку начала работу международная научная конференция на тему «Приоритеты устойчивого развития регионального туризма» молодых ученых и специалистов.
Мероприятие проводится при научно-организационной поддержке Азербайджанского университета туризма и менеджмента (АУТМ) в рамках проекта, ставшего победителем 3-го грантового конкурса Молодых ученых и специалистов, проведенного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
На конференции ректор АУТМ, профессор Джафар Джафаров рассказал об актуальности темы, отметил значение мероприятия. Было отмечено, что главной целью проведения конференции является достижение развития туризма на научной основе, как одной из приоритетных отраслей динамичного развития экономики на современном этапе. С целью достижения всестороннего развития регионов, имеющих широкий туристический потенциал, изучение опыта передовых туристических регионов и результатов научных исследований, проведённых в этой области, развитие туристических регионов, доступных в нашей стране и в мире, и правильная организация деятельности различных организаций, действующих в секторе, с точки зрения содействия научных исследований учёных и специалистов, специализирующихся в области туризма, также имеет большое значение.
В работе конференции, наряду с Азербайджаном, принимают участие также ученые и специалисты из Казахстана, Узбекистана, Грузии и Украины. Среди работ есть интересные доклады, представленные из Турции и Англии.
Исполнительный директор ФРН Эльчин Бабаев отметил, что туризм является одним из основных направлений промышленности. Развитие этой области в стране должно опираться на научные основы, должен быть изучен региональный и международный опыт, в то же время, выдвинуты на передний план своеобразные реалии Азербайджана. В этом процессе молодые кадры должны способствовать признанию в мире бренда азербайджанского туризма. Несмотря на то, что наша страна в территориальном плане является относительно небольшой, она обладает уникальными природными богатствами, естественными красотами, историческими местами. Приезжающие в страну туристов за короткое время получают возможность ознакомления с богатой природой нашей страны. Туризм в то же время является одним из самых гибких носителеймежкультурного диалога. В пропаганде этого края, пропитанного следами традиций мультикультурализма и толерантности, незаменимы возможности туризма.
Э.Бабаев подчеркнул необходимость правильного использования созданной в стране благоприятной среды для развития туризма. В данном вопросе нужно использовать интеграцию различных отраслей науки, то есть, гостиничный бизнес не должен быть ограничен только питанием и проживанием. Должны быть использованы различные возможности пропаганды таких областей науки, как археология, история, ботаника, астрономия и геология. Молодые ученые и специалисты, специализирующиеся в сфере туризма, должны пройти квалификацию и стажировки за рубежом. Должны действовать профессиональные учебные заведения в сфере туризма, где известными специалистами будут проведены мастер-классы. Фонд развития науки заинтересован в поддержке научных исследований в области туризма. В дальнейшем подобные мероприятия должны быть осуществлены в различных уголках Азербайджана - Нахчыване, Гяндже и Шеки. Сегодняшняя конференция позволит оценить потенциал научных исследований в области туризма.
Выступив другие участники конференции, также довели до внимания значение мероприятия и отметили важность регулярной организации подобных конференций, которые вносят большой вклад в развитие туризма в Азербайджане.
Далее конференция продолжила свою работу по секциям «Фактор туризма и проблемы устойчивого развития регионального туризма в регионально-экономическом развитии», «Позиция местного самоуправления в развитии регионального туризма и роль общинного туризма в развитии регионов», «Перспективы развития туризма в регионах Азербайджана и опыт менеджмента развитых туристических регионов в устойчивом развитии регионального туризма», «Логистические проблемы регионального туризма и тенденции маркетинга в развитии туризма» и «Роль туризма в развитии межкультурных коммуникаций». Затем были заслушаны и обсуждены доклады ученых и специалистов по теме.