İyunun 3-də AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Gündəlikdə yer alan ilk məsələ "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” üçcildlik monoqrafiyasının Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində Dövlət Mükafatına layiq görülməsi olub.
AMEA-nın prezidenti, Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və ədəbiyyat sahələrində Dövlət Mükafatlarının verilməsi haqqında” 26 may 2016-cı il tarixli Sərəncam imzalanıb. Sərəncama əsasən Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov və coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminov müəllifi olduqları "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyasına görə elm sahəsi  üzrə Dövlət mükafatı ilə təltif ediliblər.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan coğrafiya elmində analoqu olmayan "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyanın nəşrində əsas məqsəd ölkə ərazisinin təbii-coğrafi, iqtisadi-coğrafi, ekocoğrafi xüsusiyyətlərini geniş ictimaiyyətə təqdim etməkdir. Trilogiyanın çoxsaylı xəritə, qrafik və sxemlərlə müşayiət olunan, "Azərbaycan Respublikasının fiziki coğrafiyası" adlanan I cildində ölkəmizin coğrafi mövqeyi, oroqrafiyası, öyrənilmə tarixi, geoloji quruluşu, faydalı qazıntıları, paleocoğrafiyası, geomorfologiyası, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü landşaftları, Xəzər dənizinin səciyyəvi xüsusiyyətləri son elmi-nəzəri və metodiki baxışlar əsasında təhlil və tədqiq edilir. "Azərbaycan Respublikasının iqtisadi, sosial və siyasi coğrafiyası" adlanan II cild ölkənin iqtisadi, siyasi və sosial-demoqrafik problemlərinin tədqiqinə, onların yaranması səbəbləri və aradan qaldırılması istiqamətində təklif və tövsiyələrin işlənib hazırlanmasına həsr edilib. Kitabın "Azərbaycan Respublikasının regional coğrafiyası" adlanan III cildində Azərbaycan Respublikası regionlarının fiziki və iqtisadi coğrafi xüsusiyyətləri və inkişaf perspektivləri araşdırılır. Eyni zamanda, regionların inkişafı haqqında Dövlət Proqramlarından irəli gələn iqtisadi-coğrafi məsələlərin həlli və həmin proqramların həyata keçirilməsi, respublikanın dayanıqlı iqtisadi inkişafının, ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində görülən və görülməsi vacib olan məsələlər tədqiq edilir. Həmçinin respublika rayonlarının iqtisadi potensialı təhlil edilir, gələcəkdə inkişaf etdirilməsi məqsədəuyğun hesab olunan təsərrüfat sahələri göstərilir və perspektiv inkişaf istiqamətləri müəyyən edilir.
Akademik Akif Əlizadə Dövlət mükafatı ilə təltif olunan Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşlarını təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Mükafatçılar adından çıxış edən Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov AMEA rəhbərliyinə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə təşəkkürünü bildirib. Bu mükafatın Coğrafiya İnstitutunun bütün kollektivinin birgə əməyinin məhsulu olduğunu vurğulayıb.
Sonra Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə "Azərbaycanın müasir landşaft-geomorfoloji kompleksləri, təbii-dağıdıcı proseslərin onlarda yaratdığı ekocoğrafi risk və təhlükələr"  mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Alim bildirib ki, müasir qlobal iqlim dəyişiklikləri və Yer kürəsində təbii geosistemlərə olan təbii-antropogen təzyiqlər durmadan artır. Bu isə öz növbəsində ekocoğrafi mühitdə əvvəllər müşahidə olunmayan ekodinamiki gərginliklər yaradır. Elbrus Əlizadə ortaya çıxan təhlükələrin qiymətləndirilməsi, baş verə biləcək risklərin proqnozlaşdırılması məqsədilə ətraf mühitin müasir dinamiki vəziyyətini tədqiq etməyin, inkişaf trendlərini müəyyənləşdirməyin vacibliyini vurğulayıb. Direktor müavini Coğrafiya İnstitutunda bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlardan danışıb: "İnstitutda qlobal iqlim dəyişiklikləri fonunda ölkə ərazisində gərgin təbii antropogen şəraitdə formalaşan landşaft-geomorfoloji geosistemlərinin müasir vəziyyəti, yeni metod və üsullardan – aero və kosmik şəkillərin rəqəmsəl deşifrlənməsi, onların ARCGİS mühitdə təhlili, və s. tədqiq edilib".
Məruzəçi ilk dəfə olaraq iri və orta miqyaslı "Azərbaycan Respublikasının müasir landşaftı" və "Azərbaycan Respublikasının geomorfoloji" xəritələrinin hazırlandığını da diqqətə çatdırıb.
Bakı ərazisində sürüşmə prosesinin inkişaf dinamikasının tədqiq edildiyini deyən alim paytaxtın perspektiv inkişaf planı nəzərə alınmaqla sürüşmə-uçqunların potensial yayılma areallarının aşkarlandığını diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, hazırda mövcud sürüşmələr ilk dəfə proqnozlaşdırılan sahələrin cəmi 10-20 faizini əhatə edir.
Elbrus Əlizadə bildirib ki, alınan  kompleks məlumatlar emal edilərək ölkə ərazisindəki geokomplekslərdə müxtəlif məzmunlu və istiqamətli landşaft-ekoloji qiymətləndirilmələr aparılıb. Baş verən qlobal və regional dəyişikliklər nəzərə alınmaqla gələcəkdə tətbiqi xarakterli antropogen-geomorfoloji, geomorfoloji risk, landşaft-ekoloji, tibbi-landşaft və landşaft-geokimyəvi istiqamətli tədqiqatların genişləndirilməsinin məqsədəuyğun olduğu əsaslandırılıb.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda kadr məsələlərinə də baxılıb. Geologiya və Geofizika İnstitutunun bir neçə əməkdaşı ştatda vakant olan aparıcı və böyük elmi işçi vəzifələrinə təyin olunub.

On June 3, next assembly of the Department of Earth Sciences of ANAS was held at the Institute of Geology and Geophysics.
Academician-Secretary of the Department, Academician Fakhraddin Gadirov opened the meeting and introduced the participants with the issues of agenda.
First issue of agenda was awarding a three-volume monograph “The Geography of the Republic of Azerbaijan” the State Prize of the Republic of Azerbaijan in Science.
President of ANAS director of the Institute of Geology and Geophysics Academician Akif Alizadeh stated that, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order in presenting State Prizes in science and literature for 2016, on May 26. Under order, scientists of the Institute of Geography – director Academician Ramiz Mammadov, Deputy Director of Science corresponding member of ANAS Prof. Elbrus Alizadeh, PhD in Geography Maharram Hasanov and Dr. Geography Zakir Eminov were deserved to State Prize in Science for their tree-volume monograph “Geography of the Republic of Azerbaijan”.
The publication of this monograph, which is a unique in a science of geography, aims to present country's natural-geographic, economic, geographic, geographical features to the public. "The physical geography of the Republic of Azerbaijan", which is the first volume of trilogy accompanied with numerous maps, graphs and diagrams, analyzes and explores country’s geographical position, orography, study history, geological structure, mineral resources, paleogeography, geomorphology, climate, inland waters, soil and vegetation landscapes, and features of the Caspian Sea based on the latest scientific and theoretical and methodological views. "The Economic, Social and Political Geography of the Republic of Azerbaijan", the second volume, has dedicated to the study of country's economic, political and socio-demographic problems, and development of elaborating proposals and recommendations for elimination of their causes. “The Regional Geography of the Republic of Azerbaijan”, the third volume of the trilogy, studies the physical-economic and geographical characteristics of regions and development prospects. Meanwhile, are explored the solving of economic and geographic issues arising from the state programs on development of the regions and the implementation of these programs, including, important issues ensuring the sustainable economic development of the republic and country’s food security, noted President Akif Alizadeh.
Academician Akif Alizadeh congratulated the awarded staff of the Institute of Geography and wished them successes in further scientific activities.
Speaking on behalf of the awardees director of the Institute of Geography Academician Ramiz Mammadov thanked to ANAS management for care and attention also highlighted that, this prize is a joint profit of all staff of the institute.
Later on, Deputy Director of the Institute corresponding member of ANAS Elbrus Alizadeh made a presentation on "The modern landscape-geomorphological complexes of Azerbaijan, eco-geographical risks and dangers caused by natural-destructive processes”.
Today's global climate change and anthropogenic pressures on the Earth's natural geo systems is growing. This in turn creates eco dynamic tensions in a geographical environment that never observed before, said the deputy director of science at the Institute of Geography and stated: “In the light of global climate change, state-of-the-art of landscape-geomorphologic geo systems, which formed under natural tensed condition, digital deencryption of new methods and techniques - aero and space images, their analyze in ArcGIS environment, etc were investigated at the institute.”
Lecturer brought to mind the development of large and middle scaled maps: “Modern landscape of the Republic of Azerbaijan”, and “Geomorphologic map of the Republic of Azerbaijan” for the first time.
The scientist drew attention the exploring of development dynamics of the sliding process in the territory of Baku, and revealing of spread areal of sliding-destruction by taking into account the perspective progress plan of the capital. He stressed that currently, existing landslides are of only 10-20 percent of the areas, which had predicted for the first time.
Elbrus Alizadeh also stressed out that, landscape-ecological assessments of different content and directions have been carried out in the country’s geo complexes by processing the obtained complex data.
Lecture was widely discussed.
Assembly scheduled the staff problems. Several employees of the Institute of Geography were defined to the vacancies of leading and senior researchers.